Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha kihalna az emberiség, ez...

Ha kihalna az emberiség, ez lehetséges lenne?

Figyelt kérdés

Szóval ha a klímaváltozás, háborúk, és/vagy egyéb globális problémák miatt kihalna az emberiség, akkor lenne még ideje a bolygónak, hogy a hátra lévő pár milliárd éve alatt kifejlődjön és felemelkedjen egy újabb intelligens, kultúrát, civilizációt létrehozni képes faj?

És ha kialakul ez az értelmes életforma, régészeti feltárások alapján képes lenne következtetni arra, hogy a Föld egykor az emberek nyüzsgő bolygója volt?


ápr. 14. 18:24
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%

Mármint: ki halna ki?

A majmok is?

Az emlősök is?

Vagy pontosan ki?


Ha csak az emberek halnának ki (ami teljesen valószínűtlen) - az embereknek kb. 2 millió év kellett a jelenlegi fejlődéshez.

1 milliárd éve van még ennek a bolygónak, az alatt szinte biztos, hogy sikerülne.

ápr. 14. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
50%

Ja, és természetesen az emberek nyoma megmaradna, a régészek egyértelműen megtalálnák, nagyon nagy tömegben, ez nem kérdés.

Viszont még egy dolog: civilizáció lehetne - de már NEM technikai. Nem lenne ipari forradalom, maradnának örökre a középkorban.

ápr. 14. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
90%

“az embereknek kb. 2 millió év kellett a jelenlegi fejlődéshez”


Tegyük hozzá ,hogy már startból igen intelligens (az akkori kor legintelligensebb) emlőseiből indult ki. 2 millió éve már bőven volt eszközhasználat stb, a csimpánzoktól kb 5-7 millió éve váltunk külön. Viszont előtte évszázmilliókig nem volt még hasonló faj sem. Cirka 4 milliárd éve van élet itt s zömében egysejtűek voltak majd többsejtűekből is élt mindenféle, viszont civilizáció nélkül.


Szóval egy emberhez hasonló faj kialakulása nem tűnik túl kézenfekvőnek. Ha a főemlősök –főleg a csimpánzok, bonobók– megmaradnak akkor van esély rá, de garancia nincs. A “hátramaradt időt” figyelembe véve amúgy lenne idő rá, csak hát ugye megfelelő faj kell megfelelő környezetbe.

ápr. 14. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Már néhány száz ember képes visszanépesíteni az emberiséget, úgyhogy elég valószínűtlen az emberiség kihalása. A feltárások meg lelet számtól is nagyon függenek. Kevés lehet kevés embert feltételez - elvileg, mert gyakorlatilag nyilván nem. A régészet tudja, hogy a leletszám nem jelent demográfiai kimutatást és a korabeli népességszámmal nyilván nem arányos. Amúgy persze - kilehetne mutatni, mert sok egyéb tényezőt is figyelembe lehet venni, mint egy-egy lelet önmagában - erről is szól a régészet.
ápr. 14. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Már csak a kőzetek vizsgálatával is minimum meg kell tudniuk mondani, hogy volt itt egy időszak, ami eltér a többitől. Egy időszak, amikor a légkör CO2 szintje egekbe lőtt, amikor vas és egyéb fémek, műanyagok stb halmozódtak fel olyan helyeken, ahol természetes formában nem lehetnének.
ápr. 14. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Még ipari technológiák is lehetségesek lennének, mert az ásványkincseket nem használtuk el teljesen. Inkább a mai fogyasztás tempóját tartják nagynak.
ápr. 14. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%

Konkrétan mi lenne?

Fa - és víz. Ezzel kész is.

Na, ezek a középkorban is voltak. Meg még több is.

ápr. 14. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 TappancsMancs ***** válasza:
43%

New Scientist


"Mágikus szám" az űrúttörők számára kiszámítva


"A többgenerációs űrutazáshoz életképes populáció létrehozásához szükséges emberek „varázsszámát” kiszámolták a kutatók. Körülbelül akkora, mint egy kis falu – 160. De némi szociális tervezéssel akár 80-ra is felezhető lenne."

[link]

.........................


Minimális életképes populáció - wiki


Minimum viable population (MVP)

Minimális Életképes Populáció


Genetikai sztochaszticitás /

Az úgynevezett "50/500-as szabály", amely szerint egy populációnak 50 egyedre van szüksége a beltenyésztési depresszió megelőzéséhez, és 500 egyedre a genetikai sodródás elleni védekezéshez, gyakran használt mérce az MVP számára, de egy friss tanulmány szerint ez az iránymutatás nem alkalmazható a taxonok széles skálájára.


[link]

ápr. 14. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Psycho ***** válasza:
80%

Igen, idő van, hogy ilyen kialakuljon. Ha azt vesszük alapul, hogy az összetett élet kb. 500millió évvel ezelőtt alakult ki, akkor bőven van idő arra, hogy újra felemelkedjen egy intelligens faj, ami képes civilizációkat létrehozni, a hátralévő nagyjából 1milliárd évben, amin belül még lehetséges lesz az összetett, többsejtű életformák fennmaradása.

(A Nap energiakibocsátásának növekedése miatt nagyjából 1milliárd év múlva olyan forróság lesz a bolygón, hogy az óceánok elpárolognak, és valószínű, hogy egy Vénuszhoz hasonló planétává válik a Föld)


Hogy ez technológiai civilizáció lenne-e? Háááát... ez már necces. A mi civilizációnk alapja a szén és szénhidrogének. Ebből már igen sokat elhasználtunk. Meg egyéb nyersanyagokból is. Amiket most bányászunk, azokat igen mélyről szedjük össze. Párszáz évvel ezelőtt még "alig kellett hozzá leásni". Fokozatosan haladtunk, mint a szorgos kis törpök. De ezzel párhuzamosan fejlődött a technológia is. Egy 1000 évvel ezelőtt élt nép nem tudott volna vasat felhozni a felszínre 500 méter mélyről.


Az új civilizációnak ezért egyből nagyon mélyre kellene ásnia ezekért.

1) miért állnának neki random ásni? Nem tudja, hogy a cucc ott van.

2) ha meg is próbálnák, valószínűtlen, hogy rendelkezésre állna az eszközkészlet hozzá.


---


Az, hogy vajon tudnák-e detektálni azt, hogy léteztünk, meg attól függ: mikor fejlődnek ki?


Ha pármillió év múlva, akkor még "simán".


Ha félmilliárd év múlva, akkor viszont igen valószínűtlen. A teljes bolygó felszíne többszörösen átalakul addigra, az eszközeink, épületeink jóval korábban elporladnak, elkorrodeálódnak, még a műanyag is bőven lebomlik addigra. Gyakorlatilag semmi nyoma nem maradna a létezésünknek.


Másfelől viszont addigra létrejönne annyi élőlénylerakódás, hogy a szén és szénhidrogének újratermelődnének, ami segíthet egy technológiai civilizáció felemelkedésének.

ápr. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Mit is pontoztunk le a nyolcason? Hogy bizony nem kell sok ember az újra benépesítéshez? Ismertek a számok. És az meg elég valószínűtlen, hogy szó szerint minden ember kihaljon.
ápr. 14. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!