Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Ammónia mérgezés vagy csak a...

Ammónia mérgezés vagy csak a nagyobb vízcsere a gond?

Figyelt kérdés

Hétvégén egy két halam elpusztult, mert volt egy nagy áramkimaradás, mi meg hétvégén nem voltunk otthon. Ergo szegényeknek legalább másfél-két napig kellett a poshadt vízben úszniuk.

Hétfőn amint megláttam, azonnal leszívtam a víz 60%-át, a kavicsokat kiszedtem, mert sajnos a haltetemeket már csak cafatokban találtam (csigák megették), átmostam. Kipucoltam teljesen, mintha éves nagytakarítást csináltam volna az aljzatban.

Aztán "koszos" víz egy része vissza, feltöltöttem kezelt vízzel, kedden meg újból, de akkor csak kb 40 %-ot szívtam le.


A bettám virgonc is volt tegnap. Még örültem is neki, hogy oké, te megvagy, de ma nagyon levert, zömében a kavicson fekszik. Még cseréljek vizet, vagy ez csak a nagytakarítás utáni felborult rendszer műve?


A szűrőszivacsot nem nyomkodtam ki, hogy minél több hasznos baci maradjon, amúgyse volt túl mulmos. Aztán ezt meg is bántam kissé, mert a vízcsere után, ahogy felszívta a motor a vizet, teleköpte a vizet kosszal, az egész 2 napig ilyen ködös volt. Mára ugyan leült.


Sajnos a boltban nem.volt ammónia teszter :/ Talán hétvégére lesz nekik.


Mit csináljak, etessem a maradék bacit, cseréljek még vizet???? Vagy már mindegy, elcsesztem?


(Kis akvárium, 45 literes.)



2021. febr. 10. 13:29
 1/7 A kérdező kommentje:
Még annyit infonak, hogy amúgy próbaképpen adtam neki egy-két sórákot, étvágya van, mert egyből rárabolt, meg feljön levegőt kortyolni a felszínre. Pár percenként úszik is egy kört az akvában.
2021. febr. 10. 13:41
 2/7 Skid05 ***** válasza:
64%

Mennyien voltak 45 literben, hogy a haltetemek többes számban van?

Mert egyébként egy reális terheléssel bíró akvának egy áramszünettel – ami gyanítom azért nem napokig tartott – meg kell birkóznia, amennyiben mégsem annak az oka, hogy a biológiailag már eleve pengeélen van és az adja meg az utolsó lökést. A kimaradást követően nem indult újra a technika?

Mekkora szemcseméretű az alján lévő kavics, hogy a kiszedésén kívül más módszer nem ugrott be előbb?

„etessem a maradék bacit” annyi bomlástermék van a vízben/talajon, hogy van azoknak bőven mit enni… ha gyógyszert nem használtál, akkor nem miattuk aggódnék most.

„Mára ugyan leült.” azt mindenképpen le kéne szívni egy talajporszívóval/slaggal…

10-15 litereket cserélnék előkészített (hőfokra is!) vízzel 2 naponta egy hétig.

Nyilván a fűtő sem ment a szűrővel egyidejűleg, szóval a megfázás és a bomlástermékek együttes hatása eredményezheti a bágyadtságát.

Élő növényzet van amúgy?

Teteje van az akvának?

Hőfokon mennyin tartod?

Mennyi volt a helyiségben a celsius mikor megjöttetek?

2021. febr. 10. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

6 lakó pusztult el a 9-ből. Megfázás nem játszik, elég meleg a helyiség, 25 fok az átlag. Még a betta se fázott meg. Miatta amúgy 27-28 fokon tartom a vizet. Természetesen van tető, anélkül szó se lehetne róla, még kiugrik valamelyik.

Az áramszünet sajnos sokáig tartott (ezt a leolvadt frigó és fagyasztó tanúsíthatja, na meg a habzó szájú szomszédok, akik most futkosnak a biztosítóhoz). Szóval a szűrés megszűnt. A halak meg szinte babák voltak, annyira picik voltak (volt ami éppen csak elérte a centit), szóval elég hamar megérezték a változást, ők hullottak el elsőnek. A betta gondolom azért élte túl, mert labirint kopoltyús és eleve egy pocsoja lakó :/

Műnövényes, tudom égjek el a pokolban miatta.... De nekem nem jöttek be a növények. Nitritem nem volt, nitrát is csak éppen, alig reagált a lötyi, legrosszabb napján se érte el az 10 mg/l-t, átlag 5 volt. Nehézfém nem volt, a vízelőkészítő gondoskodott róla. Ph-t ioncseréltel sikerült letornáznom 7-re. Keménység olyan 200-as volt. Sajnos nálunk kemény a víz. A kavics átlag 1 cm. És hidd el, a csigák ezeket a picike halakat apró cafatokra ették. Bementek a darabok a kavicsok közé. Ki kellett szedni! Nekem se volt öröm.

2021. febr. 10. 20:09
 4/7 Salx Narval ***** válasza:
60%
Pontosan ez a baj az ilyen nagyobb szemcsés kaviccsal, mármint, hogy közte marad minden kosz és ott rohad az egész mérgezve a vizet. Élő növényzet és kellő számú bontóbaktérium hiányában ez komoly probléma. Elsőként a talajt cseréld le 1-3 mm szemcsenagyságú sóderre és legalább úszó lebegő növényzetet vegyél az biztosan megmarad. Ez a talaj már jól takarítható iszaplopóval és talajporszívóval. Nincs éves nagytakarítás az akvarisztikában, helyette vannak napi, heti és havi teendők. A víz 40% többet nem cserélünk egyszerre, hacsak nem ömlött bele a hipó. Egy ekkora akváriumnál 2x15% vízcsere ajánlott hetente, a vízcserét talajporszívózással kell végezni. A cserevíznél a hőfok is mérvadó nem csak a klór és nehézfémek semlegesítése. Mérgezés, meghűlés, oxigénhiány együttesen végzett a halakkal. Egy jól telepített élő növényes és karbantartott akvárium ezt az áramszünetet 25 fokos lakásban halpusztulás nélkül simán átvészeli. A betta sem a fokozatosan lehűlő víztől fázott meg hanem a hirtelen nagy mennyiségű hidegebb vízzel történő vízcseréktől, bár az ammónia is lefektethet úgy, hogy az sem zárható ki. Hát, van min változtatni és egy kis önképzés sem ártana a témakörben mert ez bizony nagy részben a te hibád volt, az áramszünet volt az a bizonyos utolsó csepp a pohárban.
2021. febr. 11. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Oh, már vártam a lecseszést....

Valahogy az akvaristák körében nem jellemző az empátia. Van ennek a hobbynak egy fura pszichológiája, ami alighanem visszavezethető arra, hogy ki milyen.


Mindent érintettünk, csak a lényeget alig-alig, hogy ammó mérgezésnél mi a teendő. De majd cserélgetem a vizet még serényen.


És mint írtam, nem fázott meg a betta!!!


Amúgy soha nem hanyagoltam el a heti vízccserét, egyszer se blicceltem el. Havi nagytakarítások is megvoltak. És igenis van éves nagykarbantartás, főleg egy ekkoránál, amikor már a porszívó nem elég. Még a szakkönyvekben is benne van.

A kavics alatt sem volt jelentős piszok, a folyamatos takarításnak hála. Kaját sose szórtam be marékszám, nem rohadt az aljzatban.


Lehet növényekkel túlélték volna, lehet nem. Azért nem lesznek növények, mert életemben első alkalommal volt egy ekkora áramkimaradás, ha közben mérem a vízminőséget és az nem mutat problémát.

2021. febr. 11. 07:57
 6/7 Salx Narval ***** válasza:
100%
Nem lecseszésnek szántam sajnálom, ha annak vetted. Leírtam mi a teendő ammóniamérgezés gyanúja esetén csak nem tudsz olvasni a sorok között. Főleg a megelőzése a cél. Sajnálom, de ha makacsul ragaszkodsz az elképzeléseidhez akkor majd a saját károdon tanulsz. Nem vitatkozom veled, tégy ahogy jónak látod. Minden esetre én sok sikert kívánok neked.
2021. febr. 12. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Ugyesek vtol
2021. febr. 14. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!