Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért olyan nehéz megjósolni...

Miért olyan nehéz megjósolni azt a meteorológusoknak pontosan, hogy milyen idő lesz holnap, meg azután, meg azután?

Figyelt kérdés

Elképesztő számítási kapacitású, óriási adatbázisokat használó számítógépeink vannak már erre a célra és mégis rengetegszer mellényúlnak az előrejelzéseikkel.

Mi ennek az oka?

Azt úgy nagyjából el tudom fogadni, hogy úgy kb 5 napra előre tudnak csak jósolni ezen a téren valamit, de az hogyan lehetséges, hogy sokszor tévesztenek pl csapadék mennyiséget illetően akár már csak 1 napra előre is. A kiadós esőket meg még pontatlanabbul szokták tudni előjelezni. Kevés az adat a számításokhoz, vagy az emberi tevékenység, amit a Föld felszínen folytatunk ennyire bizonytalanná teszi az időjárás alakulását?



máj. 7. 10:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
A számítások egy modell alapján történnek, ha a modell meg a valóság nem egyezik (mert valami más sebességgel történt, mint ahogy a modellben tervezték), akkor nem fog egyezni.
máj. 7. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt a megfigyelendő tér eléggé nagy.

A Föld területe 510072000 négyzetkilométer, a troposzféra - ahol a légköri események zajlanak - kb, max 20 km, és ebben a kb. 10201440000 köbkilométer légtömegben eléggé kaotikus dolgok zajlanak.


Másrészt a meteorológiai állomások száma, a meteorológiai műholdak/radarok felbontása meg véges. Éppen ezért az előrejelzések pontossága az idő előrejelzés idejének növekedésével csökken - lásd a valószínűségi előrejelzéseket:

[link]


Mindezek ellenére az előrejelzések pontossága sokat javult:

[link]

és a sok évtizednyi adatnak és a mesterséges intelligenciának hála még tovább javulhat.

máj. 7. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Mert a légkör, az időjárás egy kaotikus rendszer, végtelen számítási kapacitással sem lehet teljes bizonyossággal meghatározni az elkövetkező állapotait.
máj. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 Psycho ***** válasza:
100%

Gondolj bele, önmagában már azon tényezőknek a száma, amin egyáltalán MÚLIK az, hogy milyen idő lesz, brutálisan magas. És akkor még nem kezdtél el számolgatni semmit, csak arról beszélünk, hogy felsoroljuk, milyen paraméterek járulnak hozzá az időjárás alakulásához.


Egyetlen ilyen paraméterben egyetlen apró-pici változás pedig az idő előrehaladtával gyökeresen más eredményhez tud vezetni.


Lásd a kétkarú inga esete:

[link]

Hiába gyakorlatilag teljesen azonosak (vagyis annak tűnnek) a kezdeti feltételek, néhány mikrométernyi eltérés a karok kezdőpozíciójában már másodpercek alatt teljesen más kimenetelhez vezet.

És itt csak egy egyszerű ingáról beszélünk. Hol van ez az időjárás komplexitásától, ahol ezek a hatások/jelenségek hatványozottan igazak?


#3 (is) jól írja: ez egy kaotikus rendszer. Itt a kaotikus jelzőt érdemes megmagyarázni, ez ugyanis nem (csak) a laikusok nyelvén értendő, hanem egy matematikai meghatározás is. Lényege, hogy ugyan maga a rendszer működése determinált, de hosszú távú előrejelzése/működése csak statisztikai alapon tud működni, pontosat NEM TUDSZ mondani.


Miért nem? Mert hiába a legjobb, legfejlettebb mérőeszköz, annak eleve van egy mérési pontatlansága. Lehet iciripiciri miniatűr pontatlanság, de akkor is pontatlanság. Ráadásul ezek a pontatlanságok összeadódnak (hisz csillió paramétert kell megmérned).

Ergo alapból nem tudod a kezdeti, kiinduló állapotot sem tökéletesen meghatározni. Innentől kezdve meg már nem csoda, hogy nem tudod pontosan előrejelezni a rendszer egy későbbi állapotát, legfeljebb csak egy bizonyos (relatíve rövid) ideig...

máj. 7. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
0%
Mert az időjárást manipulálja a hatalom, és nem (mindig) tájékoztatják a meteorológusokat a terveikről. Meg lehet figyelni, hogy 20-30 évvel ezelőtt, amikor a HAARP technológia még gyerekcipőben járt, sokkal pontosabbak voltak az előrejelzések.
máj. 7. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Még nem olvastam, hogy mit írtatok... de kérdező egy hasonlat hozzá.


Olyan ez mintha alap esetben lenne egy tükör sima acél lejtő és egy hasonlóan tükör sima acél golyó. Legurítják és nagyon pontosan ki lehet számítani, hogy hova fog érkezni és pontosan mekkora erővel és sebességgel. De az időjárás ugye nem ilyen egyszerű. Hanem olyan mintha lenne egy nagyon egyenetlen lejtő, amin különféle méretű domborulatok vannak. És nem csak különféle méretűek, hanem eltérő rugalmasságúak és a golyó néhol gumi szerűen pattan, míg máshol mint egy kövön, és megint máshol, mint egy puha valamin gurul át. És még ez sem elég, mert a golyó sem tökéletes gömb alakú, hanem azon is vannak kicsi és nagyobb domborulatok és azok is eltérő rugalmasságúak. És még ez sem elég, mert a lejtő dőlése folyamatosan változik, hol magasabb, hol laposabb és még hullámzik is. És még ez sem elég, mert ilyen a golyó is.


Ha számoljuk ki, hogy az utóbbi esetben a golyó hova fog érkezni, mekkora sebességgel és erővel. Kész csoda, hogy ennyit már tudnak amennyit.

máj. 7. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 TappancsMancs ***** válasza:
73%

*jav

*Hogy számoljuk ki, hogy az utóbbi esetben...

máj. 7. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Értem én, hogy nem egyszerű feladat, meg fentebb itt írva is volt, hogy majd ha ennek a kérdésnek is még jobban "nekifeszül" pl az AI is, hogy akkor még pontosabb lesz minden ezen a téren is, csak azt furcsállom, hogy bizonyos szituk megoldására miért nem lehet ráhúzni, egy már korábban megtörtént, megfigyelt és rögzített időjárási esemény eredményeit. Azokét, amelyek kísértetiesen hasonlítanak a mostani "felállásra".

Olyan érzésem van, mintha mindig valami újat kellene "feltalálni", kiszámolni ahelyett, hogy csak egyszerűen előkeresnénk a már korábban megtörtént ugyan ilyen, vagy nagyon hasonló szituációk megfigyeléseit, eredményeit egy hatalmas, de már fixen a rendelkezésünkre álló adatbázisból.

Lehet kuszán fogalmaztam, de hát ugye gőzöm sincs az egészhez, úgyhogy elnézést is kérek, ha sok hülyeséget összehordtam most itt a témával kapcsolatban.

máj. 7. 16:56
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

"bizonyos szituk megoldására miért nem lehet ráhúzni, egy már korábban megtörtént, megfigyelt és rögzített időjárási esemény eredményeit"


AZ elörejelzés PONT EZT csinálja, csak az eredmény nem mindig ugyanaz, mert bejön egy nem elöre látott tényezö!

máj. 7. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Valójában nagyon sok olyat használnak amire kérdezel a 8-asban. Némelyik ismertebb is a médiából. Az El Nino biztosan ismerősen hangzik, de kevésbé a La Nina, a Madden-Julian oszcilláció vagy az Észak-atlanti oszcilláció (stb). A tengeráramlatok is befolyásolják az időjárást (pl El Nino) és abból sem csak a nagyobb és ismertebb tengeráramlatok vannak, hanem sok kisebb is. És vannak hideg és meleg áramlatok és sós vagy édesvíz áramlatok is eltérő sűrűségekkel. Biztosan ismerősen hangzik a Golf-áramlat. De kevésbé a Karib-tengeri áramlat, a Norvég áramlat vagy a Kelet-Izlandi Áramlat és csak ezekből van 87 (!). Az Atlanti-óceánon 29, a Jeges-tengeren 10, az Indiai-óceánon 14, a Csendes-óceánon 23, a Déli óceánon 3, és van még 8 Óceáni körgyűrű.


Itt egy lista a helyi szelekről és csak pörgesd végig, hogy lássad mennyit ismernek belőle és számolnak is azokkal.

[link]


Mérik folyamatosan globálisan és egymásnak átadott rendszerben a levegő hőmérsékletét, légnyomást, szél sebességét, szél irányát, felhőzet mennyiségét, felhőzet mennyiségét és fajtáját, csapadék mennyiségét, légkör páratartalmát, napsugárzást, stb. Figyelik még külön a légkör, az óceánok és a földfelszín egyéni időjárási működését is és ezek egymásra is hatással vannak. Az ismert rendszerek is különböző léptékűek, így van ami kis területen működik, van nagyobb területű hatás és van még nagyobb is.


Ezek mind folyamatosan változnak és egymásra is hatnak, mint egy összeturmixolt kavargó "adathalmaz".


Nézd meg csak egy nem egy rúdból álló inga mozgását, hanem egy két rúdból állóét már mennyire kaotikusan mozog. É szomold ki a mozgását! :)

[link]


Az újraelemzés ötelte egy jó ötlet... és már végzik is.


ECMWF újraelemzés - wiki

[link]

( [link] )

( [link] )

máj. 7. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!