Kezdőoldal » Tudományok » Társadalomtudományok és bölcsészet » Hogyan szereztek harci tapaszt...

Hogyan szereztek harci tapasztalatot a nagy hadvezérek és uralkodók?

Figyelt kérdés
Ha a parancsnok a háttérből irányította a csatát, nem pedig a serege előtt helyezkedik el, ahogy a hülye hollywoodi filmekben ábrázolják, akkor hogyan harcolt valaha igazi harcban? A phalanxba, vagy lándzsasorokba nyilván nem állt be, hozzá pedig nem jutott el az ellenséges sereg. A filmekben ábrázolt 1v1 párviadalok pedig nem alakultak ki igazi csatákban.

máj. 2. 09:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%

Elöször is a "parancsnokok" gyerekkoruk óta tanultak harcolni, löni, lovagolni, vívni, tanulták az elméleti tudnivalókat, szóval igencsak tudták, mi történik.

Másodszor hátulról irányították a nagyobb csatákat, különben egyrészt nem lett volna áttekintésük, másrészt meg fél óta múlva nem éltek volna.

Harmadszor a csatákban, amikor már közelharc volt, kialakultak párviadalok, azzal harcoltak, aki elöttük volt, különben a másik ölte volna meg öket, így mindkét félne volt valamennyi esélye a túlélésre.

máj. 2. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Pont erről szól a kérdés, hogy hogyan szereztek valódi harci tapasztalatot csatában, nem arról, hogy honnan tudtak harcolni. Az nem kérdés, hogy a nemes fiúkat kiképezték, de valaha használták ezt élesben?
máj. 2. 10:42
 3/12 anonim ***** válasza:
92%

A kiképezés során csapatokra osztották öket és harcolniuk kellett egymással, egyetlen különbség volt, hogy nem ölték meg egymást.

Élesben akkor használták, amikor volt háború, de mivel sokszor hosszú évekig nem volt, ezért voltak, akik úgy élték le az életüket (nemcsak a hadvezérek, az egyszerü katonák is), hogy egyetlen egy háborúban sem voltak.

Ennek ellenére a megfelelö technikákat és megfelelö taktikai ismereteket megszerezték.

máj. 2. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Egy hadvezér harci tapasztalata inkább az alkalmazott stratégiával kapcsolatos, mintsem a fegyveres közelharccal. Nem kellett vívóbajnoknak lennie annak, aki a háttérből megfigyelt száz csatát, majd a látottakon kellő intelligenciával elgondolkodott és a következtetéseit irányítóként sikeresen alkalmazta később.
máj. 2. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
90%
Azért a lovagkorban nem volt ritka, hogy az uralkodó személyesen is harcolt a csatában, meg is halt így nem egy pár.
máj. 2. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

#4 Nem is állítottam, hogy szükség lett volna rá, hanem felvetettem, hogy egyáltalán harcoltak-e csatákban?


#5 És ezek az esetek hogyan történtek? Mert gondolom ezekben az esetekben sem a közkatonák közé állt be az uralkodó a sorba, másképp nem tudta volna a hadműveleteket irányítani.

máj. 2. 11:32
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
I. Ulászló magyar király 1444. november 10-én a várnai csatában halt meg. Annyira fellelkesült Hunyadi János előretörésén, hogy bár eredetileg hátul volt, lovasrohamot vezényelt az őt őrző testőralakulatnak, és ahogy illik, az élükre is állt. Szeretett volna személyesen is részt venni a diadalban, csak szerencsétlenségére egy elit janicsár csapatot nézett ki célpontnak. Gyorsan megszabadították a fejétől.
máj. 2. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyrészt egy uralkodó fiatalkori oktatásába mind az elméleti (stratégia, taktika, harcászat, stb.), mind a gyakorlati (vívás, íjászat, lovaglás, stb.) beletartozott. Emellett pl. Nagy Sándor, Caesar, Nagy Kürosz, Attila, Szent László, Oroszlánszívű Richárd, de még az újkor egyik királya, XII. Károly svéd király is személyesen részt vett ütközetekben, ostromokban, párviadalokon, ahol személyes tapasztalatokat is szereztek.
máj. 2. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
87%

"És ezek az esetek hogyan történtek? Mert gondolom ezekben az esetekben sem a közkatonák közé állt be az uralkodó a sorba, másképp nem tudta volna a hadműveleteket irányítani."


NEM, nem KÖZÉJÜK ÁLLT BE, hanem ELÉJÜK, VEZETTE ÖKET!

máj. 2. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
82%

Ha már Hunyadi szóba került, ő apródként szolgált Ozorai Pipó itáliai származású magyar országbáró udvarában, majd a szerb despotánál és végül hadapródként két évig szolgált a milánói Visconti herceg udvarában.


Ezeken a helyeken alaposan megismerte a török és a nyugati condottieri hadviselést,

1433-tól udvari lovag 1434-ben Bázelbe, majd Csehországba is elkísérte Zsigmond császárt, és részt vett a huszita háborúkban, ahol jól megismerte az akkor forradalmi huszita harcmodort is. Az itt szerzett tapasztalatokat később a török elleni harcaiban is kamatoztatta.

Idővel a királyi tanácsban is helyet kapott. 1439-ben szörényi bán, vagyis zászlósúr lett.


Albert király halála után Ulászló megválasztásáért harcolt. A király hálából 1441-ben Újlaki Miklóssal együtt kinevezte erdélyi vajdának, temesi ispánnak és nándorfehérvári főkapitánynak. Ezzel a déli határ védelmének irányítója lett.


1441-ben megzabolázta a Rácországban dúló törököket és Szendrőnél megverte Isák (Iszhák) béget. 1442-ben hatalmas török had zúdult Erdélyre. Mezid bég a törökök vezére arra számított, hogy a magyarok nem képesek egy hirtelen támadást elhárítani. Marosszentimrénél Hunyadi vereséget szenvedett, de utána eredt, és egymás után több ragyogó győzelmet aratott a törökök felett: először Nagyszeben közelében, majd a Déli-Kárpátokban, az erdélyi Vaskapu-hágón, és keleten, az Elő-Kárpátokban, a Jalomica felső folyásánál. 1442-es kora tavaszi győzelmeit kihasználva Hunyadi április 10. és május 25. között betört Havasalföldre, megbuktatta, és lefejeztette a törökbarát Vlad Mircea vajdát, helyére a magyarbarát Basarabot, az 1432-ben kivégzett (vagy csatában elesett) II. Dán fiát ültette, átmenetileg helyreállítva a magyar befolyást a dél-oláh fejedelemségben.


1443. július 22-én Hunyadi vezetésével és Ulászló király részvételével indult meg a balkáni hosszú hadjárat, melynek során több ütközetben verték meg a velük szemben álló törököt...

stb...

máj. 2. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!