Sorra pusztulnak el a halak?
2 éve megy az akváriumom. Vettem bele pár új növényt és utána hirtelen elkezdtek haldokolni a halak. Víteszt csík alapján nincs gond a vízzel. Nagyobb vízcseréket is csináltam, ugyanúgy haldokolnak.
Mit tegyek? Szedjem le az egész vizet, tisztítsak meg mindent és indítsam újra az egészet?
Most nincs itthon semmi vízkezelő szerem, indító bacik stb.
Írj részletesen az akváriumról, pl: mekkora, milyen szűrés, hány hal van (pontosan, fajonként), vízcserék mikor mennyi, növényzet, vízértékek (cseppteszt jobb lenne, pontosabb mint a papiros), mi változott (az új növényeken kívül), milyen tüneteket mutatnak a halak stb-stb.
A hirtelen, látszólag indokolatlan halpusztulás jellemzően mindenféle mérgezések (nitrogénvegyületek, szén-dioxid stb), gázembólia, sokk s ilyesmik hatására történik. Nem tudom ezek miatt-e de kehet ilyen irányba érdemes elindulni. Majd meglátjuk.
Eheim 2217, gyári szivacsokkal, siporax, matrix, purigen.
Low-tech növények, most újonnan microsoriumot tettem be kőre kikötve.
Fejjel lefele lebegtek a halak, gyorsan szedték a levegőt. A kopoltyújuk piros volt. A hullák a víz felszínén voltak többnyire. Neonok, rézlazacok, palacsinta algázók haltak meg. Maradtak még neonok, pillangó törpesügerek, l-es halak és egy ancistrus.
Tegnap áttettem a megmaradt halakat egy másik akvába, itt pedig mindent átmostam. Szerintem a talaj volt a rossz. Talajporszívózok, de így is elég retkes volt. Manadot használok. A napokban eléggé túrkálta a talajt az anci, biztos felszabadult valami. Fura mondjuk hogy a pillangó sügerek közűlük a legérzékenyebb halak, de nekik semmi bajuk nem lett.
Azóta valami változás/ javulás?
Meglehet ammóniamérgezés történt vagy valami hasonló. Ha más bűnbak nincs akkor fogjuk rá a feltúrt talajra, amúgy is esélyes jelölt. Időnként talajporszívózz mélyebben. Ha nincs alul táptalaj akkor néha nyugodtan lenyúlhatsz, kicsit átmozgathatod az alsóbb rétegeket is. A felszín legyen mozgatva rendesen, az olyan halak mint a palacsinta algázó különösen igénylik. Illetve lágy-savas vízben kevésbé mérgező az ammónia de gondolom már most is ilyen a vized.
Egy neonhhal meghalt még a talajtisztítás után, de azon kívül szerencsére senki más. A többiek jól vannak.
Köszönöm a segítséget és a tippeket, jobban oda fogok figyelni.
Esetleg egy ilyen talajporszívó jó befektetés lehet?
Azt te tudod megéri-e befektetni egy ilyenre. Hülyeségnek nem hülyeség, ne úgy értsd ,hogy lebeszélni akarnálak. Viszont lehet például a külső szűrőt is használni, lásd Bíró József videóját:
Ennek ugye főleg annyi a hátránya ,hogy valamivel többször kell tisztítani a szűrőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!