Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Akváriumi világítást ki lehet...

Akváriumi világítást ki lehet egészíteni nem akváriumi világítással?

Figyelt kérdés

35 literes 2x9 wattos akváriumom világítását kiegészíteném egy 9 wattos energia takarékos Tungsram izzóval, vagy egy 12 wattos asztali lámpáéval. Mind kettő "sárga" fényű.

Megfelelne?


2011. jan. 30. 10:09
1 2
 1/19 anonim válasza:

Ha a 2x9 watt megfelelő spektrumú, akkor semmi bajt sem okozhat a + 9 watt, hacsak nem lesz sok a fény. De ebben az esetben meg mind1, h milyen csövet tennél be, akkor is sok lenne.

Szóval nyugodtan egészítsd ki, bajt nem okozhat.

2011. jan. 30. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
Én a világításhoz annyira nem értek, de a sárga fény szerintem nem is szép és a növényeknek se igazán megfelelő. Próbálj meg beszerezni fehér fényű izzókat, vagy lehet kapni nano akváriumhoz lámpát, csöveket, mondjuk sajnos ez nem olcsó.
2011. jan. 30. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
Igen, mindenképpen cool white jelzésű fényt rakjál bele. Nem lehet gond azzal a világítással sem énis ezt fogom a közeljövőben alkalmazni. Csak arra figyelj hogy nehogy a foglalat vizesedjen mert az bajhoz vezet.... Az is jó ha az a 9 W-os égő nem csak simán takarékos hanem ún. kompakt fénycső mert ezeknek a fogyasztását meg kell szorozni 5-tel és kijön hogy milyen Wattú fényt ad. Pl egy 20W-os kompakt izzó 100W-os fényt ad. De itt van nyugodtan megnézheted: [link]
2011. jan. 30. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget. Akkor kicserélem olyanra.
2011. jan. 30. 11:37
 5/19 anonim ***** válasza:

Ácsi!!!


Egyáltalán nem muszáj hideg fehéret alkalmazni, sőt!

A rengeteg más dolog mellett, pontosan a hideg fehér fény az algásodás egyik fő oka!

A növényeknek pedig kifejezetten jó a meleg fehér fény!

Nem értem, miért kell az ellenkezőjét terjeszteni, nem csak itt, máshol is beleszaladtam már ilyen téves információkba, amit tényként állítanak be...

A kompakt fénycső pedig tök ugyanolyan energiatakarékos, mint az "energiatakarékos". A lényeg, hogy ne hagyományos izzószálas legyen.

2011. jan. 30. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Kedves utlsó, sajnos tévedésben vagy. Vess egy pillantást az alábbi ábrára, amia fotoszintézis abszorpciósspektrumát mutataja: [link]

Egyértelműen látszik, hogy az általunk kedvelt meleg fényt a növények nem kedvelik, nekik a vörös és kék tartomány a megfelelő.

2011. jan. 30. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Te rettentő iskolázott!

A vörös, az a meleg!!!

A vörös részben abszorbeált fény 650-750 nm közötti, és egy (többnyire) ilyennel rendelkező fénycső, az meleg fehér.

Nézegess spektrum képeket.

2011. jan. 30. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Jajj. Itt aztán valóban sok téves információ elhangzott.

Tehát, a meleg fényű, hagyományos kompakt izzók nem alkalmasak akváriumi világításra. Egyrészt ocsmány a színük, egyszerűen rossz ránézni az akváriumra, ezt könnyen kipróbálhatod. Másrészt, ahogy az előttem szóló linkelte, ezt a sárga fényt a növények alig-alig tudják hasznosítani. A daniel által linkelt kompakt viszont már jó erre a célra, mivel a színmelegsége 6400K és daylight megjelölésű, tehát a természetes fényt szándékozik utánozni. Ilyet kellene beszerezned, a legtöbb akváriumi cső is ezekkel a tulajdonságokkal bír, tökéletesen megfelel ilyen használatra.

2011. jan. 30. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Srácok, feleslegesen vitatkoztok, mert ugyan azt akarjátok mondani, csak elbeszéltek egymás mellett.

Hagyományos értelemben a sárga fényű izzókat nevezzük meleg színűnek. Ebben nincsen se vörös, se kék, csak sárga színkomponens.

Namost a vörös valóban meleg szín, de hideg kékkel van kiegészítve, és ezekre az izzókra nem használjuk hagyományos értelemben a meleg megnevezést.

Nem érdemes a fogalmakon vitatkozni, szerintem a daylight csőben kiegyezhetünk, nem?

2011. jan. 30. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Sima növényeket szoktak fémhalogénnel és nátrium lámpával is termeszteni, a fémhalogén az kékes fehér, a nátrium pedig sárga fényű, és mind kettő megfelelő. Szobanövényekhez pedig kompakt izzókat használnak minden rendes virágboltban.


Asszem termesztésnél a növesztés kékes fénnyel, virágzás meg piros fénnyel megy, mert a növénynek vannak fázisai, hogy mikor milyen fényt igényel, ahhoz, hogy szép legyen.


Akváriumnál csak azért nem szeretik a sárga fényt, mert ronda viszont szoktak rózsaszín fénycsöveket rakni ami szintén ronda, de hasznos.


Az a helyzet, hogyha ha elég sok fényed van, akkor mindenképpen lesz zöld algád is, amit azzal tudsz kivédeni, hogy gyorsan növő növényekkel rakod tele az akváriumot. Olyanokkal, amik elszívják az alga elöl a táplálékot. A növények növését serkenteni lehet növénytápok hozzáadásával, de emellett a növényeknek szénforrásra is szükségük van, ezt Easy Carbo, vagy Liqui Carbo, vagy Happy Carbo... folyékony szénforrás hozzáadásával lehet maegadni nekik.. Ezt szokták CO2 adagolás nélkül is, vagy amellett is használni. Ez gyorsítja a növény fejlődését, és ezzel csökkenti az algásodást.


Ha csak simán emeled a fényt, 1Watt/literre úgy önmagában valószínűleg algásodni fog.


Ezen kívül az időt is ki kell kisérletezni, hogy melyik a megfelelő a növényeidnek. Pl 8 óránál több ideig a trópusi növények nem is tudnak fotoszintetizálni, így ha nálad 12 órán át megy a világítás, akkor az utolsó 4 órában lehet, hogy már csak az algákat táplálod.


Viszont kevesebb fénnyel több ideig tudsz világítani, algásodás veszélye nélkül. Így ha egész nap akarsz gyönyörködni benne, akkor azt mondom neked, nem biztos hogy olyan jót teszel azzal ha növeled a fényt :)


Kevés fény mellett ugyan csak lassan nőnek a növények, de legalább nem algásodik, és ez is egy szempont.

2011. jan. 30. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!