Kezdőoldal » Állatok » Haszonállatok » Tyuktartásba jártas valaki?...

Tyuktartásba jártas valaki? Kezdő tanácsok kellenének.

Figyelt kérdés

Tyuktartáson gondolkosom. Nem kereskedni szeretnék vele, tehát nem tojásbiznisz, és nem húspiac! Csakis saját felhasználásra. Reménykedem benn, hogy a tojás nem vékonyhéjjú fejér, hanem sárga, a comb pedig nem esik össze felére a sütőbe😊 Ezek motíválnak. Valamikor nagyszüleimnek voltak tyukok, tehát emlékekbe még megvan a naposcsibétől a kakas teritórium védelméig minden😂.


Nem szeretnék infralámpával vacakolni, tehát nagyobbacska csibékre gondoltam.


Kérdéseim;


Zárt tyukol, az oké. Este zárás, reggel nyitás. Kb. 15négyzet helyet kerítenék el a kertből hálóval, lefedve. Ebbe a nyitott "kifutóba" lennének a nap nagy részén. Ha itthon vagyok, kiengedem őket a kertbe, de ha dolgozom sajnos elzárás van. Szomszédom az erdő, rengeteg a róka,nyest,menyét és társai. Kb. Délután 4körül mehetnek a kertbe, takarodóig. Tudom, ez most hülyén hangzik😂😂😂. Ezen a kis helyen, kb. Hány tyuk tartható egészségesen? Nem szeretnék nyomortanyát, abból a zsúfoltság miatt csak betegség lenne.


Nézzük a pénzügyi oldalát; takarmány, átlag kb 10ezer/mázsa azért írom átlag, mert ugye kukorica, árpa, búza stb. Különböző áru. Kb ez mennyi ideig elég? Tehát mennyi takarmánnyal számoljak/tyuk/hónap vagy hét. Napra gondolom nevetséges lenne.

Anyagilag, gondolom nem nagyon éri meg. Inkább hobby, meg saját felhasználásból csinálnám.


Kb. hány hetesen kezdenek tojni? Kb mennyi tojással számolhatok/tyuk/nap, vagy hét?


Előre is köszönöm a segítséget



2022. márc. 29. 20:31
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
77%
Nem ismerem a legfrissebb állatvédelmi törvényeket, de mi 5-10 tyúkot tartottunk egy 25 nm-es lekerekített helyen. Éjszakára elzárva.
2022. márc. 29. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
78%
2022. márc. 29. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:
92%
Szia, nálunk apukám tart madarakat, többek között tyúkot is. A takarmányt pontosan nem tudom, hogy hogy jön ki, inkább a tojás részében tudok pár dolgot mondani. Ha a tojást felhasználod, a héját ne dobd ki, hanem mosd el, és daráld le. Ha ezt belekevered a kajába, termékenyebbek lesznek tőle. Nálunk még nincsenek nagyon idősek, mert csak pár hónapja vannak meg, a legtöbb egy éves volt(azt hiszem, de nem vagyok benne biztos) , nemsokkal, miután megkaptuk őket, már tojtak, változó volt a mennyiségül. Volt olyan, hogy csak egy két darab lett, és volt olyan is, hogy vagy 2 dobozra való tojás jött össze, esetleg még több is. 10 tyúk van, 2 kakas. A kakasokat ha tehetjük, elkülönítjük, mert lehet hiszti lenne belőle. Remélem, egy kicsit tudtam segíteni, utána kérdezek még apánál, biztos tud mondani hasznos dolgokat.
2022. márc. 29. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:
89%
3# Nagyon aranyos vagy! 🙂
2022. márc. 29. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:

Kérdező!


Első kérdésem az, hogy mennyi tojásra van szükséged naponta, ehhez mérten lehet meghatározni a tyúkok számát.


Ha vágni is akarsz belőlük, akkor tojóhibrid nem lehet, csak a kettőshasznosítású fajták jöhetnek szóba. Ezek kevesebbet tojnak, de nagyobb testűek.

2022. márc. 29. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 A kérdező kommentje:

Köszönöm eddig mindenkinek.


#5


Inkább a hely érdekel, a 15négyzet kifutó. Nekem hiába van igényem heti 30tojásra,ja ezt a mennyiséget csak nyomortanyán érném el. Ez a megoldás nem érdekel, mert abbol acsak elhullás, vagy folyamatos gyógyszerezés lenne szerintem.


Ha heti 5tojás van, akkor lesz 5. Majd veszünk hozzá tescóst🤮. Ha heti 30van,akkor rántottán élünk, vagy valaki megy a levesbe a baromfiudvarból.


Jelenleg, havi tojásigény a családnak kb 40+60db/hó. De ugye ez változó.pl.most ha jön a sütés főzés húsvétkor, akkor eggyértelmű több kell. De 2hetente 1tálca (30db) a max ami elfohy átlagos hónapba. Azaz napi 2db.


Azért érdekelne erre a négyzetre a max mennyiség, mert csibébe senki meg nem mondja melyik lesz kakas, melyik tojó. Gondoltam maximumra feltöltöm a kifutót, pl. 10db. Ha 3kakas,akkor ők mennek tepsibe. Maradnak 7en🤔

2022. márc. 29. 21:49
 7/41 anonim ***** válasza:
60%

Először azt hittem csak tojást akarsz, de rájöttem, hogy tenyészteni is akarod a baromfit. Amit tudnod kell,hogy a tojóhibrid nem kotlik. Magyarán olyan fajtát kell választanod ami kettős hasznosítású de nem hibrid. De azt is tud, ha nem hibrid akkor kisebb lesz méretre.


Ami még lényeges, hogy tojástermelésnél a kalciumot is vissza kell pótolni a szervezetükbe, mert máskülönben olyan jelenséggel találkoznál, hogy csipkednék egymást a tyúkjaid, és tolvesztés is lenne, vagy angolkór is fellépne. Több mindent kéne írni még, de érdemes lenne szakkönyveket olvasnod. Évente a helyüket is fertőtleníteni kéne, és állatorvosnak is kell látnia őket.

És kell tojótáp is, ha több tojást akarsz, és a tojótáphoz kell tenni kukoricát is. A kukorica is fontos a tyúk táplálék repertoárjában,mivel abban segít, hogy a tojás szabályosabb és kemény héjúbb legyen. De tojótápba keverve az arány, hogy több tojótáp legyen mint kukorica. Kell kavicsnak is lenni, mivel zúzájuk van, az emésztéshez kell. Mészpótlásra is szükség van, lehet kapni takarmány meszet is.

A horgászboltba kapható lisztkukacok is fokozzák a tojástermelést.


A kalcium vesztés évente a tyúk 25-szöröse azt hiszem, magyarán ezeknek a visszapótlására nagyon fontos odafigyelni. Évente amúgy kb. 300 tojcsit tojnak ha minden nap elveszed alóluk, ha nem akkor elkezd kotlani és így lényegesebben kevesebbet fog tojni.


Amúgy amit kettes linkelt jó, ott találsz bőven szakirodalmat.

2022. márc. 29. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/41 anonim ***** válasza:
60%

Ekkora tojásigényre 10 tyúk biztosan elég. Télen világítani kell nekik, hogy normálisan tojjanak.


10 tyúk bőven elfér ekkora helyen. Szetintem még 20 is elférne.


Télen és sáros időben célszerű lesz raklapot lerakni a kifutóba, hogy ne a sárban mozogjanak.


Meg lehet mondani a naposcsibéről is, hogy milyen nemű.

Ha piacról veszel nagyobbat, ott kérhetsz csak jércéket is. 4-5 hetesek legyenek legalább!

Egy kakast rakhatsz melléjük.

Ha vegyesivarú naposcsibét veszel, akkor 10 tyúkhoz 20 naposcsibe kell, mert 50-50% az arány kb. De néha 18 vagy 22 csibe kell a 10 tyúkhoz. Szerencse kérdése.


20-25 hetesen kezdenek el tojni.


Olyat olvastam, hogy 50 gramm/tyúk/kg. Tehát egy 2 kg-os tyúk 0,1 kg takarmányt fogyaszt. A 10 tyúk napi 1 kg-t eszik meg. Ez 120 forint naponta. Legyen 150, mert ennnyire nem lehet pontos a dolog. 3-4 tojás kell naponta, hogy nullán legyél.


Kukorica és búza inkább 12 ezer forint már. Fontos, hogy ne táposnál vagy terményboltban vedd meg, hanem egy helyi gazdánál! Nála megkapod 12-ért, boltokban 15.

2022. márc. 29. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/41 anonim ***** válasza:
12%

Persze szakirodalom. 10 tyúkról van szó könyörgöm.


Mit nem lehet leírni ide, amit csak a szakirodalomban lehet megtalálni?

2022. márc. 29. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/41 A kérdező kommentje:

A fertőtlenítés még megvan emlékeimbe, meszelve volt a tyúkol. Homok is, igaz úgy emlékszem az a zuzának kell, könnyebben emésszen. Van valami emlékem, még homokről, abba "fürödtek" talán, ha jől emlékszem a tetük ellen volt jó. A kalcium, az új dolog számomra, de van benn logika hiszen baromi nagy a tojáshéj kalcium, mésztartalma.


Köszönöm a fenti linket, elolvasom. Ne kövezzetek meg, de könyvből ilyesmit tanulni szerintem nem a legjobb. Ezért írtam ide, itt vannak olyanok akinek van "élő" tapasztalata.


Akkor kb. Számolhatok úgy a kifutón, hogy tyuk/1négyzet?


Melyik oldal jobb nekik? Nap, vagy árnyék? Olyan helyre tervezem a kifutót, ahol reggel, délelőtt van nap. Délután a fák és épület árnyékot tart. Ez most jó, vagy nem? Józanul gondolokodva jő, mert nyáron a kánikula valamennyire elviselhetőbb. Viszont eső után nehezebben szárad fel, mert csak a délelőtti nap éri🤔

2022. márc. 29. 23:12
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!