Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Mi van a vitorláshalam fején?

Mi van a vitorláshalam fején?

Figyelt kérdés

Van egy vitorláshalam, és a fején, a szeme fölött egy fehér folt van, benne egy lyuk szerű valami amiből néha ki is áll valami fehér.. Leginkább egy pattanáshoz tudnám hasonlítani.. Nem mindig van ott, és a fején különböző, de mindig fix pontokon megjelenik. Ha éppen nem áll ki az a kis fehér valami (max 1-2mm-re szokott) akkor körülötte sem fehér, csak egy apró lyuk van ott..

Úgy gondoltam, hogy féreg, ezért parakillel kezeltem, de semmi... Étvágytalan is szegény:/ Gondoltam, hogy csipesszel kihúzom amikor épp kiáll neki, de félek, hogy mi van, ha nem is féreg, hanem valami "alkotórésze".. Ezt leginkább abból szűröm le, hogy a lyukak feltűnően szimmetrikusan futnak le a hal két oldalán, a szeme fölött 3-3 lyuk van..


[link]


[link]


Sajnos a képek nem túl jó minőségűek, de a lényeg kivehető.


Ha valaki tudja mi ez, segítsen!:-(



2016. máj. 28. 23:20
 1/6 anonim ***** válasza:

Darakór


A legtöbbször előforduló betegség, amit az Ichthyophthirius multifiliis elnevezésű csillós egysejtű idéz elő, amely a hal bőrébe fúrja be magát.


Itt fejlődik ún. anyaparazitáva, majd a bőrből előfurakodva az aljzatra süllyed.


Amikor elhagyja a gazdaállat testét, nagy lyukat képez a bőrén, így az nyitott a másodlagos bakteriális, illetve gombafertőzésre.


A lesüllyedt parazita zselészerű burkot, cisztát választ ki maga köré.


A ciszta belsejében osztódás történik (pár órán belül 200-1000 új parazita jön létre), később a ciszta felreped, és a szabadon úszó utódok gazdát keresnek: újabb halakat fertőznek meg.


A fertőzött állat testén néhány kidudorodó fehér petty jelenik meg.


Később, a fertőzés előrehaladtával a hal úgy néz ki, mintha búzadarában hempergett volna.


Tünetek:

- a hal bőrét és úszóit kis, fehér pontok borítják

- a fertőzött hal köpoltyúmozgása gyors lehet.


Kezelés:

Amikor a hal bőrében, illetve a cisztában van a parazita, akkor nem kezelhető.


A fertőzés megszüntetésére a ciszta képződése előtt, vagy annak felnyílása után kell gyógyszert alkalmazni.


A növényeket és a szűrőben található aktív szenet szintén fertőtleníteni kell.


A hazai gyógyszerek közül a Parakill alkalmazható.


A SERA termékek közül a Costapur hatékony a darakór ellen.


Nem maradhat el a gyógyszeres kezelés utáni vízcsere!

2016. máj. 28. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
De már 1-1,5 hete ilyen.. Az állapota nem romlott. Célszerű lenne akkor őt különtenni? Vagy már késő? A többi halnak kutya baja.. Kezeléssel mekkora az esélye hogy túléli?
2016. máj. 28. 23:43
 3/6 anonim ***** válasza:

Nekem nem darakórnak tűnik.

Sokkal inkább ez:

[link]

2016. máj. 29. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

A képen látható halsebére nem hasonlít, de azért rákerestem, mivel a leírt tünetek nagyon hasonlóak. Találatam pár ugyanebben a betegségben szenvedő halról képet ( [link] és szerintem az! Köszönöm szépen!:)

Mivel pont 3-3 lyuk van a vején, így a betegség nevéből következtetve még inkább erről lehet szó. (persze ha a hexa jelzés valóban a lyukak számát jelöli :D) Még egyszer köszi:)

2016. máj. 29. 08:54
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
te se láttál még első darakórt... köze nincs hozzá.
2016. máj. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
0%
ráadásul a darához még gyógyszer se kell...
2016. máj. 29. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!