Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Miért nehezebb a kis akvárium...

Miért nehezebb a kis akvárium kezelése mint a nagy?

Figyelt kérdés

Tervezem akvárium indítását de még csak az infogyűjtés állapotában van. Azt olvastam hogy a kicsi akvárium problémásabb mint a nagy. De ha tartom a hal-cm/liter, növénytáp arány, 30%/hét vízcsere arányokat akkor miért?

A másik hogy a növények árai arányban vannak a szívósságukkal, tehát az olcsóbb növények gyengébbek is vagy csak azért olcsóbbak mert könnyebben termeszthetőek?



#akvárium arányok
2023. jan. 11. 10:02
 1/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Nagyobb akva rugalmasabb, jobban tűri a “hibázást”. Egy kicsi akvában minden kisebb. Kevesebb víz fér bele, növényből is kevesebb fér, minden folyamat kisebb helyen zajlik, instabilabb a biológiai egyensúly stb. Ott akár csak egy csipetnyi kaja is többet számít mint egy nagyban. Tehát kisebb hibák (vagy akár direkt változtatások) nagyobb változásokra képesek. Mikor egy kezdő még csak a szárnyait bontogatja, még nincs semmiben sem rutinja könnyen elkövet kisebb-nagyobb hibákat amik felforgathassák egy 30 literes mindennapjait de lehet meg sem kottyannak egy “ugyan olyan” 100 literesnek.


A növények árai meg nem csak a szívósságukat tükrözhetik hanem a szaporaságukat is. Például az anubias félék viszonylag szívósnak számítanak de lassúak, gondolom főleg emiatt drágábbnak szoktam látni őket mint egy hasonló igényű de gyors növésű, szárosztású növényt. Na meg az sem mindegy mennyire ritka növényről beszélünk. Érthető ha egy ritkább színvariációt drágábban adnak mint ugyan annak a fajnak az alap változatát. Na meg lehetnek különbségek boltok közt. Arról nem is beszélve ha másik akvaristától veszel. Meglehet amit a boltban vennél azt valaki a heti metszéséből fillérekért odaadja.

2023. jan. 11. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Tehát a kis élettérhez több rutin szükséges, az elkövetett hibák nagyobb következményekkel járnak. De az ok és okozat közötti rövidebb idő segít a jó következtetések levonásában, a rutin megszerzésében míg egy nagynál az eltelt hosszú idő pont ezt nehezíti. A sűrűbben előforduló problémákat kisebb költséggel és munkával lehet helyrehozni. Vagy tévedek?

Akkor a növény beszerzésénél csak azok igényeit veszem figyelembe, az árat nem. Egy dúsnövényzetű, halmentes, csigás 30L-eshez kell szűrés?

2023. jan. 11. 17:37
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak csigákat akarsz tartani, akkor szerintem nem kötelező (amúgy se, lásd a Walstad módszer) de szerintem megkönnyíted a saját dolgodat, ha használsz szűrűt az első akváriumodnál.


Az ár rengeteg mindent jelez, a kényes növények sokszor pont ritkák és drágák. Rengeteg olcsó kezdő növény van, amiket nehéz megölni és gyorsan is nőnek. Amiket én nagyon tudok ajánlani azok az úszó növények (nekem Limnobium Laevifolium van), brutál jól szaporodnak és nagyon jól szűrik az akváriumot. Ezeken kívül a különböző mohák is nagyon jól nőnek (nekem Vesicularia sp. Creeping Moss és Vesicularia Ferriei Weeping Moss van, de a sima karácsony mohával se lőssz mellé).


Ha növényes akváriumot szeretnél, akkor nagyon ajánlom, hogy vegyél jó világítást, amin be tudod állítani, hogy automatikusan mikor kapcsoljon be mindennap. Meg fogja hálálni az akvárium. Érdemes alacsonyabb fokozaton, rövidebb idővel kezdeni, majd fokozatosan növelni az időt és az intenzítást. Illetve az első 2 hétben nem feltétlen kell extra tápszert se használni. Ezzel a két dologgal elég szépen el lehet kerülni az algabummot, ami az első 2-4 hétben szokott jelentkezni az akváriumoknál.


Ha olyan táptalajt veszel, amiben van alapból ammónia, akkor a dark start módszeresen is érdemes elgondolkodnod. Így vagy úgy, de a nitrogén ciklusnak nagyon nézz utána, a legfontosabb dolog, ha állatokat is akarsz tartani.


"hal-cm/liter"


Ez pedig csak egy ökölszabály, a legtöbb halat nem lehet 30 literben tartani, hiába férnének bele a szabály szerint. Majd nézz utána a kinézett fajoknak, hogy mi a minimum térfogat, amibe ajánlják.

2023. jan. 11. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“De az ok és okozat közötti rövidebb idő segít a jó következtetések levonásában, a rutin megszerzésében míg egy nagynál az eltelt hosszú idő pont ezt nehezíti.”


Hát azért ha nagy baj van akkor általában a nagynál sem telik el olyan hosszú idő ,hogy ne lehessen kitalálni mi a baj. Az időkülönbség nem feltétlenül nagy, inkább a két rendszer érzékenysége más. Meg aztán a kicsi hamarább, könnyebben reagál de helyrehozni is nehezebb pont azért mert kicsi s nehezebb belőni a dolgokat. Nagyobbnál kicsit több a lehetőségek közti ingázás, nem borul minden annyira könnyen, lehet kicsit jobban kísérletezni, tanulni stb. Kb mint mikor megszerzed a jogsid s tanakodsz ,hogy milyen autót vegyél. Hát vehetnél valami baromi erőset-gyorsat sok-sok lóval a kaszni alatt mondván azzal könnyebben szerzel rutint gyors tempónál, ha megtanulod vezetni az erős kocsit akkor utána könnyű lesz a gyengét vezetni stb. Csakhogy a gyakorlatban ez úgy néz ki ,hogy pont a rutintalanság miatt hamarább fog alattad szétszaladni a ménes minthogy érdemleges tapasztalatot szerezz. Kezdőként jobb valami lágyabb járművel kezdeni ,hogy tényleges rutint szerezz. Akváriumból is jobb olyannal kezdeni ami nem olyan borulékony, tudsz könnyebben tanulni. Persze biztos vannak kivételes tehetségek minden irányba, de nem az az átlag.

Egyébként én kezdőknek rendszerint 60-80 liter körüli akváriumot ajánlok. Ez a mérettartomány se nem nagy se nem kicsi, egy keményebb bútor elbírja, szűrhető csak belső szűrővel, már elég nagy jó pár halfajnak stb.


“A sűrűbben előforduló problémákat kisebb költséggel és munkával lehet helyrehozni. Vagy tévedek?”


Attól függ. Alapjáraton pénzes hobbi az akvarisztika de sokminden megoldható olcsón is. Helyzetfüggő épp mi mennyiért jön ki.


“Akkor a növény beszerzésénél csak azok igényeit veszem figyelembe, az árat nem. Egy dúsnövényzetű, halmentes, csigás 30L-eshez kell szűrés?”


Szűrő mint gép nélkül megoldható. Viszont ,hogy szép is legyen érteni kell a világításhoz, növényekhez, felismerni a hiánytüneteiket s szakszerűen kezelni stb. S sokszor ez sem egyértelmű ,hogy “na az ott nitráthiányos akkor adunk picivel több nitrátot s helyreáll” mert lehet épp nitráthiányt vagy bármi mást mutat de nem azért mert abból van kevés hanem valami másból van kevés (vagy épp túl sok) s emiatt nem tud fejlődni ami nitráthiány tüneteiként jelentkezik. S ekkor jön a víztesztelés, tápszerek kipróbálása, algák felismerése s fejvakarás ,hogy mit nem csinálsz jól.

Ha növényes akváriumokban szeretnél gondolkodni akkor merem ajánlani a Növényes Akvaristák Közössége facebook csoportot. Ott sokan, könnyen szakszerű tanácsokkal látnak el, plusz rengeteg irományt olvasgathatsz. Olvasgatáshoz ezeket is ajánlom:

[link] , [link] , [link] , [link]

2023. jan. 11. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Hú nagyon szorgalmasok vagytok, emésztenem kell a sok infót. "Ha olyan táptalajt veszel, amiben van alapból ammónia, akkor a dark start módszeresen is érdemes elgondolkodnod." Valami hasonlóval kezdenék de előbbre mennék, a táptalajoktól idegenkedek mert hosszútávon gondolkodom, elölt növényi roncsokkal startolnék. Elvileg ezekben minden tápanyag jelen van csak feldolgozásra vár.

" Viszont ,hogy szép is legyen érteni kell a világításhoz, növényekhez, felismerni a hiánytüneteiket s szakszerűen kezelni stb."

A hiánytünetekre is van naív elméleti tervem hogy kezelhető legyen. 3-főcsoportra osztanám: ásványi csoport , nitrogén csoport (fehérje bomlás termékei, szén csoport (cellulóz-keményítő szénhidrát bomlás, etilén, metán, karbonsavak stb.) és ezek pótlása, természetesen először állatmentesen. Távoli vágyam egy sűrűnövényzetű rajhalas csoda a lehető legkisebb méretben, nem baj ha csak évek múlva valósul meg.

Első lépésként veszek egy 60L-es teljesen feltöltött aeroráriumot aztán majd elsötétítve hidratálom néhány hétig. (ha nem jelentkeznék újabb kérdésekkel lehet hogy felrobbant)

2023. jan. 11. 21:49

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!