Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen felszerelésekre van...

Milyen felszerelésekre van szüksége egy betta-nak?

Figyelt kérdés
Megköszönöm ha valaki részletesen letudná írni , de azt is ha egy megbízható honlap címet is tud valaki ajánlani.

2020. nov. 13. 13:15
1 2 3
 1/24 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Mostanában sok bettás kérdés volt, ajánlom figyelmedbe azokat is. Meg ezeket: [link] , [link] , [link] , [link]

Meg egy nagy pacsi amiért előre kérdezel 🤗


Röviden, tömören a fontosabb pontok:


Akvárium: minimum 30, de sokkal jobb egy 40 literes. Egy standard 54 literes is jó, olyat biztos kapsz használtan is. Ha társítani akarod más halakkal akkor 80-100 literben gondolkodj. Mindenképp fedett legyen, ez megoldható műanyag sínekben csúsztatható üveglapokkal vagy gyári tetőkkel.


Szűrő: ekkora helyre legjobb lenne ha akasztós szűrőt használnál, olyat keress aminek a gyári ajánlás alsó határa megegyezik az akvárium méretével, pl: ha egy szűrő gyárilag 60-120 literre ajánlott akkor az ~60 litert visz. És állítható legyen a sodrás, de az akasztósak amúgy sem csinálnak nagy áramlást. A betták nem bírják a sodrást, az álló/ pangó vizet szeretik.

Külön levegőztető nem szükséges ha a szűrő fodrozza a vízfelszínt.


Fűtő: állítható termosztátos, a watt kb annyi legyen mint az akvárium literje vagy nagyobb. 26-28 fok körül jó nekik. Hőmérővel ellenőrizd mert általában csalnak valamerre pár fokot.


Világítás: ez elég hosszú és bonyolult téma és nagyban attól függ mennyire szeretnél növényezni. De egy közepes fény sokmindenre elég, ez watt/ literben (watt osztva liter) 0,4-0,5 w/l, ugyan ez lumenben 20-40 lm/l, színhőmérsékletre kb 6.000-6.500 kelvin. Fénycsövek esetében tehát a 860, 865, 960, 965 jelzésűek a jók.

LED-ek esetében is elsősorban ezeket a paramétereket kell nézni, főleg a kelvin és a lumen a fontos.

“Háromsávos” legyen tehát legyen benne kék és piros “sáv” (elsősorban ezt hasznosítják a növények) és ezt kiegyensúlyozzák egy zöld “sávval”, így a 3 sávval együttesen egy semleges és színhelyes hideg fehér fényt kapunk.


Talaj: szinte bármi jó ami nem színezett, szemcseméretre kb 0,5-3 mm körüli és előny ha sötét. Kb 4-5 cm vastag kell ha gyökeres növényeket is szeretnél (nem árt ha olyan is van, bár tény ,hogy létrehozható olyan akvárium amiben nincs gyökeres-ültetni való növényzet).


Növények: a betták szeretik a sok növényt. Legyen felszínen úszók/ lebegők is mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha. Hínárfélék és egyéb gyors növésűek mint az argentín átokhínár, kocsánynélküli ambúlia, indiai vizicsillag, érdes tócsagaz, egyéb kisebb cryptocoryne, echinodorus és hydrophila-félék stb, meg rakhatsz pár lassúbb növekedésűt mint a gömbmoha, anubias-félék stb.


Halak: kettő vagy több hím betta ne legyen egy helyen. Ha társítani szeretnéd kb 60 litertől lehet talajlakókkal mint a panda péncélosharcsa. Vízközt úszó fajokkal vagy több bettát egy helyen (“több betta” értsd 1 hím és kb 2-3 nőstény) 80-100 litertől érdemes próbálkozni.

2020. nov. 13. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 medvemorzsa ***** válasza:

Már megint egy kezdő akvarista, Bettával. A Betta egy igényes hal.

Kezdjél igénytelennel, ha nem akarsz rosszat se magadnak, se a Bettának.

2020. nov. 26. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 Tevenyereggyarto ***** válasza:

#2 medvemorzsa


Uh, te aztán jól beindultál, új vagy itt (mármint az oldalon) ? Üdv :)


Egyébként egy másik bettás kérdésnél is azt írtad ,hogy kezdőknek nem ajánlod, de miért nem ? Annyira szerintem nem igényes/ kényes, sőt. Ami “extra” az az ,hogy fedett aksi kell neki (mint minden labiritkopoltyúsnak), meleg pangó víz és nehezen társítható (mint minden territoriális hal) s kb ennyi amire figyelni kell, minden más (akva méret, növényzet stb) ugyan úgy megvan a többi halnál is.

2020. nov. 26. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 A kérdező kommentje:
Kedves kettes nem értem miért vagy ilyen ellenszenves . Csak egy kérdést tettem fel a hal igényeiről . Ha megnyugtatja a lelked egy jó darabig még biztos nem lesz halam .
2020. nov. 27. 11:38
 5/24 medvemorzsa ***** válasza:

Egyáltalán nincs bajom veled, már miért is lenne.

Sőt! szimpatikus, hogy nem akkor kérdezel, amikor már megvan a Betta, és

különböző okokból már csak olyan választ kaphatsz, hogy kíméletesen véget

kell vess a szenvedésének.

Üdv.

2020. nov. 29. 01:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 medvemorzsa ***** válasza:
100%

Üdv Tevenyereggyártó, sajnos nincs, (vagy csak szerintem), beköszönési lehetőség, de ezúton is üdvözlöm a tagságot! Aki olvassa vegye magára. :)

Ja, a Betta! Sajnos valamelyik hozzászólásban ezt leírtam, de csak egy szempont: egyedül igényel egy ugyanolyan gondosan fenntartott akváriumot, mint

amiben már egy komplett halállományt is lehetne tartani, ugyanakkor nyugodt, bújkálós természete miatt az akvárium jóformán kihalt képet fog mutatni, stb.

2020. nov. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#6


Igen, láttam azt a hozzászólásod is. És igen, a betta egy nehezen társítható hal de ez igaz nagyjából a legtöbb territoriális halra. Viszont emiatt még nem lesz különösen igényes. A társítása sem lehetetlen, csak kicsit körülményes és ha úgy adódik akkor külön kell etetni. De ugyan úgy külön kell etetni mondjuk a talajlakókat/ algaevőket is (sűlyedős eleség, forrázott/ főtt zöldség stb).

Ha a bettának meg van adva ami kell neki (amiben amúgy semmi extra nincs) akkor ő tökéletesen elvan, nem egy kényes hal. Nem véletlen ,hogy nagyon gyakori s olyan körülmények között is túlél akár hónapokig ahol egy ténylegesen igényes hal órák-napok alatt elpusztulna. Ezért is ajánlott kezdőknek (mármint nem kínozni ajánlot hanem arról van szó ,hogy nem dobja fel az uszonyát egy-két kisebb baki után).

De igaz az is, hogy ha az adott akvarista egy mozgékonyabb, színesebb látványt akar ugyan úgy relatív kicsi akváriumba akkor én betta helyett az endler és/vagy szivárványos guppikat szoktam ajánlani. De ha belegondolsz azok tartása sem áll távol a bettáétól. Mármint azok akváriumát is ajánlott fedni nehogy kiugorjanak (bár náluk nem “kötelező”), ugyan úgy kell a vízcseréket csinálni, ugyan úgy nem bírják a nagy áranlást a nagy uszonyuk miatt, ugyan úgy jó nekik a csapvíz stb stb. Tehát a betta nem egy kényes faj, nyugodtan ajánlható kezdőknek csak egy “kicsit” körülményes társítani.


Egyébként máshol említetted ,hogy kényes és nem véletlenül ők szerepelnek a legtöbb “miért döglik a halam” kérdésben. Na hát általában amilyenek azok az “akváriumok” azokban kb semmilyen hal nem élne meg, de az ,hogy egy betta heteket-hónapokat kihúzza is jelzi ,hogy nem kimondottan kényes faj.

2020. nov. 29. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 A kérdező kommentje:
Egyébként én nem szeretnék sok halat . Pont azért gondoltam a bettara mert jó neki egyedül.
2020. nov. 29. 17:23
 9/24 medvemorzsa ***** válasza:

#8


Igen ez mind igaz, De tapasztalatom szerint a kezdők kezdeti fellángolása a Betta iránt, hamar egyfajta fásultsággá válik, ami az állat

elhanyagolásában

mutatkozik leginkább, mondjuk ki ráun, és még azzal mentegetheti magát, hogy végülis ő mentette ki a kereskedésből, ami jól tudjuk, hogy blődség.

2020. nov. 30. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 medvemorzsa ***** válasza:
Ja, #7. :)
2020. nov. 30. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!