Kezdőoldal » Állatok » Halak, akvarisztika » Egy 300literes akvát szürőakvá...

Mátyás Antal kérdése:

Egy 300literes akvát szürőakváriummal, vagy házilag készített külső szürővel lehetne megoldani?

Figyelt kérdés
Melyik lenne olcsóbb és melyik lenne praktikusabb?

#akvárium #szűrés #házi külső szürő
2016. aug. 26. 22:23
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Igen azt a pvc csövesset néztem,csak szerintem gondok lennének a szétszereléssel,mivel menetes kupakja van és gondolom az eléggé rá tud szorulni :/

Viszont,ha meg is lehetne oldani ezt a problémát milyen magas pvc cső kellene?

2016. aug. 28. 01:05
 12/15 A kérdező kommentje:
Milyen erős szivattyú kell? Mert én ezt úgy képzelem,hogy van egy vízpumpa,ami nyomja a külsőbe a vizet amiről fogalmam sincs milyen erős legyen,meg van egy,ami nyomja a külsőből az akuba..
2016. aug. 28. 01:08
 13/15 anonim ***** válasza:

A teteje nem menetes.

"Békazár"-ral van rászorítva a teteje, amiben gumi tömítés van, tehát csak felülről rá van szorítva.

De menetes is lehet, ott is a gumi tömít, nem a rászorítás erőssége, a gumit meg be kell kenni vékonyan gépzsírral, és akkor nem rohad oda, és nem szorul rá.


Hogy milyen magas pvc cső kell, azt ki tudod számolni, ismét egy előny a gyárival szemben, akkora szűrőt csinálsz, amekkorát akarsz.

Mondjuk 5% hasznos térfogatot minimum számolnék, ennyit még gyáriból is.

(Meg a szűrőanyag minősége is nagyban befolyásolja, mekkora legyen a térfogat. Minden esetre a kiszámítható vízhozam miatt ismét egy érv emellett, hogy még mindig itt a legkönnyebb kiszámolni a térfogatot.)


Ha 5% -ot nézünk, akkor az 300 literre 15 liter. Ha ülepítésnek meg pumpának hozzáadunk 2 liter, az 17.

Ha 200-as pvc cső lenne az áldozat, annak az alapterülete

314 cm2.

17000 köbcenti / 314 négyzetcentivel= 54.14 cm

Felfelé kerekítve kb 60-vel érdemes számolni a magasságot.



Vízpumpából inkább erősebb, mert ezek szabályozhatóak, így ha gyengét veszel, és pár hónap múlva, ha beérik a szűrőközeg, és drasztikusan leesik a vízforgatás, akkor b-hatod az egészet.

Ha meg túl erős, akkor még csak szét se kell szedni a szűrőt, hogy lejjebb vedd a pumpa teljesítményét, mivel gyárilag is olyan a szabályzója, hogy egyszerűen a keresztmetszetet csökkenti, ezért egy külső csappal lejjebb tudod venni a vízhozamot.

Szóval a lényeg, hogy legyen erőtartalék.


Egy akvárium vizét óránként 2-3-4-szer érdemes megforgatni, ehhez a szűrő névleges teljesítményének 4-6-8-szorosnak kell lenni, mert azt fojtás (szűrőközeg) nélkül tudja.

Ez azt jelenti, hogy kb 2500-3000 l/h-s pumpa kéne.


De én egyébként megosztanám a terhelés (a kockázatot, a hangot, stb) és klasszikusan 2 szűrőt használnék, lenne egy belső is, ami a vízforgatásra rásegít.

Lenne mondjuk egy 1200 l/h-s belső, és egy 1800 l/h-s külső.


(Nem, nem fordítva beszélek, mert a külsőnek kéne lassabbnak lenni. Lassabb is lesz, mert a belső csak egy maréknyi szivacson tolja át a vizet, a külső meg 15 liter szűrőanyagon)


Nem kell 2 pumpa.

Ez a zárt rendszer lényege, ezért fontos a légmentesség.

A gyári külsőknél sincs 2 pumpa. Nézd meg, hogy működnek.

Ami a szűrőben van pumpa, az felnyomja a vizet az aksiba.

Ettől a szűrőben a pumpa alatt szívóhatás alakul ki.

De mivel zárt az egész rendszer, és nem tud belevegősödni, ezért a szűrőből kivezetett másik, szívó ág, ami az akváriumban van, szívja be a vizet a szűrőbe.


Amiről te beszélsz, az a nyitott rendszer.

[link]


Görgess le, nézd meg az alsópolcos szűrést. Na az nyitott.

Ott klasszikusan gravitációval szokott visszamenni az víz a szűrőbe, de rengeteget kell mérni, tervezni, módosítani az átmérőn, agyonbiztosítani a rendszert trükkökkel, hogy ne áraszd el a lakást vízzel, stb.

Ott valaki 2 pumpával oldja meg, de azokat is nehéz összehangolni, mert a szűrőközeg áteresztőképessége változik, lehet túl kevés víz a szűrőben, lehet túl sok, ezernyi probléma lehet vele.


Jó az, ha jól működik, csak van, hogy macerás.

Erre mondtam, hogy jól kell megtervezni és kivitelezni egy zárt rendszert, mert ha az jól sikerül, nem igazán vannak utána felmerülő problémák... legalábbis töredéke, mint akármelyik másiknál.

Lévén, hogy zárt, tehát csak az tud kifolyni, ami be is folyik.

2016. aug. 28. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
amit belinkeltek nem olvastad el? csak a 1 pumpa kell, ami a szűrőből nyomja a vizet....
2016. aug. 28. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
Háromnegyedét elolvastam,pont addig amíg megtudtam,hogy kell össze rakni,de úgy látszik a legfontosabb pont kimaradt :D köszi a sok okosságot,valahogy megoldom :)
2016. aug. 28. 09:03
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!