Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » 54 l-es akváriumom van 4...

Somall kérdése:

54 l-es akváriumom van 4 guppival és 4 páncélosharcsával. Az egyik guppim, szegény, több napja földön fekszik, nem eszik. (nem döglött, néha arrébb úszik. ) Mi baja lehet?

Figyelt kérdés

Két hete hirtelen elpusztult a bettám, egyik napról a másikra kidülledt a szeme, és furcsán viselkedett.Előtte sokat volt a szűrő közelében és keveset úszkált. Mielőtt elpusztult,(végig az akváriumnál voltam) láttam hogy nem bírt a labirintszervével levegőt venni. Többször is megpróbálta de semmi. Utána meghalt. Rá egy héttel meghalt egy guppim. Mielőtt elpusztult, este, mindig a talajon feküdt. Reggel pedig már döglött volt. Ez a guppi eleve kevesebbet evett, gyenge szervezetű volt.

Azóta több vízcserét is csináltunk (2 hét alatt 4 alkalommal, 40%-ot). Egyébként heti 15 litert szoktunk.

Eleinte a most beteg guppim csak akkor úszott le a talajra, ha kikapcsoltuk etetéskor a szűrőt. Utána újra virgonc volt. Most pedig föl se kel! Az akvárium kb. 4 hónapos, eddig minden rendben volt. A többi hal is úgy tűnik hogy kezd gyengélkedni, de semmi különös testi tünetet nem látok rajtuk. Legtöbbször a többi a szűrő közelében úszkál. Mit tegyek??? Mit tanácsoltok? Nagyon sürgős!!!! :(



#mozgás #guppi #testi tünet nélkül
2014. márc. 28. 23:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Nagyon sok oka lehet,az elejėn nem szabad olyan gyakran vizet cserėlni ės kėsöbb is csak 3-4 hetenkėnt,lehet hogy tul sokat foglalkozol velük ės streszet kaptak,a szüröt mert kapcsolod ki etetėsnėl?Lehet hogy nem kapnak elėg oxigėnt,vane ėlö növėny benne,teszele vizlágyitot,üresen(hal nėlkül)járattad az elejėn a vizszüröt egy hėtig hogy a biologiai folyamat induljon be?szoval sok minden lehet.
2014. márc. 29. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Ezt rengetegszer leírtam már, lehet sokaknak a könyökén jön ki, 54 liter környéki akváriumokat nem lehet hosszú távon üzemeltetni 1 db belső szűrővel.


A konkrét probléma nálad valószínű az áramlás hiánya, és a nem megfelelő biológiai egyensúly, probléma lehet még a nem megfelelő ajzat választás, lehet túl nagy a szemcseméret vagy festett dekor kavics.


Példa egy aquael 54 literes szett gyárilag fan 1 típusú szűrővel, gyöngy kaviccsal kb 4 hónap a vége, addig tartható fenn.


Ugyanez a felállás csak porózus baktériumoknak alkalmas talajjal példa manado, rostált sóder, természetes kődarabok, gondos hozzáértőnél nehezen de sokáig fenn tartható.


Természetes talaj, kövek, plusz két darab belső szűrő felváltva takarítva egy kezdő kezében is évekig, vagy évtizedekig.


Tehát a válasz ennyi a lejárati ideje, max 6 hónapig üzemelnek ezek az akvák egészségesen.

2014. márc. 29. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Nekünk azt tanácsolta a kereskedő, hogy hetente cseréljünk.

Úgy tűnt, hogy reális is, mert egy hét után kezdett a víznek

szaga lenni. Az akvárium indítása előtt két hetet üzemeltettük növényekkel, halak nélkül. Szűrőt kéthetente mosunk, akváriumvízbe. Utána csöpögtetünk bele 25 csepp baktériumkultúrát. Nem színes az aljzatunk, 1,5 mm-es fehér kavics. Vannak benne fekete szemcsék is. A növények: anubias, echinodorus, és néhány kis tő fűszerű növény (vagy sagitarria vagy valisneria.) Az anubias rengeteg levelet hozott, most virágzik. Láthatólag jól érzi magát. Etetni napi 2x szoktam. Lemezes vagy szemcsés tápot. Néha szárított szúnyoglárvát(A guppik nem bírják lenyelni, de a betta nagyon szerette) Próbáltunk adni nekik szárított vízibolhát, de nagyon nem ették. Meg se kóstolták (nagyon büdös!). Fénycső gyári, 15 wattos.

10 órát szokott menni. A szűrő diversa, 600l/ óra.

Látszólag erős az áramlás, el is fújja a guppikat, ha odamennek. Tanácstalan vagyok hogy mit ronthattam el.

Vigyázni szoktam nehogy túletessem a halacskákat.

Azért kapcsolom ki a szűrőt etetéskor, mert pillanatok alatt lefújja a kaját a vízfelszínről, és csak a harcsák laknak jól. Max. 10 percre szoktam lekapcsolni, annyi idő alatt fo

2014. márc. 29. 19:27
 4/11 A kérdező kommentje:

Bocsánat, véletlen elküldtem. A mondat vége: Annyi idő alatt biztos elfogy a kaja. Vízlágyítót nem használok.

Állott csapvízzel szoktam vizet cserélni.

2014. márc. 29. 19:44
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

A kitöltött csapvíz szerves anyag tartalma kb 1 hét alatt romlik meg, dúsul fel ammóniával, így természetes szokott lenni az ammónia szag.


Az akváriumban van egy biológia, ez baktériumokról szól, a halak kopoltyúiból, vizeletéből, ürülékéből, ammónia keletkezik, ezt baktériumok bontják le, nitrát, szerves nitrogén a végtermék ami tápanyagul szolgál a növényeknek.


A baktériumok három helyen vannak, a vízben, a szűrőben, a talajban. Az állományuk igazodik a halak terheléséhez. Kisebb akváriumoknál probléma a kényes egyensúly fenntartása. A halak a vásárlást követő időszakban megnőnek, fejlődnek, így a terhelés egyre nagyobb, az egyensúly kényesebb lesz.

Nálad gondozási hibát látok, ami miatt vissza akarja állítani a kialakult biológia a kezdeti terhelést, sajnos ennek az ára a halak hullása, tehát ahogy nőnek úgy fogynak.


A halaknál a megnövekedett nitrogén vegyület koncentráció rossz közérzetet, immunrendszer leépülést, betegségeket, majd elhullást eredményez.


Fentiek tudatában lehetséges hibák, ami a baktérium állomány sérülésének okozója lehet.


Vízcsere, a tiszta vízben nincs baktérium, alkalmatlan a halaknak, így mértéke nem lépheti túl a 30% víztömeget alkalmanként, kivétel a nagy felületű szűrők példa külső szűrő. A te akvádban kb 35 liter víz van így a maximum 10 liter hetente a részleges vízcsere, van aki heti 2x20%-ot csinál.


Szűrő, kizárólag akváriumvízben szabad tisztítani, példa egy tálban, nem kell sok vizet használni, a szivacs űrtartalmának háromszorosa elég, alaposan kinyomkodni kevés vízben, ügyelve, hogy maradjon benne szennyeződés amibe baktériumok vannak.

A szűrő tisztításának idejét ne a vízcsere napjára tedd, előtte külön napon kell csinálni, a tiszta szűrő össze szedi a talajról a szennyeződést, a szivacs mint szintetikus anyag alkalmatlan a baktériumoknak, ha át itatódik szennyeződéssel mulmal akkor már alkalmas a baktériumoknak.


A tisztítást akkor kell csinálni ha a teljesítmény csökkenés azt indokolja, tilos meghatározni adott intervallumot, minél ritkábban annál jobb.


Oxigén beoldás, áramlás, tökéletes megoldás úgy állítani a szűrő nyomó ágát, hogy fodrozza a vízfelszínt, így oldódik be oxigén, a baktériumoknak, halaknak, növényeknek is kell, éjszaka főként fontos.


Baktérium kultúra, felesleges, hordozó anyaga még káros is lehet, talajcsere, vagy friss akváriumnál jól jön, nem tartalmaz minden baktérium törzset, csak a lassan szaporodókat csira állapotban.


Cserevíz pihentetése, nem kell több nap mivel megromolhat, a hálózati víz izétől függően 24-48 óra elég, ha nincs klór íze akkor kevesebb, ha klór ízű akkor több idő.

2014. márc. 30. 05:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, sokat tanultam belőle. Úgy gondolom, hogy a javaslatok viszont hosszabb távra nyújtanak megoldást. Most pillanatnyi megoldásként, hogy ne pusztuljanak el ad-hoc módon azt próbáltam, hogy tettem 1 tabletta baktopurt + 2,5 ml parakillt, kivettem a szűrőt és betettem levegőztetőt helyette. Ez így segíthet ?

Még egyenlőre nem pusztult el egy sem.

2014. márc. 30. 12:11
 7/11 sanya9906 ***** válasza:
A kettes egy hü..e nem tudom honman szedte amit leírt de az.egy baromság egy szűrő is elég
2014. márc. 30. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

# 7


A legnagyobb darabszámban a mai napig az akvárium szettek fogynak, 54 literes az gyanús, hogy szett.


A kérdező válasza "Fénycső gyári, 15 wattos. " tehát ez egy szett.


Nem igazán láttam olyan szettet amibe jó lenne a szűrés, megfelelően nagy lenne a szűrőfelület.


Tehát a " baromság" szót a helyedben átgondolnám, nem tudom ki irt most olyat.

2014. márc. 30. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

7-es válaszoló


Példa itt egy galéria: [link]


Ha a gyufás skatulya méretű szivacs alkalmas 35 liter víztömeg megszűrésere, ammónia teszt szerint, akkor megeszem a kalapom, mértem és nem lehet vele rendesen szűrni. A belsők jelentős része pedig ekkora szivaccsal van, a gyári szetteknél, 20 cm körüli szűrőméret ami befér, abba meg nem nagy a választék.

2014. márc. 30. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Drága akvarista kollégáim! Mielőtt belemélyednétek abba nagyon hogy a belsőszűrő kicsi vagy nagy, maradjunk meg annál hogy az én belső szűrőm elég nagy-e. Mivel én csak a saját belső szűrőmet ismerem, simán el tudom képzelni hogy nem minden 54 literes szett szűrője egyforma paraméterekkel bír. Tehát aki ismeri ezt a típust: Claro 600l/h.Még az se lehetetlen hogy ezt a szettet többféle méretű szűrővel is forgalmazzák. Lemértük a szivacsot: 10x4x4 cm. Ezek alapján lehet hogy annak is igaza van aki azt mondta hogy kicsi, meg annak is aki szerint nagy.
2014. márc. 31. 19:19
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!