Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » A szűrő miatt pusztultak el?...

A szűrő miatt pusztultak el? Vagy miért?

Figyelt kérdés

Van egy kicsi (20 l) akváriumom. 2 guppi és egy algaevő lakta. Új szűrőt vettem ,mert a régi már nagyon régi volt, eléggé hangos volt már. Sajnos márkát most nem tudok mondani (nem vagyok otthon). Beraktam ezt az újat, másnapra elpusztultak a guppik, harmadnapra az algaevő is. Ezután kimostam ALAPOSAN a szűrőt az aksit mindent.

befogadtam ismerőstől 3 neont és egy páncélos harcsát és beleraktam őket a kiszellőzött(1 napig ment csakúgy a szűrö az üres aksival), kimosott akváriumba. És a neonok is elpusztultak!! Ezt én nem értem.... a szűrő akváriumba való, akvarista embertől vettem, nyilván nem ad el olyat ami öli a halakat. Vagy a halakkal van a baj? De nem értem, fura hogy pont a csere után történik ez...Most mit tegyek??


2011. okt. 23. 07:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Be kellet volna járatni az új szűrőt, mert így csak mechanikailag szűrt, nem alakult ki rajt a kellő baktérium kultúra. Együtt kellet volna járatni a régi szűrővel pár hétig. Egyébként keveslem ezt a 20 litert , hamar felgyülemlenek benne a bomlásból származó károsanyagok, amik ha nincsenek kezelve könnyen megölhetik a halakat, pláne ha azoknak nagyobb akvárium kéne. Gondolom az algaevő az Ancritus, neki meg eleve tiszta friss vizű legalább 90 literes kellene. Ajánlatos beruházni egy 50 literesbe, meglátod könnyebb lesz fenntartani, Algaevő helyett egy-két almacsigát rakj bele. Ha sok növényt telepítessz akkor azok is segítenek beállítani a víz minőségét. Még annyit ne rakj vízelőkészítőket a friss csapvízbe, inkább hagyd állni pár napot, és miután beletetted, járasd üresen halak nélkül, legalább 2 hétig. Ha ezeket betartod nem lesz problémád elhiheted.
2011. okt. 23. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Igen, a neonok és a p. harcsa halálában közrejátszhatott a szűrő, de náluk a puszulás legfőbb oka a stressz lehetett. A neonok erősen igénylik a csapatot, és egy normál méretű rajnak (8-10 db minimum, akkor már nem stresszelnek, legalábbis a darabszám miatt nem) kell egy 70 literes akvárium. 20 literben ez a neonok vége, sőt, el kell hogy szomorítsalak, 30 liter alatt nem is lehetne halat tartani.

A guppik, és az algaevő is csak azért húzta eddig, mert viszonylag strapabírók, de ez közel sem jelenti azt, hogy ne lett volna szenvedés az egész életük, szóval nekik is megváltás volt a halál.

A pusztulásukat az ő esetükben a szűrés hiánya okozta. (és a neonokéban is erősen közrejátszott)

A szűrőt ugyanis hiába rakod a vízbe, a szűrő az úgy szűr, hogy az ad otthont a szűrőbaktériumoknak, amik kialakulásához kell kb. 2-3 hét. (és nem 1 nap)

Azzal, hogy alaposan kimostad a szűrőt meg is pecsételted a sorsukat, semmi nem maradt, ami lebontsa az ammóniát, és a nitritet, ezzel megmérgezted a halaidat.


Amit most tehetsz, hogy amíg nem tudsz szerezni egy kicsivel nagyobb akváriumot, és nem olvasol utána a legalapvetőbb dolgoknak, addig elfelejted a haltartást.

2011. okt. 23. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 kzs ***** válasza:

Teljesen igaza van az előttem szólóknak, minden szavukat jól fontold meg!

Annyit még hozzátennék, hogy egy 20 literes akvárium maximum tenyésztésre használható: én pl. plattit szoktam kitenni - elletőketrecbe - oda. De tartásra semmiképp sem való.

Neonhal, guppi, páncélosharcsa, de még az algaevő is csapathal - minél többet tartasz belőlük, annál jobban érzik magukat: de mindezt egy 20 literes akváriumba???

----------------------

Nem írsz a szűrő teljesítményéről: a túl gyenge éppúgy nem jó, mint a túl erős: könnyen lehet, hogy amit betettél szűrőt, túl erős volt. Mégis mekkora a szűrőd teljesítménye?

--------------

És könyörgöm: soha ne mosd ki a szűrőt teljesen. Ezt csakis egy kis akváriumvízben, 1x-2x enyhén átnyomkodvaszabad kimosni. Ha nem így csinálod, kimosod belőle a lebontó baktériumokat, és a szűrő ahelyett hogy szűrne, csak a vizet fogja mozgatni!

2011. okt. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Platypus ***** válasza:
Nem a szűrő miatt, hanem miattad pusztultak el. Az első esetben azért, mert a régi szűrőt kivetted, így a biológiai szűréshez nem maradt elég baktérium. Az új szűrő még nem volt erre felkészülve. Másodszor meg még tovább rontottad a takarítással, a maradék baktériumot is kiölve. Ez nem fura, hanem teljesen várható volt egy alapos baktériumirtás után egy ilyen kis akváriumban. Azok a kis gusztustalan baktériumok tartják tisztán az akvárium vizét, nélkülük a halak megmérgeződnek a saját ürüléküktől.
2011. okt. 23. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2011. okt. 23. 13:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!