Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit csináljak? 9 hónapos...

Mit csináljak? 9 hónapos cocker spániel.

Figyelt kérdés
Sziasztok! Van egy 9 hónapos kan cocker spánielem.Az a problémám merült fel , hogy szörnyen izgága. Sétálni normálisan esélytelen vele.. kutyaiskolában is próbálkoztunk a fojtó póráz helyes használatával egyaránt de még erre sem hederít rá.Van ,hogy napi 8 km-t is sétálunk és még utána is bír húzni.Nem tudom már mi tévő legyek... Nagyon szemtelen azt hiszi sokszor , hogy ő az úr a háznál.Párom nélkül a tusolás is reménytelen hiszen hisztizik és ugrik be a kádba. és még sorolhatnám.. Minden időmet rászánom próbálom nevelni de úgy érzem kudarcot vallottam. Esetleg tudtok valami tanácsot adni? Valaki aki hasonló cipőben jár? Nagyon szeretem a kiskutyámat de néha már nem tudom mi tévő legyek. Köszönöm előre is!

2021. febr. 15. 18:23
 1/9 Ibw4x ***** válasza:
0%
futtasd meg 1000 négyzetmeteren 5 10 percig és kész
2021. febr. 15. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
67%
Keress fel egy kutyakiképzőt :) állíts fel szabályokat, és azt tartasd be vele. Legyél keményebb, és következetesebb. Ha valami olyat csinál torold meg azt. (Nem azzal hogy megvered, nem verünk kutyát ő nem boxzsák)
2021. febr. 15. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
27%

Meg kell tanítod vele első sorban, hogy ki a főnök. Le kell fektetni bizonyos szabályokat, amiket ha nem tart be büntetés jár érte. Nem fizikai büntetésre gondolok, hanem erőteljesebben rá kell szólni, majd minden féle hízelgést, kuncsorgást figyelmen kívül hagyni egy ideig. Meg kell tanítani EGY tiltó szóra és minden nem kívánatos viselkedésnél ezt használni. Ha lehet minél hamarabb rászólni, akár már akkor is ha látod rajta hogy csak tervez valami konkrétat elkövetni. A séta jó dolog, de azzal csak fizikailag fárasztod le. Próbáld fejben is, gyakoroljatok engedelmességet. Ül, fekszik, marad, lábhoz, stb... ha jól csinálja jutalmazd meg valami ínyecséggel. Viszont ne olyannal, amit minden nap kap kajálni. Van a neten egy csomó cikk, hogyan tudasd a kutyáddal ki a főnök a háznál. Ha kaját kap csak akkor tedd le neki ha leült, akkor kezdhet hozzá ha te megengeded neki. Ha hamarabb nekifogni egyszerűen vedd fel előle és kezd újra. Az ajtókon, kapukon mindig neked kell kimenni elsőnek, vagy csak szorosan magad mellett engedheted ki. Illetve a kutya, bármennyire is jó barát, nem mehet fel a gazdi helyére ahol alszik. Illetve nem ajánlott a saját ételedből adni neki az asztalnál. A kutyák falkában élő állatok voltak, most is úgy gondolkodnak. A falkában az Alfa a vezér, az ő ételéből nem ehet más, a helyére nem fekhet más, nem mehet előtte senki, ő vezeti a falkát. Persze furcsa lehet elsőre olvasni, de legegyszerűbben így tudom bemutatni. 2-3 éves korára egyébként a legtöbb kutya megkomolyodik, ha foglalkozva van vele a gyerekes idegesítő dolgokat kinövi.

A sétához csak annyit, hogy ha valamerre mentek a kutya mindig láb mellett kell menjen, ill. veled egy vonalban. Te viszed sétálni őt, nem ő téged. Ha nagyon izgatottan megindul valamerre és húzni kezd akkor egyszerűen válts irányt. Tudasd vele, hogy az lesz amit te akarsz. Ha nem nyugszik meg, álljatok meg valahol ahol nem érik intenzív ingerek, és várjatok 1-2 percet amíg megnyugszik. Legjobb ehhez egyébként olyan környezetben hozzászoktatni, amit még nem ismer. Ő bizalmatlan lesz ott és téged fog követni.

Radikálisabb esetben mondanám az elektromos nyakörvet. Laikusok 10/9-en azt mondják állatkínzás, viszont azt tudni kell, hogy kaphatóak olyanok amiknek 4 fokozata van, ebből 1 az sokk, azonban ez olyan gyenge, hogy nyugodtan kipróbálhatod magadon is. Egy kisebb csípést érzel csak. Nálunk vadász kollegák használják, van rajta egy csengő fokozat, az ő kutyáik úgy vannak nevelve, hogy a csengő a jutalmazás. A másik két fokozatban pedig csak vibrál. Azonban ehhez is hozzá kell szoktatni a kutyát lépésről lépésre. Fontos előtte megtanítani neki a tiltó szót. Ha arra már hallgat otthoni környezetben, semmi garancia nincs rá, hogy kint is fog. Más környezet, más ingerek... Az el. nyakörv használatakor legyen az erősebb vibráció a tiltás. Ha olyat csinál amit nem szabad rászólsz és megnyomod a gombot. Így az érzéshez egy olyan parancsot tud kapcsolni a kutya, amit már ismer. Később elég akkor használni, amikor a szóra nem hallgat. Én humánusabb megoldásnak tartom, mint a folytó nyakörvet. Ilyenkor egy pillanatnyi fizikai behatás, vibráció éri csak a kutyát. Az, hogy egy kutya kilométereket húz fojtónyakörvön, sokkal rosszabb. Fizikailag is, nem is beszélve a szögecses fojtókról és a 120kg-s emberekről akik teljes erőből rángatják rajta Tysonkát mert épp meg akarja enni a szomszéd tacskóját... A kutya hamarabb reagál fizikai ingerre, mint szóra, parancsra.


Az általános engedelmességre való nevelésről találsz cikkeket, videókat a neten. Rengeteg van magyar nyelven. Ne erőszakold rá a kutyára, csak addig csináld amíg érdekli és örömmel csinálja. Napi 3-4x 2-5 perc is elég, csak dolgozza meg egy kicsit az agyát is. Illetve a séta is jobb ha mondjuk fel van osztva 2-3 alkalomra. Először próbáld új helyen, ingerszegény környezetben, majd folyamatosan növeld az ingereket.

2021. febr. 15. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
54%
Lődd le vízipisztollyal! Persze most nevetsz, de tenyleg ez a megoldas :)))
2021. febr. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Ibw4x ***** válasza:
0%

1-es vagyok

aki lepontozott, az egy kreténgyökér

2021. febr. 15. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
57%

Schnauzer jellegű keverék kutyámmal az első évben rengetegszer átéreztem azt amin te mész most keresztül. Amikor azt hittem végre jó irányba haladunk akkor másnap úgy kelt fel, hogy úgy döntött semmire nem hallgat. Nagyon sokszor borzasztó szomorú voltam, mert tényleg rengeteg energiát, időt és pénzt fektettünk a nevelésébe és voltak napok mikor ebből szószerint semmi nem látszott, pedig nálunk az alap falkaszabályok (csak akkor eszik ha azt mondom, ajtó szabály stb) az első perctől be vannak tartva. 8 kilóméter séta? 10 hónapos volt mikor elkezdtünk "komolyabban" kirándulni, 20 kilómétert toltunk le a pilisben (póráz nélkül, tehát neki volt az 30 is), hazafele aludt egy fél órát, majd mikor haza értünk mintha mi sem történt volna szaladgált tovább.

Nálunk a pórázas sétát a suliban úgy tanították, hogy ahogy átlépi a testem vonalát levizezem (akár vizipisztoly, akár egy palack víz segítségével), ezzel mi kb 2-3 alkalommal lefröcsköltük és azóta konkrétan sose megy előre, de ha igen akkor rászólunk és megáll. Kb 11 hónaposan kezdtem el azt látni, hogy egy picit komolyodott, és ez fokozatosan onnantól egyre jobb lett. Most 14 hónapos és azért még mindig egy izgága kölyök, de már minden sokkal-sokkal jobb, ha rossz idő van simán kibír 1-2 nap pihi napot, sokkal jobban figyel ránk, behívható, (nálunk az volt a nagy mumus, hogy egyszerűen minden kutyát imádott és mindenkit lerohant pici korában) mostmár csak akkor megy oda más kutyához ha engedélyt adunk rá és még lehetne sorolni. Előfordul, hogy hibázik és vannak rosszabb napjai, de továbbra is kitartóan tanítgatjuk, hétvégén kezdjük a következő tanfolyamot és biztos vagyok benne, hogy egy év múlva ilyenkor már egy minden helyzetben szuper kutyánk lesz.


Úgyhogy azt tudom mondani, hogy kitartást! Tudom, hogy nagyon nehéz, de legyetek következetesek, tartsátok be a szabályokat, foglalkozzatok vele sokat, mert még ha néha úgyis tűnik, hogy csak kidobott pénz és energia, igazából nem az, csak most kamaszodik, feszegeti a határait, hidd el szuper kutyus lesz! Ti is szuperek vagytok, hajrá, csak így tovább!

2021. febr. 15. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
21%

Nekem is spánielem van. Ez egy nagyon makacs fajta. A lefárasztással önmagában nem sokra mész.

Amúgy nem azért húz, mert főnöknek hinné magát. Azért húz, mert hajtják az ösztönök, menne a szagok után. Így lett kitenyésztve, hogy a gazdája előtt menjen és vezesse azt a nyomon. Ezt az ösztönét valahol ki kell élnie, a pórázos séta az erre nem sokat ér. Nyílt terepen el kell engedni, nem is kell közben sehova sem mennetek, ő körülötted elszaglászik majd. Ez sokkal többet ér ennél a fajtánál, mint a séta. Pluszban én olyat is szoktam csinálni, hogy a jutalomfalatot végighúzom a földön, majd elrejtem, hogy követni tudja a szagot és az alapján találja meg. Ezek mind jók mentális lefárasztásra.

Ami a fizikai lefárasztást illeti, az nem lesz egyszerű. A legjobb a futtatás lenne labdával, vagy bicikli mellett, az utóbbit viszont úgy, hogy a kutya nem az aszfalton fut, hanem a patkán és nem mindig gyorsan, hanem enyhébb szakaszokkal együtt. Én azt szoktam csinálni, hogy biciklivel elmegyünk egy természetes, nyílt terepre, ott elengedem, szaglászik, labdázunk, majd ugyanúgy biciklivel hazamegyünk.

2021. febr. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm az értelmes válaszokat sokat segítettetek!:)
2021. febr. 16. 12:27
 9/9 anonim ***** válasza:
A miénk 1 éces de még mindig izgága. Vidd el 3 naponta 1-2 órás sétára, utána pici játék és pont. Tökéletes spanci lesz.
2021. aug. 13. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!