Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Milyen időközönként kell...

Milyen időközönként kell cserélni a szűrőbetéteket?

Figyelt kérdés

Van egy tetra ex700 plus külső szűrőm.

Van benne 2db habszivacs szűrő,

1 adag kerámia

1 adag műanyag labda

1 réteg perlon


a felsoroltakat milyen sűrűn kellene cserélni, illetve elég ez ami benne van vagy érdemes más összeállításban más anyagokkal szűrni?


a perlont havonta cserélem, kuka az előző, és szabok bele újat, fél éve üzemel a szűrő, a többi cuccot még sose cseréltem, csak levett akvárium vizbe szoktam, átmosni, kinyomkkodni



dec. 28. 13:25
 1/6 anonim ***** válasza:
Én félévente szoktam cserélni.
dec. 28. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Műanyag labda? Mármint olyan “biolabda” dologra gondolsz? Azokat már most kicserélheted szivacsra vagy a kerámiagyűrűkkel együtt alul használod főleg ülepítőnek/ nagyobb cuccok kifogására. Föléjük mehet ritkább szivacs, majd sűrűbb szivacs stb s legutoljára perlon.

Ha úgy tartja kedved használhatsz szivacsok mellett olyan dolgokat is mint seachem matrix és hasonlók. De létezik élet nélkülük, nagyrészt csak szivaccsal is.


Legalább is én ilyesmi módon csinálnám, de majd hátha valaki megírja neki mi vált be a legjobban.


Az ülepítős rekeszben levőket elvileg soha sem kell cserélni, vagy legalább is nem él olyan sokáig a szűrő ahhoz ,hogy azok használhatatlanul elkopjanak, elporladjanak.

A szivacsokat legfeljebb néhány évente esedékes cserélni mikor már annyira elnyűttek ,hogy használhatatlanok. De ilyenkor is érdemes egyszerre legfeljebb felét cserélni s legalább 4-5 hetet várni a másik régi fél cserélésével.

A perlont lehet cserélni gyakrabban. Kb mikor már szükséges a szűrőtisztítás, annál sűrűbben nincs amiért bolygatni. Ez haltelepítettségtől-miegyebektől függően általában fél évente-évente esedékes.

dec. 28. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

#2 "de majd hátha valaki megírja neki mi vált be a legjobban."

A szakaszos üzemű szűrő szivacsát soha nem kell cserélni, kevesebb áramot zabál, hosszabb az élettartama, hatékonyabb a mechanikai tisztítás, A teher főleg az ülepítő rekeszre hárul. A ciklusok hosszát méréssekkel kell beállítani.

dec. 28. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Èn havonta cserèlem a perolon vattát.

A tm szivacsokat èvente

Van mèg benne matrix, hydor bio rings, sima kerámia gyűrű

Ezeket nem cserèltem mèg 3 èv alatt

dec. 29. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A mecha szűrőközegek (pl kerámia gyűrűk) és a biolabdák örök életűek. Csak tisztítani kell néha.


A bio közegek sok évig bírják, ezeket is csak tisztítani kell rendszeresen. De én például regeneráltam Siporaxot úgy, hogy több éves használat után hidrogénperoxidba áztattam pár napra, alaposan átmostam, majd sütőben 3 órát max hőfokon kezeltem. Olyan lett mint az új.


A szivacsokat akkor kell cserélni amikor elveszítik a rugalmasságukat és a tisztításnál a kinyomkodás után már nem áll vissza az alakjuk. A perlonvatta is ugyanígy el tud fáradni.


Aktív szenes szűrőanyagot 1-2 hétig lehet használni, utána kuka. De aktív szén úgyis csak különleges esetekben kell.


A kémiai szűrőközegek egyediek. A Seachem Purigen pl regenerálható klóros fertőtlenítőbe áztatással, vagy a Szat Clear Water sós vízben. De ezekhez szokott lenni használati útmutató.


Én a mecha szűrőközeget amúgy feleslegesnek tartom.

Nálam ez a sorrend a külső szűrőben: 1 szivacs az előszűrésnek, bio szűrőközeg amennyi csak belemegy, perlonvatta a tetejére finomszűrésnek.

Kb 3-6 havonta szoktam kipucolni. Ahol van mellette belső szűrő is ott ritkábban, ahol nincs ott sűrűbben. De úgyis látod majd mennyire dzsuvás, ha nagyon akkor lehet sűríteni a pucolást.

A szivacsot meg a vattát csapvízben jól átmosom. A bio közeget meg az akvárium saját vizében átlögybölöm egy vödörben. Itt kell egyedül figyelni, hogy a kialakult nitrifikáló baktérium telepet ne nyírjuk ki. Az összes többivel nem kell finomkodni.


A belső és az akasztós szűrőkben meg csak szivacsot szoktam. Ezeket 2-4 hetente szoktam jó alaposan átmosni csapvízben.


Biolabdát a külső CO₂ reaktorban használok csak, de ott is csak mechanikai feladata van. Bio közegnek sokkal jobbak a hi-tech mikrolyukacsos, nagy felületű cuccok. Pl a Sera Siporax, az Eheim Substrat Pro vagy a Seachem Matrix.

jan. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi mindenkinek a válaszokat!
jan. 5. 02:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!