Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Satnyák a vízinövények az...

Satnyák a vízinövények az akváriumban. Mi a teendő?

Figyelt kérdés

4 éve üzemel a 60l-s akváriumunk. Guppik vannak, egy anci és egy nagy sárga csiga. Volt razbóra és zebradánió, de ők kipusztultak az évek során.

0,5-ös "sóderes" kavics az aljzat, egy kínai szűrő-levegőztető bugyog, más technika nincs.

Ez egy régebbi fedeles aksi, tavaly kiégett az izzó, és mivel nem kaptam bele valót egy kínai piacos konyhai led lámpával világítunk. Ezen szeretnék változtatni, ezért szívesen fogadom a tippeket valamilyen olcsóbb akvárium világításra.

Volt egy ecsetalga elszaporodás, de úgy látszik sikerült algaölővel visszaszorítani őket, már csak néhány növényen és a bujkálón van belőlük.

Miattuk nem merek tápszerezni, nehogy vissza szaporodjanak. Olvastam CO2 adagolóról, de még nem használtam.

Esetleg az segítene, ha tápszert és CO2-cseppeket adagolnék a vízhez? Milyen arányban kellene kísérletezni, hogy kiderüljön, miért pusztulnak el szinte minden évben a növények?



2022. nov. 14. 21:07
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

"szívesen fogadom a tippeket valamilyen olcsóbb akvárium világításra."

A neten elég nagy a választék, tízezer körüli a legolcsóbb. Barkács készséggel feléből is ki lehet hozni a régi átalakításával, sőt ezeknél jóval intelligensebbet is. Optimista vagyok tehát a részleges vízcserék megtörténnek, a vízkémiát teszteled főleg a nitrit, kh,gh szempontból, a szűrő felület elbír a terheléssel stb, mégis algásodik. Azt nem erőltetném hogy pakold ki az egészet és kavicsonként telepíts egy egészséges biológiai rendszert, inkább válassz igénytelen növényfajokat, néhány gyorsan növő fajjal. A CO2-csak akkor eredményes ha a rendszer anélkül is stabil volna.

2022. nov. 15. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Az 1-es válaszolóval egyetértve én erre kérdeznék rá: CO2-cseppek? Mármint most a “folyékony szénforrásra” azaz a carbo-ra gondolsz vagy valami csodacsepp izére? Előbbi normálisan adagolva helyzettől függően vagy segít vagy legalább nem árt; utóbbi meglehet csak valamilyen parasztvakítás. Bár igaz, carbo-t sem szoktak csak úgy magában adni hanem általában amúgy is adagolnak folyékony tápokat (micro, macro; helyzettől függ melyikből mennyit stb).

A gázalapú CO2 beoldás meg megint egy másik történet. Annak eleve ott van értelme ilyenre áldozni ahol igényli is a növényzet/ olyan növényeket tartanánk amik igénylik. Sok kezdők számára is könnyen tartható növény megvan nélküle.

Szóval itt most első körben az a kérdés ,hogy milyen növényeid vannak, illetve ha beszerzel egy normálisabb világítást akkor mit tudsz tartani. Szerintem nem árt legalább megközelítőleg közepes fényerő ami kb 0,3-0,5 w/l (watt osztva liter) illetve 20-40 lm/l (lumen osztva liter). Wattban mérve fénycsöveknél szokás, azon belül is főleg T8-as. csöveknél. A lumenben mérés pontosabb, főleg LED-eknél. Színhőmérsékletre kb 6500 kelvin.


S ez csak a fény, abból is csak érintőlegesen pár alap infó. Ezek után jön a tápozás. Viszont kezdőknek jó növényfajokból sok elvan csak halkakán, vagy legfeljebb valami microelem+kálium alapú tápot (pl: TF Planter) meghálál.


Hogy írjak is pár példát növényekre:

cryptocoryne- és echinodorus-félék, anubias-félék, mohák, páfrányok, valiznéria, hínárfélék és hasonlók mint az indiai vizicsillag, kocsánynélküli ambúlia, átokhínár, érdes tócsagaz stb, úszó/ lebegő mint a békalencse, kagylótutaj, úszó májmoha stb. Ezek mind olyanok ,hogy szerényebb technika mellett is szépek tudnak lenni.

Ha maradsz gyenge fénynél akkor talán gömbmoha, anubias, békalencse megmarad alatta.

2022. nov. 16. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!