Kezdőoldal » Állatok » Hüllők » Hogyan alakult ki a kígyók...

Eperszelé kérdése:

Hogyan alakult ki a kígyók méregfoga?

Figyelt kérdés
Úgy értem szerintem egyszerre kellett kialakulni a csöves méregfognak,és a méregnek is. Külön külön egyiknek sincs semmi haszna az állat számára.Vagy Darvin tévedett?

2023. szept. 21. 18:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
87%

A kígyók méregfogának kialakulása a természetes szelekció és az evolúció eredménye. A méregfogak és a méregmirigyek valószínűleg egymástól függetlenül alakultak ki, majd az evolúció során összekapcsolódtak.


A méregfogak először valószínűleg egyszerű fogakként jelentek meg, amelyek segítettek a zsákmány megfogásában. Azután, ahogy a kígyók evolúciója során egyre több faj kezdett mérget termelni, ezek a fogak módosultak és csövekké alakultak, hogy hatékonyan juttassák a mérget a zsákmányba.


A méregmirigyek valószínűleg a nyálmirigyekből alakultak ki, amelyek kezdetben olyan enzimeket termeltek, amelyek segítettek a zsákmány emésztésében. Az idők folyamán ezek az enzimek egyre mérgezőbbé váltak, és végül kifejlődtek a mai mérges kígyók potens neurotoxinjaivá.


Ez egy leegyszerűsített magyarázat, és az evolúciós folyamatok sokkal bonyolultabbak és összetettebbek lehetnek.

2023. szept. 21. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
97%

Első lehetett a méreg, ami működik méregfog nélkül is. Ma is vannak ilyen állatok, pl a gila szörny.

Aztán a méregfogon megjelent egy barázda, ami jobban bevezeti a mérget a sebbe.

Idővel a barázda bezárulhatott, így egy üreges injekciós tű jellegű fog jött létre.

2023. szept. 21. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
29%

A kígyók méregfogainak kialakulása Isten bölcs teremtése eredménye. A méregfogak és a méregmirigyek nem függetlenül alakultak ki, hanem Isten gondos tervezése és irányítása révén.


Isten kezdetben teremtette a kígyókat egyszerű fogakkal, amelyek segítették a zsákmány megfogását és az életben maradást. Az idők során Isten bölcs tervezése alapján ezek a fogak átalakultak, hogy hatékonyan képesek legyenek a méreg terjesztésére a zsákmányba.


A méregmirigyek is Isten kezdeti teremtésének részei voltak, amelyek kezdetben olyan anyagokat termeltek, amelyek segítették a kígyók életfolyamatait. Isten terve szerint ezek az anyagok idővel átalakultak, és kifejlődtek a mai mérges kígyók erős méreganyagaivá.


Ez a magyarázat az Isten általi teremtésre összpontosít, és nem az evolúcióra. Azonban érdemes megjegyezni, hogy az Isten teremtése és az evolúció is olyan témák, amelyekről különböző nézetek léteznek, és az előző magyarázatot vallási meggyőződésen alapulva alkottam meg.

2023. szept. 21. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
77%
És az ilyen válaszokat pontozzák fel 100-ra, mint a 3-as...elhülyült már ez a világ de nagyon.
2023. szept. 21. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
6%
Keresztény üldözés confirm!
2023. szept. 21. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
94%
3. Well done. Mi volt a chatGPT parancs, amire ezt igy generálta? :)
2023. szept. 21. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
80%
Az volt a parancs hogy az első választ fogalmazd meg a hívők nyelvén
2023. szept. 22. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ezzel kapcsolatban hoznék egy érdekességet. Ugyan nem kígyó hanem emlős:


[link]

Ezek a cickány-szerű állatok méregfoggal rendelkeznek. Viszont a foguk még nem teljesen injekciós tű-szerű mint a kígyóknak, hanem valahol félúton van a normál fog és az üreges fog között. Egy mély de viszonylag nyílt barázda van a fogban, ott jobban összpontosul a méreg. Innen már csak az kell ,hogy azok az egyedek szaporodjanak jobban akiknek egy kicsit jobban össze van zárulva a barázda. Sok-sok generáció múlva olyan egyedek lesznek akiknek bezárult a barázda és a kígyókéhoz hasonló üreges foguk van.

Valahogy így alakult ki a kígyók mai méregfoga is. Nem ez lenne az első eset ahol két, kezdetben egymástól függetlenül fejlődő szerv/ tulajdonság idővel összekapcsolódik.

2023. szept. 22. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Pombe ***** válasza:
100%

@Kérdező: "Vagy Darvin tévedett?"


Nyilvánvaló. Ha nem tudjuk, hogyan alakult ki a kígyók méregfoga, akkor kukázzunk egy 160 éve kutatott és egyetemeken tanított tudományos tézist, amin alapul egyébként a növények nemesítése, állatok háziasítása, a különböző bacik, vírusok terjedése, változása...stbstb.


Tudod, 160 éve sokkal-sokkal kevesebbet nem tudtak arról, hogy az evolúció mit-hogyan-miért alakított ki, de a bizonyítékok tárháza már akkoriban is olyan nagy volt, hogy lehetetlen volt elvetni a tézist, pedig akkortájt sokkal jobban akarták ezt tenni...


Nézd! Egy bűnügyi nyomozásnál is elég bizonyos számú és erejű bizonyítékot felmutatni ahhoz, hogy a bíróság a vádlottat bűnösnek találja, és nem kell a bűncselekmény minden létező mozzanatát bebizonyítani. Ugye, ezt azért te is így gondolod...


@Kérdező: "Külön külön egyiknek sincs semmi haszna az állat számára."


A méregnek nincs külön haszna??? Ezt tényleg átgondoltad? Egy halom élőlény (növény/állat - sőt, akár a mikroorganizmusok is, amelyek egyszerűen a nyálban is elszaporodhatnak toxinokat terjesztve) hasznosít mérget fog nélkül is. Eléggé nyilvánvaló, hogy előbb volt a méreg, és csak később a méregfog. Neked ez nem egyértelmű?


[link]


A nyálformák és a mirigyek váladékai változatosak, tehát simán válhatnak véletlenszerűen különböző mértékben mérgezővé (vannak állatok, amelyek harapva mérgeznek, de szimplán a csorgó nyálukkal - pl. Szunda-szigeti lajhármaki a könyökhajlata közelében lévő mirigyek váladékát a nyálával aktiválja, amely keverék mérget eredményez). Véletlenszerű kisebb foghiba miatt (árok a fog oldalában) a már mérgező anyag ott tud akkumulálódni jobban. Egy kis előny, mert ettől a mérget jobban célba lehet koncentrálva juttatni, ráadásul ezzel nem kell abba energiát fektetni, hogy még erősebb legyen a méreg, valamint a kívánt hatáshoz kevesebb méreg is elég. Ma is van (gyíkban és kígyóban is, ill. akár emlősben is... stb) csak simán olyan méregfog, amin mindössze barázdák vannak (ilyen pl. a barna fakígyó vagy barna mangróvesikló - [link] - ...stb), és fajtól függően egyes fog-barázdák hol mélyebb árkúak, hol kevésbé, de utóbbi esetben több a barázda. Később a mélyebb árok összehajolva záródik, és kész is a csatornás méregfog. Mi ezen a nagy durranás?


Ennél sokkal összetettebb folyamatok játszódtak le az evolúció során.

2023. szept. 25. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Pombe ***** válasza:
100%

#3: "A kígyók méregfogainak kialakulása Isten bölcs teremtése eredménye."


Isten úgy döntött, hogy méregkeverő lesz? És elmagyaráznád azt is, hogy miért tervezett csak mérgező-, bár normál fogakkal rendelkező állatot (mint pl. a #2-es által említett gila, vagy lajhármaki..stb), vagy csak enyhén összevissza- és véletlenszerűen barázdált méregfogat, ami csak korlátozott teljesítménnyel viszi célba a mérget, és miért csinált barázdált, de egyre mélyebb árkú méregfogat is (mint #8-as megjegyző), majd záródott árkút is? Miért végzett Isten ilyen mindenféle összevissza munkát? És mindezt miért nevezed te bölcs kivitelezésnek?


Én inkább azt látom ezekből, hogy némelyike tényleg nagyon szuper kivitelezés, de sokkal inkább úgy tűnik, hogy előtte Isten kísérletezgetett össze-vissza, ahogy éppen puffant, és olykor a jobban sikerült megoldást vitte tovább, de a régit is meghagyta ott, ahol elég volt a kevésbé hatékony is..

2023. szept. 25. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!