Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi lehet a baja a bettámnak?

Mi lehet a baja a bettámnak?

Figyelt kérdés

Sajnos elég rongyos az úszója. [link]

Nem sikerült túl jó képet lőni, nem maradt egy helyben. Néhány napja fel sem akart jönni az akvárium aljáról, csak ha evett vagy levegőt vett. Mi lehet a baja? Mit adjak neki? Most el van különítve.



2023. jan. 29. 18:42
1 2 3
 1/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Írj le MINDENT a tartási körülményekről, pl: mekkora akvárium, milyen szűrés, hány hal van (pontosan, fajonként), vízcserék mikor mennyi, szűrőtisztítás hogyan-mikor stb, növényzet, talaj/ dekoráció, hány fok van az akvában illetve fedett-e, mivel etetsz s mennyit, mióta indult az akva, mióta vannak tünetek/ egyéb tünet?


Így egyelőre ez lehet uszonyrothadás, lásd bővebben:

[link]


Illetve a letargia utalhat bármiféle és mindenféle mérgezésre:

[link]


Illetve a megfázás sincs kizárva (egyebek mellett).

Minden esetre sanszos ,hogy valami nincs rendben a tartási körülményekkel. Általában ez a kiindulópontja a legtöbb betegségnek, majd meglátjuk.

2023. jan. 29. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
Egy kb. 8 literes akváriumban van, van mellette 2 barna harcsa (házmester), ezt ajánlották mellé, de még nem engedtem össze őket. Nincsen szűrő, én szerettem volna de mind a 2 eladó lebeszélt róla. Kb. 3 naponta szoktam lecserélni kb teljesen a vizet, hetente kifőzöm a köveket, sima vízzel lemosom az akváriumot. Elvileg a ph, keménység megfelelő, a vizet vízelőkészítőzöm. Kb. 26-25 fokban tartom, éjjelre ledsor világít az akváriuma mellett. Egy nagyobb növénye van, talajzat apróbb kavics, benne pár nagyobbal. Nem fedett. Etetés változatos, egyenlőre bogyócskákat/lemezeset kap, most vettem fagyasztottat, majd holnap kap olyat is. Kb. 2 hete van meg, de eleinte másban volt tartva, nem volt meg az akvárium. Napi 2-3-szor eszik. Egy hagymacsiga is van mellette. A tünetek szerdán kezdődtek. Aznap reggel az akva tetején volt elvileg sokat, délután az aljáról el se mozdult szinte, keveset evett, kiköpte a kaját. Másnapra jobban lett, jól volt utána, nem volt alján, evett. Viszont észrevettem, hogy az uszonya egyre jobban rongyos. Mit adhatok neki?
2023. jan. 29. 20:52
 3/22 A kérdező kommentje:
Parakillt olvastam valahol. Az nem jó?
2023. jan. 29. 20:56
 4/22 A kérdező kommentje:
Szeretnék minél hamarabb jót tenni, hogy ne legyen nagyobb baja.
2023. jan. 29. 21:03
 5/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Jó, hát a tartási körülményekben van hiba bőven. De legalább próbálkozol, ez is valami. Holnap amint tudok írok részletes választ miben mi a hiba, addig is meg azután is ajánlom ezeket:

[link] , [link] , [link] , [link]

2023. jan. 29. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:

Szia, hát hogy is mondjam...

Semmi megbánás, jót szeretnék neked és a halacskádnak!

Gerinces állatot tilos 30l alatt tartani(nem véletlenül), tiltja a törvény.Az a 8 liter egy darab bettának se elég,nemhogy mellette még 2 harcsának. Képtelenség szinte fenntartani benne az egyensúlyt pláne szűrő nélkül.(Nyilván ha tudtad volna nem ebbe teszed őket.)

Könyörgök mindenkinek,mielőtt állatot vesz bárki,nézzetek utána a tartási körülményeknek! Eladóba sose bizzon senki (Tapasztalat ,első akváriumomba ami 54l képesek voltak aranyhalat eladni, én hülye meg is vettem)! Egy akvárium lelke a szűrő. Ha nincs szűrő, nincsenek baktériumok amik lebontanák a mérgező anyagokat a vizedben.Törném el annak az eladónak a nyakát aki képes valakit lebeszélni a szűrő használatáról. Tessék venni víz tesztet,igy biztosra tudsz menni, megfelelő-e a víz.Az akváriumot üresen (halak nélkül) 4 hétig kell járatni,mielőtt bármilyen állatot veszel bele. Teljes vizet nem cserélünk csak nagyon szélsőséges esetben. Max heti 30% , ketté bontva is lehet 15% egy héten 2x . A betták igénylik a meleg vizet, 26-25fok kevés nekik, meg is fázhatnak tőle, 28 ideális, vegyél neki fűtőt. Emellett sok növényre van szükségük, és mindenképpen élő legyen(pl. Anubiasok szívósak,kezdőknek tökéletes de figyelj oda hogy a növényeknek is vannak igényeik. Fény,tápozás stb. ), javítja a vízminőséget, a műanyag díszek viszont szennyezik azt.A színes kavicsok szintúgy,kiázhatnak belőle a mérgező anyagok,a festék lekophat.Aljzatot vízcserekor talajporszívózni kellene, így a felesleges kaját és a többi bomló anyagot el tudod távolítani könnyen.Az akváriumot a helyedben lefedném, a halak hajlamosak az ugrálásra, nehogy kiugorjon. A napi 2-3 etetést soknak érzem, ha túl sok kaját kap attól is megbetegedhet ráadásul a sok bomló kaja is teszi tönkre az amúgyis káoszos vized. Parakill egy bitang baktérium/virus ölő, nem fogja megkérdezni a fent említett baktériumokat arról,hogy ők hasznosak-e vagy sem. Mindent válogatás nélkül elpusztít,ha azt a jól működő,bejáratott vizedbe bele teszed,kezdheted elölről az egész üres járatást.Ha gyógyszerezed a halat azt külön akváriumban tedd meg.Ajándékozd el, vagy vidd vissza a halat. Vegyél egy 30l akváriumot (mondjuk én azt mondom minél nagyobb egy akvárium, annál könnyebb fenntartani,szóval ha más halak is tetszenek a bettán kívül érdemes lenne beruházni egy nagy aksira) és a megfelelő eljárás szerint üzemeltesd be. Sajnálom hogy ilyen tapasztalatot szereztél, remélem nem veszted el az érdeklődésedet a hobbi iránt. Csak sokat kell olvasni és türelmesnek kell lenni!Nem a legegyszerűbb dolog sajnos,sok tényezőre oda kell figyelni. Egy akvárium nem csak abból áll hogy feltöltjük vízzel és bele tesszük a halakat.

2023. jan. 30. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Na látom megelőztek 😅A 6-os tömören leírta amit én is írtam volna. Esetleg annyit tennék hozzá ,hogy betta (és más labirintkopoltyúsok) esetében az akva fedése nem csak arra jó ,hogy ne tudjon kiugrani hanem azért is ,hogy ne fázzon meg. A kiugrás azzal is megakadályozható ha hagyunk pár centi közt az akva teteje és a vízfelszín közt (mondjuk nem egy 8 literesben…). Viszont ha nincs fedve akkor könnyen megfázhat mikor a vizénél hűvösebb levegőből kortyol.


Szóval a páncélosharcsákat míg még egészségesek ajándékozd el. A bettát is jó lenne elajándékozni olyannak aki már kezelt beteg halat, tapasztaltabb.

Minden esetre próbáljuk meg kihozni a legjobbat. Ahogy írták a víz hőfokát kicsit emeld fel, 25-26 igaz nem sok de nem is vészesen alacsony. Legyen legalább 26-27 fok, max 28.

Természetesen fedd le az akvát, ha nincs más megteszi egy átlátszó fólia is.

A vízcserét azonos hőfokú, előkezelt vízzel csináld, egyszerre legfeljebb 30%. Sőt, most mihamarabb csinálj egy 30%-os cserét. Utána mehet legfeljebb 2 naponta max 30%.

A műdíszeket meg hasonlókat inkább vedd ki. Az az egy “nagyobb növény” igazi növény? Ebben az esetben maradjon. Esetleg van a házban szobanövényként szobai futóka, csokrosinda, hálóslevés/ fittonia vagy valami hasonló? Az is sokat segít ha ilyenekből raksz a vízbe. Mármint fogsz egy tiszta/ földmentes növényt/ hajtást s csak a gyökere lóg a vízbe. Ez is sokat segít a vízminőségen, a hal közérzetén.

Ami még segíthet a hal közérzetén ha valami fekete fóliával vagy lappal takarod az akva hátát s oldalait. Elég ha a frontüveget szabadon hagyod.

Kevesebbet etess. Egyelőre bőven elég ha 1-2 naponta kap egyszer keveset.

Bármilyen gyógyszert is akarsz alkalmazni figyelmesen olvasd el a használati utasítást. Ügyelj a túladagolás elkerülésére, vízcserékre stb. Ne feledd ,hogy neked egy kicsi akva van szűrő nélkül, ez minden téren nehezíti a dolgokat.


Most a legfontosabb ,hogy minél komfortosabb helyet varázsolj abból a pici akvából, illetve gyógyszerrel fertőtlenítsd a sebeit/ szakadt úszóit. Nagyon fontos a minél stresszmentesebb környezet ezért ajánlottam a plusz növényzetet s az akva takarását. Ha szeretnél komolyan akvarisztikával foglalkozni akkor ennél nagyobb akva fog kelleni. Én is szívesen segítek bármiben, bár most ne szaladjunk előre, egyelőre kezdjen a hal javulni. Viszont ha mindenképpen szeretnéd megtartani a bettát akkor már most szerezz be egy legalább 30-40 literes vagy nagyobb akvát. A többit majd meglátjuk.

2023. jan. 30. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 A kérdező kommentje:
Az a baj, engem jelenleg az érdekelne, milyen gyógyszert tudok alkalmazni?
2023. jan. 30. 13:27
 9/22 anonim ***** válasza:

"Na látom megelőztek 😅"

Hehehe

2023. jan. 30. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 A kérdező kommentje:
Minden növényem és kövem igazi.
2023. jan. 30. 13:28
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!