Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Első alkalmazotti munkaviszony...

Első alkalmazotti munkaviszonyom. Mit kell tudnom?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


22 éves nő vagyok és most először keresek nem diákként állást. Ez lenne az első olyan munkahelyem, ahol alkalmazotti jogviszonyban lennék. Korábban voltam gyakornok, egyszerűsített foglalkoztatott vagy egyszerű fekete melókat is csináltam még gimi alatt (pl bébiszitterkedés stb)


Mostanra elég jó életrajzom lett, van egy jó diplomám, 2 év szakmai tapasztalatom, beszélek nyelveket, részt vettem konferenciákon TDK-n, cikkben stb. Több céghez is folyamatban van a jelentkezésem (többedik interjús körök)


Viszont úgy érzem nagyon keveset tudok arról, hogy milyen is alkalmazottként dolgozni, mik azok, amik alapjuttatások, kötelezőek (pl éves szabadság, biztosítás, munkaeszközöket, munkaügyi utazásokat a cég áll), illetve van néhány dolog, ami meglepetés volt, pl nem gondoltam át hogy mi is a próbaidő meg ilyesmi.


Minden hasonló érdekelne. Mi az, amiben más az alkalmazotti jogviszony (részmunkaidő vagy teljes állás) mint a diákmunka.


Illetve mik azok, amikre ne tekintsek perk-ként, mert alap juttatások.



jan. 24. 10:28
 1/4 A kérdező kommentje:
De, tudok. Meg is tettem. Csak gondoltam hátha van valami, amire még nem is gondoltam, hogy utána kéne nézzek.
jan. 24. 10:34
 2/4 anonim ***** válasza:
0%
Semmi különbség nincs a diákmunkához képest, csak itt dolgozni is kell majd.
jan. 24. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
53%

Rendszeresen veszek fel pályakezdőket a cégemhez. Tipikusan olyanokat, akik talpraesettek, csináltak már diákmunkákat, projekteket, önkénteskedést, vettek részt eseményeken, jártak a világban. Nekik nem szokott gond lenni a beindulás, sőt, általában sokkal produktívabbak mint 10 év tapasztalattal rendelkezők, akik már beleszoktak/lustultak a dolgokba.


Szabadságod van amennyi törvényileg jár. A fizetésed mellé a TB-d fizeti a cég. Munkaeszköz megállapodás kérdése, a legtöbb helyen adnak laptopot ilyesmit. Utazás megállapodás kérdése (én szoktam adni kb. 25k-t havonta adómentesen lehet). Nemzetközi utazás projekt függő. Próbaidő általában 3 hónap.

jan. 24. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
0%

Szia, szívesen segítek, szoktam a munkahelyemen rövid oktatást adni gyakornokoknak, akiket átveszünk munkavállalónak.


A 3. kommentelő (12:58) jól leírta már a lényeget.


Írok egy listát pár fogalommal. Kivételeket nem sorolok fel, azok mindig vannak, részletesen le van írva az Mt-ben, a Munka Törvénykönyvében, inkább az általános tudnivalókat sorolok fel.


Mindegyik témáról rengeteget lehetne beszélni, szóval kérdezz nyugodtan, ha valamelyikről írjak többet.



MUNKASZERZŐDÉS


Benne lesz a béred, munkaidőd, munkavégzés helye, munkaköri leírásod stb. Határozatlan vagy határozott idejű. Fix vagy rugalmas munkaidő. Stb.

Titoktartási, versenytilalmi, sok-sok minden. Olvasd el nagyon részletesen, mielőtt aláírod. Ha valamit nem értesz, kérdezd meg a HR-est, vagy akitől kaptad a szerződést. Sose írj alá olyat, amit nem értesz.



SZABADSÁG


Szabadság életkorod szerint jár. A törvény értelmében az alapszabadság mértéke 20 munkanap. Neked most 20 szabadnapod van. Ez majd növekszik az életkoroddal, abban az évben, amikor betöltöd a 25. életéved, onnantól 21 nap szabid lesz stb.


Ha évközben csatlakozol, arányosan jár a szabadság, ezt a munkahelyed/bérszámfejtő kiszámolja neked. Tehát nem úgy néz ki, hogy februárban csatlakozol egy céghez, ott kiveszel 20 nap szabit, majd októberben eljössz onnan egy másik céghez, és megint kapsz 20 nap szabit. A 20 nap a teljes naptári évre jár.


(Meghatározott számú plusz szabadság jár évente, ha vannak gyerekeid, esetleg föld alatt végzel munkát stb.)


A szabadnapjaidat a nem viheted át a következő naptári évre, és nem fizetheti ki pénzben a munkáltatód, csak felmondás/elbocsátás esetén lehet pénzben megváltani. (Most a többi kivételbe nem megyek bele, hogy próbaidő alatti szabadság átvitele következő évre, tartós betegség, táppénz miatt később kiadható szabadság stb.)


Egyes cégek több szabit adnak, fixen, például mindenki 40 szabit kap. Ennyi, nem változik a korodtól. Ez amúgy tök jó, de ritka.


Munkahely függő, hogy kell szabadságot kiírni, kivenni. Általában a főnöködnek kell szólni, esetleg a HR-nek, egyes helyeken online rendszerben ki kell írni / fel kell vinni. Erről minden munkahelyeden fogsz tájékoztatást kapni.


Egyes cégek adnak plusz szabadnapot, például költözéskor, szülinapra, esküvő esetén, vagy megadják a szombati munkanapokat, pár nap plusz szabit karácsonykor stb. Egy egyedi, nem kötelező, a munkahely maga dönt róla.



BETEGSZABADSÁG


Ha beteg vagy, a főnöködnek és a HR-nek kell szólni, majd orvosodtól kérsz papírt, azt leadod a munkahelyeden. Alapvetően 70%-os bér jár a betegszabadság idejére, néhány cég 100%-ot ad. Egy évben elért 15 nap betegszabi után táppénz jön, az kb. 60%-os bér. Ha kórházba kerülsz, arról kapsz papírt, azt leadod az orvosodnak, ő kiírja a papírt, amit leadhatsz a munkahelyeden.


Erről a témáról sokat lehetne beszélni, ha munkahelyi baleset ér, akkor 100% a bér, nem 70%, de most nem sorolom a kivételeket, különleges eseteket.



PRÓBAIDŐ


Általában 3 hónap, a munkaszerződésedben benne lesz. (Vannak kivételek, itt is, van munkahely, aki nem kér próbaidőt, de ritka. Hosszabbítani is lehet, indoklással, megint csak kivétel.)


Próbaidő alatt bármikor elküldhetnek, és te is felmondhatsz, azaz már másnap nem kell bemenned dolgozni. Ilyenkor nincs felmondási idő.



FELMONDÁSI IDŐ


Ha eljössz a munkahelyedről, vagy elküldenek, akkor van felmondási idő, azt még le kell dolgozni. Itt sok szabály van, attól függően, hogy te mondasz fel, vagy ők küldenek el (végkielégítés, felmentés minimum a felmondási idő felében stb.).


Ha van kollektív szerződése a cégednek, az bele lesz írva a szerződésedbe, azt el kell olvasnod, módosíthatja például a felmondási idődet. Például a törvény szerint 30 nap a felmondási idő, de a kollektív szerződés szerint 60 nap, akkor utóbbi a jogerős.



JUTTATÁSOK


25 év alatti vagy, jár neked az SZJA kedvezmény. Tehát nem 33.5%-ot vonnak a béredből, hanem 18,5%-ot, a 15% SZJA-t nem. Amikor betöltöd a 25. évet, a következő hónaptól már vonják a 33.5%-ot.

Cafeteria, IT eszközök, autó cégenként eltérő. Egyiket sem kötelező adnia a cégnek. Erről adott munkahelyen majd kapsz tájékoztatást. Létezik egyébként cafeteria juttatás keretében készpénz, SZÉP kártya, egészségpénztár, nyugdíjpénztár, BKV bérlet, lakáshitel hozzájárulás, albérlet támogatás, edzőbérlet stb. stb.


Utazástérítés jár, ha eltérő a lakcímed, mint ahol dolgozol. Például Budapesten dolgozol és Érden laksz. Törvény szabályozza a térítést, de a cég mindig adhat többet, mint a törvény.

Törvény szerint még léteznek egyéb juttatások, például szemüveg támogatás.



FIZETÉSEMELÉS, BÓNUSZ


Cége válogatja, változóak a szabályok. Valahol számszerűsíthető rendszer van rá, valahol 3 havonta kapsz, valahol évente, valahol 2 évente. Van olyan cég, ahol munkatársak között is eltérés van, például az értékesítők negyedévente kapnak bónuszt, a többiek évente. Valamelyik cég évente emel inflációt követően, valamelyik nem.



TRÉNINGEK


Cége válogatja. Például van cég, ami fizeti a külső képzésedet, és aláírat veled hozzá egy szerződést, hogy ha felmondasz bizonyos időn belül, akkor vissza kell fizetned.

Évente van kötelező munkavédelmi és tűzvédelmi oktatás, minden cégnek.



TELJESÍTMÉNYÉRTÉKELÉS


Cége válogatja, változóak a szabályok. Valahol számszerűsíthető, és ettől függ a fizetésemelésed.



SZABÁLYZATOK


Minden cégnél vannak szabályzatok, amiket belépéskor el kell olvasnod, például GDPR, cafeteria szabályzat. Szokott lenni részletes szabályzat a cég működéséről, hogyan kell betegszabit kiírni, hogyan jelentsd, ha zaklatás ért stb. Bocsi ez most két fura példa volt :D



EGYÉB


Üzemorvosi vizsgálatra évente kell járni (ez idén változni fog, de jelen pillanatban még az évi egy vizsgálat a kötelező). Ha képernyős munkavégzés, szemészeti vizsgálat is kell. Ha indokolt, akkor oltások is, például veszélyes anyagokkal dolgozol. Ezt mind a cég fizeti.


Ha lesznek gyerekeid, akkor változik a szabadnapok száma, ha eljön az az idő, akkor mindenről tájékoztat majd a munkaadód (legalábbis illene neki). Például anyasági támogatás, szülési szabadság, CSED, GYED, GYES stb.

jan. 25. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!