Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Miért állt le az emberiség az...

Miért állt le az emberiség az újabb állatok házasításával?

Figyelt kérdés

Most sokan jönnek majd, hogy ne próbáljuk háziasítani a vadállatokat, mert azok vadállatok és a vadonban a helyük, de ők nem gondolnak bele abba, hogy például a kutya 20 ezer éve még vadállat volt, a házi macska 10 ezer éve még vadállat volt, a ló, tehén, bivaly, teve, kecske, tyúk 5-10-15-20 ezer éve vadállatok voltak?

Vannak olyan vadállatok, mint például a gepárd vagy a karakál (sivatagi hiúz), amelyek könnyen idomíthatóak és már az ókori egyiptomiak, arabok és indiaiak is használták őket vadászatra vagy csak házi kedvencként. Csak sajna drága volt a fenntartásuk (a hús csak a gazdagok eledele volt sokáig), emiatt abbamaradt a háziasításuk. Most viszont meglenne minden lehetőség arra, hogy háziasítsuk őket. Mégsem történik semmi.


Miért nem próbálja meg az emberiség ezeket az állatokat háziasítani? Vagy újabb állatokkal kísérletezni? Miért állt le az emberiség a háziasítással?



2022. nov. 12. 20:43
1 2 3
 11/23 anonim ***** válasza:
84%

Jaja, és csak felnőttek járnak az idiótához aki vadállatot használ farokpótléknak. Amúgy de, gepárd is támadhat felnőtt emberre is.


Föl kéne már fogni, hogy nem azért léteznek az élőlények hogy holmi dinka ember játékszernek kezelje őket.

2022. nov. 12. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/23 A kérdező kommentje:

Miért lenne veszélyes?

Attól hogy nagy méretű macska, még nem jelent instant életveszélyt az emberre nézve. Na meg én már voltam olyan szafari parkban Mauritiuson, ahol lehetett simogatni gepárdokat. Úgy doromboltak, mint a házi macska. Aranyos cuki állatok voltak.

2022. nov. 12. 22:01
 13/23 anonim ***** válasza:
82%
Hogyne, én meg láttam hogy más oroszlánnal csinálta ezt, az is cuki volt... egy évre rá megölte a gazdáját.
2022. nov. 12. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 A kérdező kommentje:
Azért az oroszlán és a gepárd vérmérséklete között van ám nem kevés különbség...
2022. nov. 12. 22:07
 15/23 anonim ***** válasza:
82%
De az emberi hülyeség , kivagyiság álladó tényező. Lás: van olyan marha aki plüsscicának hiszi a gepárdot.
2022. nov. 12. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
95%

A háziasításra való hajlam nem olyan gyakori az állatvilágban.


A gepárd tulajdonképpen háziasítva van/volt az arab világban, vadásztak vele, valamint mai napig az elit házi kedvence.


Az, hogy miért nem került több állat háziasításra, mint amennyi:


minden funkciót lefedtek a meglévők.


Megvoltak a hús, a tojás, a tej, a gyapjú termelő fajok, valamint igás állatok is, majdnem minden funkcióra több állatfajt is hasznosítani tudtunk.


Az állattartás viszont mindig is munkával járt, így nem véletlen, hogy a mai házikedvencek is zömmel haszonállatok voltak néhány száz évvel ezelőttig (és ide most a kutyát is mint munkaeszköz, haszonállatnak értelmezem).

Az utóbbi 150 évben lett igény a "csak hogy legyen" célból tartott hobbiállatokra, úgy mint kisebb rágcsálók, madarak, hüllők, amelyek nem mind igazán háziasítottak, csak úgy mint a gepárd.


Új fajok háziasítására főként kísérleti, vagy piaci jelleggel vannak próbálkozások, lásd karakál, róka, de egyre több "vadállat" terjed el otthon tartható "kedvencként", habár ezeket nem háziasítottuk (nagymara, wallabi, strucc, emu, nandu stb.)


Ezen kívül ma már nincs igény, sem motiváció, új háziasítható és hasznosítható állatfajok keresésére, mivel a felmerül problémákat technikai vívmányokkal oldjuk meg, váltottuk fel sok esetben az állatok hasznosítását, ma már az élelmiszertermelésen és a kedvtelésen kívül kevés másra használjuk őket, de ezeket a funkciókat a közel 50 faj teljesen jól lefedi.

2022. nov. 12. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
77%
Több mint 10 évig háziállatként tartott csimpánz letépte a nő barátnőjének az arcát.
2022. nov. 12. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%
17. Na, akkor a "Mi charly-nk" sem a régi már. 😂
2022. nov. 12. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
85%
Nagy lett itt a mellékágon folyó vita, de emlékeztető, hogy az emberiség nem állt le a háziasítással: mostanában (1900-as évek közepe óta) például a rókatenyésztés is folyik, már különböző színekben (nem vadonban megtalálható variánsokban) lehet venni több országban is. :) Jelenleg még nem ajánlják bárkinek, de párszáz év, és tényleg teljesen emberhez szokott háziállat lesz.
2022. nov. 12. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
47%

Első indok: feljettebb orszagokban ma mar altalaban tilos vadon elo allatot csak ugy befogni (ha beteg vagy elarvult nyilvan mas vonatkozik ra), ezen kivul sok a veszelyeztetett faj oket befogni pedig mar azert sem jo otlet, mert igy is keves van beloluk.

Masodik indok: ha ugy vesszuk meg ma is folyik haziasitas pl rokakbol vannak prem rokak aki nemzedekek ota emberek kezehez vannak szoktatva, szelidebbek mint a vadon elok, genetikailag is jobban ugy vannak valogatva de ennek ellenere az a kezelhetoseg amirol a kerdezo beszel naluk is meg eleg kerdojeles.

Az europai hiuz az meg biztos nem hazi kedvencnek valo.

Irta a kerdezo a kis egzotikus fajokat, mar egy mosomedve is igen veszelyes tud lenni(magyarorszagon a tartasukat par eve eppen ezert be is tiltottak), hat meg egy gepard. Hiaba mondja a kerdezo hogy egy geperd nem tud kart tenni egy felnott emberben, meg ha lehet nem is tudna megolni (bar de valoszinuleg meg tudna) attol meg sok ember karjaba kerulne.

Strucc meg korabban mar volt haziasitva, vissza vadult es megint haziasitottak.

De am kerdezo megfelelo diplomaval es engedellyel farkast is lehet otthon tartani, majd meg latod mennyire egyszeru egy vadalatot haziasitani.

De talan elobb ha mar egy bengali macskaval elbirsz csak akkor vagj bele (leopard macska-egyebb mar haziasitott macska hibrid)

2022. nov. 12. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!