Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Kinek milyen növénytáp vált be?

Kinek milyen növénytáp vált be?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Minden érdekel: macro, micro, carbo (esetleg kiegészítő tápok?)


Jelenleg APT zero tápot adagolok az indítás alatt lévő akváriumomba, de szeretném kicsit meggyorsítani a növekedést, úgyhogy váltanék EI metódusra.

Amiket nézegettem:

- macro: green aqua macro vagy TF macro

- micro: green aqua micro vagy TF planter

- carbo: green aqua carbo vagy seachem excel


Ezek közül ki mit ajánl? Esetleg EasyLife tápok? Valószínűleg foszfátot külön kell majd adagolnom, mert az ADA amazonia ver. 2 talaj nagyon nyeli. Első körben viszont szeretnék átállni az új tápozásra. Halak még nincsenek az akváriumban, valószínűleg majd ha megtörténik a betelepítés, lesz elég foszfát is.


Tudom hogy számít ilyenkor a talaj is, és minden akvárium más és más, de érdekelnének a tapasztalatok. Előre is köszönöm a válaszokat



jan. 6. 18:45
 1/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Hát ahogy láthatod itt a GyK-n nem mindig tombolnak a kimondottan növényes tagok :D Sajnos én sem értek annyira hozzá. Ezért tudom ajánlani face-n a Növényes Akvaristák Közössége oldalt. Ott többen tudnak egyszerűbben segíteni (pl: könnyebb fényképeket csatolni stb) vagy csak simán tapasztalataikat leírni. S értelemszerűen indulásból több a növényes poszt amikből lehet okulni.

Na meg ahogy írtad minden akva kicsit más s ezernyi tényező közrejátszik. Önmagukban a márkák miket írtál is mind jól bevált, ismert nevek. Aztán kinek mi jön be, ugye (bár azt hiszem általában a GA tápok jobban passzolnak az El módszerhez).

jan. 7. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Oase scaperline daily


A növènyes akvaristák csoportban láttam nem règ valami táblázatot amiben kielemeztèk hogy melyik tápban mik vannak, mennyi az adagolás,melyik èri meg legjobban

jan. 7. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

#1 köszönöm. Majd ránézek a csoportra


#2 megnéztem ezt a tápot, de szerintem ez egy általános táp, nem EI. Nyilván ez is lehet jó egy low-tech akváriumba CO2 nélkül, de high-techbe már gyenge, ha pezseg a CO2 és maxon jár a lámpa

jan. 7. 21:03
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Az Estimative Index egy nagyon jó és bolondbiztos módszer.

A dolog lényege, hogy olyan mennyiségű N-P-K és mikroelem mennyiséget kell bevinni, hogy egyetlen növénynek se legyen gátló tényező a növekedésben a tápanyaghiány. A túlzott felhalmozódást pedig heti 50% vízcserével előzi meg.


Házilag is könnyű tápoldatot keverni hozzá, vegyszerboltban vagy gyógyszertárban minden hozzávalót megkapsz. Rengeteg pénzt meg lehet spórolni a házi kotyvasztással, párezer forintból több évre elég mennyiséget lehet gyártani.


Itt az én receptem. Erősen megvilágított, sűrű növényesben nagyon bevált, szinte teljesen algamentes az akvárium. A nővények meg úgy nőnek, hogy nem győzöm nyírni. Persze van nagynyomású CO₂ rendszer is.


Makro tápoldat:

Fél liter RO vízhez:

KNO₃ 40 g

KH₂PO₄ 5 g

K₂SO₄ 35 g

Methyl Paraben (E218): 0,5 g (Az esetleges gombásodás megelőzésére)


(Amúgy a GreenAqua Makro tápoldata is kb ugyanezt tartalmazza.)


Mikro tápoldat:

Bármilyen N-P-K összetevőt nem tartalmazó mikroelem mix jó hozzá.

Úgy kell beállítani, hogy fél liter vízben annyi legyen feloldva, hogy 0,1-0,3 mg/l vegyen a vasszint az akváriumban.


Amik jók és próbáltam már:

Tradecorp Bentley mikroelemkomplex

Quelatec AZ IV

Mikromix G kerti multivitamin komplex

JARA Tenso koktél PMDD


De bármilyen jó amit a gazdaboltban kapni. A lényeg, hogy N-P-K már ne legyen benne. Egy dologra kell figyelni: ha garnélákat vagy csigákat is tartasz akkor olyat vegyél ami alacsonyabb réztartalmú.

Kb 20-30 g kell a fél liter tápoldatba a vastartalom függvényében.

Esetleg 0,5 g aszkorbinsavat is érdemes mellé tenni, hogy savasítsa kicsit az oldatot, stabilabbak lesznek benne így a kelátkötések.


Mindkét tápoldatból 5 ml kell naponta 100 l akvárium vízhez.


Amúgy sem az adagolás, sem az arányok nincsenek kőbe vésve. Csomó tényező befolyásolja. Milyen növények vannak, mennyi növény van, mennyi CO₂-t adsz hozzá, mennyit világítasz. Érdemes figyelni a növények növekedését és ha tápanyaghiány jelei mutatkoznak akkor ennek megfelelően variálni.

Meg néha nem árt nitrát, foszfát, kálium és vastesztet csinálni.

Az értékek amiken belül érdemes maradni:

NO₃ 10-20 mg/l

PO₄ 0,5-2,0 mg/l

K 10-20 mg/l

Fe 0,1-0,3 mg/l


A Carbo egy nagy átverés. A CO₂ rendszer ami a szenet biztosítja a növényeknek. Annyi haszna van csupán, hogy kicsit segít az algásodás ellen. De alapjáraton tök fölösleges pénzkidobás.


Algamentes akváriumot :)

jan. 12. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

#4 uhh nagyon köszönöm a választ. Lehet hogy teszek egy próbát ezzel a löttyel amit írtál :)


Vízcsere egyelőre minden nap van, mert mint írtam indítás alatt áll az akvárium, de szépen fokozatosan akarom majd ritkítani amíg beáll a heti 1x 50%. ADA módszert követem. Egy-két hetes sötét indítás a talaj miatt lehet célszerűbb lett volna, de utólag okos az ember... Nem baj, tanuló pénz. Ebből a helyzetből kell kihozni a maximumot.


Egyelőre a növények jól vannak és nőnek is. A rotala szép vörös, a ludwigia nem akar nagyon pirosodni, de még csak egy hetes az akvárium, és nem rég kezdtem az EI-t. Fény se megy még 100%-on, 35 lumen/liter kb a jelenlegi állás.

jan. 13. 07:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!