Kezdőoldal » Állatok » Egyéb kérdések » Milyen állatot tartanátok...

Milyen állatot tartanátok lakásba?

Figyelt kérdés

Gyerekkorom óta volt utoljára kisállatom. Anyukám kertjébe ültettem nagyon sok fát az utóbbi években, és érzek valami késztetést, hogy legyen miről így gondoskodni. Kutya és macska ami nem jöhet szóba, azt nem szeretnék ekkora területen tartani.


Leírom az opciókat amik eszembe jutottak:

- görög teknős

- ékszerteknős

- Jákó papagáj (csak nagyon tetszik, inkább csak érdekességképp osztottam meg, de nem tartanék lakásban, hátha valakinek van róluk tapasztalata)

- Kecskepapagáj

- Kanári

- Afrikai törpesün

- Csincsilla (gyerekkorom nagy kedvence, de sajnos sosem volt)

- Holland törpenyúl (ez nagyon tetszik)

- Dzsungáriai törpehörcsög


Hüllők valamiért nem az én világom, tetszik látványra, de úgy, hogy én foglalkozzak vele kevésbé.


A top befutók nálam:

I. görög vagy ékszerteknős

II. Holland törpenyúl

III. Kecskepapagáj

IV. Akvarisztika - Erről viszont semmi tapasztalatom nincs, ezért lehet jobb, ha nem vágok bele.


Ki, hogy döntene vagy mit tartanátok legszívesebben, amennyiben tartanátok?


Saját lakás, szóval nem kell tartani, hogy tulajdonos nem egyezik bele.


2023. szept. 1. 16:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

"Hüllők valamiért nem az én világom" Azért az megvan, hogy a teknősök is hüllők?


Egyébként nálunk van lakásban kutya, macska, korábban halak is voltak, de tönkrement az aksi, szóval azok most nincsenek. Az általad említettek közül én törpesünt tartanék.

2023. szept. 1. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Igazad van, elnéztem.

Fejben mikor írtam az ilyen gekkó, kaméleon félékre gondoltam.

A görög teknőstől a teleltetés miatt kicsit tartok.

Ékszerteknősöm volt még nagyon régen.

2023. szept. 1. 17:04
 3/12 A kérdező kommentje:
Törpesünről nem sok infóm van, majd annak utánaolvasok.
2023. szept. 1. 17:04
 4/12 anonim ***** válasza:
100%

I. görög vagy ékszerteknős: ékszerteknőst nem tartanék a helyedben, mert könnyű elrontani a tartását és ha nem takarítod megfelelően (márpedig ő a vízbe kakil), akkor irtó büdös. Az a tapasztalatom h sokaknak cuki meg édi - de aztán ahogy telnek az évek, úgy lesz egyre elhanyagoltabb. Görög teknős cukker - a miénk is aranyos, odaszalad a tenyerembe, ha a kifutóba leteszem a kezem. :) Nem szabad a tartásánál elhanyagolni a Ca és Uv kérdést. Illetve: egy idő után kimondottan nagy hely nekik, mert kifejlett korában 18-20 centis páncélhosszt ér el, és nagyon szeretnek cirkálni. (Kert sztem ideális, ha van)

II. holland törpenyúl. Cukik nagyon, szociálisak is tudnak lenni - ha szerencséd van. Sok-sok hely kell nekik, én nem tartanám ketrecben. Voltam egy nőnél pár éve, aki megtanította nekik nyuszijainak a szobatisztaságot, az jópofa volt. :) Engem azért riaszt el a tartásuk, mert amikor dokinál jártam az Exopetbe, folyton jöttek a nyuszikkal, h nem eszik, nem kakil - és ahogy észrevettem, ez azért egy valós veszély náluk, hogy hirtelen bélprobléma lép fel, ami könnyen és gyorsan elviszi őket. (És ezek megoldása sokszor vaskos összeg.)

III: kecskepapagáj. Nekem is van, irtó cukker, egy kis energiabomba. Kettő kell minimum belőle, társas lény - nem zavaró a hangja, nagyon aktív és minden érdekli. Reggel nem kell ébresztőt beállítani, mert ő majd megoldja. :D

IV: akvarisztika. Ha sok pénzed van, akkor hajrá :D ne tántorítson el , ha tényleg ez tetszene, h nincs tapasztalatod, majd lesz. De ez sem olcsó - kis összegekből, de a csillagos égig lehet költekezni. Én nemrég raktam össze egy kis 60 literes akváriumot a fiamnak, mert egyetlen egy bettát szeretett volna, de már most 120e-nél tartok, mert egy kis növény, egy kis ez, egy kis az...


Egyéb:

-nagypapagáj (jákó) - ezt semmiképp sem ajánlom, baromi hangosak és szintén kettő kell h kiegyensúlyozott legyen. Rengeteg idő és foglalkozás. Na meg persze pénz. :D

-kanári: sztem az olyan tök semmilyen madár, mint a pinty. Aranyos meg szép, de egy papagáj sokkal jobb fej.

-afrikai törpesün. Na ilyet én is szerettem volna tartani, de alkonyati/esti jószág, illetve a tápláléka miatt nagyon büdöset kakil (mint a kutya/macska kb) - azért az masszív egy szag. :D

-csincsilla: ebből is több kell, nagggggyon puhák, imádom őket. Minimális hely amire szükségük van az egy zuhanykabin méretű ketrec kb. Ki is lehet őket engedni - egy jóbarátom nyitott kifutóval kint tartotta a lakásban, mindig várta őt mikor hazajött :) együtt tévéztek, nagyon édes.

-dzsungi: ez akkor lehet érdekes, ha inkább megfigyelni szereted az állatokat. Kell egy jó nagy terrárium, természetes dekorációval, vastagon almozva, h áshasson - jópofa, ahogy jön megy. Teljesen egyedül kell tartani és mivel főképp éjszakai, ezért ha csak nem vagy programozó, nemigen fogtok találkozni. Taperolást nem mindegyik szereti, elég éles kis gyilokfogai vannak, hogy erről leszoktasson, ha ő is ilyen. :)

2023. szept. 1. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Némileg segítene a választásban ha nagyvonalakban behatárolnád ,hogy mit szeretnél/ mit “vársz el” az állattól, például lényeges-e ,hogy simogatható legyen vagy megfelel ha ő csak úgy elvan a helyén, minimális interakcióval? Az sem mindegy ,hogy mennyi időt, pénzt, helyet stb szánsz rá.


Továbbá az egyes bútorok mennyire ellenállóak (például ha a nyulak hozzáférnek meg tudják-e rágni vagy baj-e ha a papagájok ráürítenek stb). Mennyire vannak elérhető helyen vezetékek, mérgező növények, merthogy ha olyan állatot választasz akkor ezekre is oda kell figyelni. Van-e a közelben megfelelő, egzotikus állatokra specializálódott orvos? Stb-stb.


Én leginkább akvarisztikában tudok segíteni.

Ennél pro: csak annyi helyet foglalnak az állatok amennyit adsz nekik (ez fajfüggő, ~30 litertől a csillagos égig, viszont a szakoldalak által megadott minimum s attól felfele értem).

Nem kell/ lehet kiengedni sétálni őket, nem rágják meg a bútorokat, vezetékeket, növényeket.

Minimális hanggal jár.

Nem hullajtják a szőrüket mert nincs is.

Magukra hagyhatóak pár napos nyaralás esetén.

Gyönyörű látvány hozható össze. Ők nem a társaid lesznek a szó kutyás-macskás értelmében, hanem a lakásod eleven díszei.


Kontra: ha beüt a gebasz akkor úszik a padló (persze ez viszonylag ritka esemény s nem mindegy mennyi víz stb, de akkor is benne van a pakliban).

Sokat kell tanulni és főleg az elején lehet számítani kisebb-nagyobb döccenőkre.

Ha nem szeretsz vízben nyúlkálni akkor ez nem a te hobbid.

Ha egyszer megszeretted a hobbit akkor utána minden arra alkalmas bútorodon lesz egy akvárium legalább egyszer (ez nem tudom mennyire negatívum 😅).

A kezdeti költség ami viszonylag magas, utána sokkal könnyebb eltapsolni százezreket vagy akár milliókat, csak akarni kell (s ezt úgy írom mintha én bármikor bármire kiadtam volna nagyobb összeget… ahhoz túl skót vagyok).

Így hirtelen ennyi.

2023. szept. 1. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
4-es írhatok privátot?
2023. szept. 1. 17:54
 7/12 Irdatlan Infláció ***** válasza:
100%

Nekem 2 macska, 2 tengerimalac és egy hörcsög van lakásban. Ezek közül a hörcsögről írtad hogy érdekel, szóval róla írnék.


Nekem mindig dzsungáriai törpehörcsögeim voltak. Végtelenül aranyosak, nagyon cukik, és általában véve barátságosak. Most roborovszkim van, és már lemondtam róla hogy megszelítül. Nagyon félős. Ő ilyen díszhöri :D


Én imádom bennük hogy viszonylag igénytelenek abban az értelemben, hogy nem kell velük sokat foglalkozni. Ha akarod kiveszed kicsit, ha pár napig nem jut rá idő az se gond. Nem kell hozzá sietnem haza, mint pl egy kutyához kéne. Abszolút ideális egy kényelmes életmód mellé, ha nem akarod, hogy az állattartás időben és energiában bekorlátozzon. Ha elmegyek pár napra, itt tudom hagyni. De ha egy hétre megyek el, akkor megbízok valakit, hogy 2x jöjjön át megetetni, megitatni és nézzen rá, minden rendben van-e. Tehát neki se nagy meló. Naponta 5-10 percnél nem nagyon igényelnek több foglalkozást. Plusz a tartásuk rendkívül olcsó. Nyilván a kezdő felszerelések drágák, de az minden állatnál az. A beszerzése is olcsóbb, mint pl eg


Hátrány, hogy mint minden állatnál, náluk is magasra rúgnak az esetleges állatorvosi költségek. Egzotikus kisállatokhoz értő dokihoz kell vinni, nem elég egy mezei állatorvos. Ráadásul sajnos csak egy tenyésztő van az országban, tehát ha nem tőle veszel, akkor nagy eséllyel szaporított hörcsögöd lesz, amelyik nyilván fogékonyabb a betegségekre. Plusz eleve elég rövid az élettartamuk, 1,5-2,5 év. Illetve amennyi szabadságot ad az, hogy nem kell velük sokat foglalkozni, annyiban zavarhat is. Pl a tengerimalacaim jobban kötődnek, jobban ki is fejezik, velük kell is rendszeresen foglalkozni, játszani, interaktálni.

Ha a hörcsög mellett döntenél, ezt az oldalt mindenképp alaposan olvasd át: [link]


Amúgy elég sok féle, különböző állatot írtál, valahogy próbáld átgondolni milyen típusú állatot szeretnél

2023. szept. 1. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A csincsillához kell klíma.

"Az állatok 19-21 fokban érzik jól magukat, a 23-24 fokos szobahőmérséklet is megviseli már őket, 26 fok felett pedig gyakori náluk a hőguta"


A sün büdös és hangos. Én is akartam, de előtte szétnéztem facebookos sünis csoportokban. Szinte mindenki olyan képeket rak ki hogy tegnap takarították a hekyüket, és ma már széttaposták a sz4rt a futókerékben..


A törpehörcsög cuki, de nem él hosszú ideig. Kb 2 évig.


Nyúl

Potyogtat mindenhova, a vezetékeket, berendezést megrághatja. Nem él ő se túl sokáig sajnos


Én afrikai ecsetfarkú peléket tartok. Nagyon cukik, kézszelídek. A cukormókus is jó választás, csak brutál drága.

Az akvarisztika drága hobbi. Érdemes jól utánaolvasni a dolgoknak, mielőtt belevágsz. Nekem tűzangolnám van, lehet kézből etetni. Ha benyúlok az akváriumba, még a körmöm alá is benéz nem-e rejtettem el valami kaját. Nagyon aranyos

2023. szept. 1. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Nagyon jókat írtatok, köszönöm, hogy ilyen részletesen. Közben én is beszéltem pár ismerősömmel közvélemény kutatás szinten, és abban erősítettek meg, amiket ti is írtatok.


Az ékszerteknős mivel a vízbe ürít (erre azért én is emlékszek) hamar be tud büdösödni, sűrűn kell cserélni a vizét.


A görög teknősről nincs infóm szag téren, esetleg valaki személyes tapasztalatod tudna osztani?


A hörcsög nem él sokáig nekem is volt gyerekként több generáció is 2-3 évig bírták, pedig jól voltak tartva. Ott arra emlékszek, hogy inkább a vizelet volt büdös, ahogy beitta a forgács. Ebből fakadóan akkor a süni is hasonló lehet, de közben már itt írták, hogy az is büdöset kakil + éjjeli állat én meg általában korán kelő típus vagyok (+1 pont a papagáj mellett).


Az 5-ös válaszoló nagyon jól leírta az akvarisztikával kapcsolatos infókat. Én egy kisebb akváriumban gondolkoztam, 75 liter körülieket nézegettem. Mellette annyi szól, hogy tényleg ott lehet hagyni több napra is, és nem kell a felügyeletet rábízni senkire. Én előtérben tartanám amúgy, ha lenne akvárium. De az a baj, hogy semmi tudásom nincs ezzel kapcsolatban, plusz ez az 1 aggasztó amit írt a válaszoló, hogyha véletlen elfolyik a víz, az pont elég arra, hogy az alsó szomszédot leáztassam, ha nem veszem időben észre. De gondolom az ilyen balesetek nagyon ritkák.


Hogy reflektáljak is: nincs igényem különösebb. Nem szempont, hogy így babusgatni lehessen, mint egy macskát vagy kutyát ölbe véve. Szeretnék vele foglalkozni mindenképp, beleásni magam, hogy minél tapasztaltabb legyek az adott állatkával, de nem célom, hogy ilyen kézben hordozott kiskedvenc legyen akivel együtt nézzük a tvt.


3 dolog maradt most így jobban átgondolva, nem tudom mit szóltok hozzá.

I. Görög teknős (2 db)

II. Kecskepapagáj (vagy egyéb, még utánaolvasok milyen fajták vannak).

III. Akvarisztika (viszont erről mindenképp széles körben kéne tájékozódjak


Tesóméknak van akváriuma egyébként, egy egész nagy. De már alig van benne hal, mert nem nagyon hozza már őket lázba és csak pár úszkál, ettől tartok én is, hogy idővel ráunnék.

2023. szept. 1. 18:40
 10/12 A kérdező kommentje:
Mindenkinek ment a zöld virtuális pacsi (pipa).
2023. szept. 1. 18:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!