Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy kisebb (hal) akvárium sok...

Egy kisebb (hal) akvárium sok áramköltséggel jár?

Figyelt kérdés

Gondolkozok, hogy veszek egyet a lakásomba, de nem vagyok tisztába az energiaszükségletekkel. Mióta van ez a rezsitörvény ezért próbálok a kereten belül maradni. Kisebb akvárium sokat dobna a havi rezsiköltségen?


Mondjuk egy 1x1 méteres.


2023. aug. 31. 11:46
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
0%

Nem. Pár wattos LED világítás nudli.

Ha nincs sok hal, van elèg növèny, akkor levegőztető sem kell. Ha kell, azt sem kell folyamatosan üzemeltetni; illetve az sem sok.

2023. aug. 31. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
Nem. A levegőztetőt egy kis villanymotor hajtja. Igaz éjjel-nappal, de az így sem sok. Ha pontos értéket akarsz, menj be egy ilyen kereskedésbe, nézd meg egy ilyen levegőztető névleges teljesítményét és azt szorozd fel annyival, ahány másodperc van egy hónapban. Akkor tudni fogod a havi fogyasztását.
2023. aug. 31. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 anonim ***** válasza:
80%

Ja, a 1x1 mèteres az bazi nagy, ès 3 kiterjedèsű egy akvárium nem 2 (van magassága)

Mondjuk 20 literes.

2023. aug. 31. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/29 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek!


3-as, bocsi. Csak nem értek hozzá semennyire, ezért írtam, hogy kb egy akkorára gondoltam, de amúgy minél kisebbre, ilyen dísznek használnám.


Nem szívesen tartanék kutyát, macskát a lakásba, mert nem tartom megfelelőnek nekik a körülményt, de szerintem egy jól gondozott akvárium esetében nem volna bűntudatom.


Szerintetek ilyen elektromos tűztöl mennyire kell tartani, elég biztonságosak már ezek az új eszközök?

2023. aug. 31. 12:05
 5/29 anonim ***** válasza:
100%
Elektromos tűz leginkább attól lehet, ha a vezetékek régiek a falban.
2023. aug. 31. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/29 anonim ***** válasza:
81%

Ok a nem hozzáértők elmondták hogy semmit nem fogyaszt. Akkor tegyük át a témát az akvarisztikás kategóriába és majd jönnek azok akik láttak már akváriumot közelről.

Az 1x1 méteres az rohadtnagy. Ha 1 méter a mélysége is akkor az 1000 liter, vagyis 1 tonna lesz. Ahhoz kéne bútor és megfelelő födém is ami elbírja....

Dísznek elég egy 80-100 literes is. Annak is kell azért technika rendesen ahhoz hogy jól működjön és ne pusztujanak el a halak és a növényzet.

Nekem 160 literes akvám volt. (100x40x40 centi) 20W-os a szűrő, ez megy 24 órát. A levegőztetőt tényleg nem használom folyamatosan, számloljunk rá átlagban 5W-ot. A világításból nem elég néhány W... nem is értem a hülyéket miért írnak ilyeneket. Egy 1x1-es aksiba több100W fény kell. Az enyémben 80W-nyi volt kb. Plusz még a fűtés ami 150W-os, de az sem megy állandóan.

Mindezeket megmatekozva kb 60-70W-ot mondanék egy átlag 100 literes akvárium energiaszükségletére óránként. Az napi 1,5kWh, havi 45-50kWh. Vagyis 40 forintjával 1800-2000 forint havonta. + a kaja, + a víz (rendszeres csere!) és egyéb kegyszerek takaríáshoz. Meg még vagy 300ezer mire üzembe helyezed.

2023. aug. 31. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 anonim ***** válasza:
100%
Ja a tüzet kihagytam. Ha megfelelő minőségű alkatrészeket vásárolsz és azok jól is vannak összeszerelve, akkor pont ugyanannyi az esélye a tűznek mint a TV készülék, számítógép, vagy a porszívó esetében.
2023. aug. 31. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/29 anonim ***** válasza:
100%

Egy kisebb 1x1 méteres? :D Az elég kicsi! XD


Egy 54 literes kéne neked, annak az alapterülete 30x60 cm-es.

Szűrő nyilván kötelező, pár dilettáns ezt hívja levegőztetőnek... a lényeg, hogy létezik ugyan külön levegőztető is, (légpumpáról) de ez nem igazán szükséges, mivel a szűrő az tud levegőztetni is.

Szűrő viszont mind mondtam, természetesen kötelező.

A jó hír, hogy szinte semmit nem fogyasztanak.

A fűtő az, ami fogyaszt, márpedig a díszhalak szinte mindegyike trópusi, nálunk meg nem mindig van 38 fok, a víz pedig mindig hűvösebb valamivel, mint a szoba levegője.

Úgyhogy a fűtő is csak speciális helyzetekben nélkülözhető, nagy átlagban egy 23-24 fokos vizet kell tudni csinálni.

A világítás fogyaszt még egy kicsit, de se a fénycső, se a led nem vészes.

Hogy milyen fényerőt használsz, az a tartandó növények igényétől függ, árnyéktűrő növények kisebb fényerő mellett is megélnek.

(újabb ok, amiért hülyeség levegőztető helyett növényeket tartani, elégséges mennyiségű O2-t csak olyan mértékű fotoszintézissel lehetne előállítani, amihez olyan intenzív fény kell, ami 10-szer annyit fogyaszt, mint egy "levegőztető", plusz az éjszaka nem megoldott, hiszen sötétben leáll a fotoszintézis.)

Szóval szűrő, világítás, meg fűtés, hacsak nem hűvösebb vizet kedvelő halakat tartasz, bár 54 literbe, ilyen igényűből nincs túl nagy választék.


Amúgy a 6-os kb. jól számolt, igazából a fűtés elég sokat dob rajta.

Egy 54-esbe kell egy 50 wattos fűtő, de ez termosztátos, szóval ki/be kapcsol, ha eléri a beállított hőmérsékletet.

Ha hűvösebb van a szobában, szerintem akkor is max 12 óra naponta. Az 18 kW havonta, de nyáron nem kell, és a rezsi határ, az éves fogyasztásra van meghatározva, tehát elég a bő felével számolni, az éves szinten havi 10-12 kW.

Erre jön rá a szűrő meg a világítás.

Ez mondjuk naponta 24órax6-8 watt, + 10-12órax15 watt. Az havi újabb 10-12kW, az összesen 20-25 kW havonta.

Ugyanaz jött ki, mint a 6-osnak, csak ő dupla akkora, 100 literessel számolt, ezért lett a végeredmény is dupla annyi.

2023. aug. 31. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 anonim ***** válasza:
26%
Úgy látom már bonyolult lett az akvarisztika. Annó a 40 literes akváriumba a guppik, növènyekkel jól bírták, a 40w izzó sem igen ment, kapott elèg fènyt. Fűtèst nem ismertük, a levegőztetők napi pár órát mentek.
2023. aug. 31. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/29 anonim ***** válasza:
100%

Ja , és nekem is még valami:

Tehát ahogy látod, a fűtés mellőzésével majdhogynem felére csökkenthető a rezsi, tehát ha innen:


[link]


kiguberálsz olyan halakat, amiknek elég az 54 liter, és a hűvösebb vizet is bírják, akkor azzal nagyot vághatsz a fenntartási költségekből, bár egy 54esnél alapból se olyan nagy.


Szóval pl. tegyük fel kizárólag hím guppikat tartanál, azok "vízközt" úsznak, szép színesek, mindenféle tarkabarka színűt össze lehet válogatni, vegyesen, tág a tűréshatáruk a hőt illetően, neked meg a prioritás, hogy egy olcsón fenntartható díszed legyen, nem akarsz komolyabb halazásba fogni, akkor egyből kiiktathatod a fűtőt. (hacsak nem valami télen 15 fokos helyiségben lesz az aksi.)

(viszont érdemes belőlük csak hímeket tartani, egyébként nem leszel képes kezelni a túlszaporodásuk okozta problémákat)

2023. aug. 31. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!