Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Reaktív kutyagazdik, bevállaln...

Reaktív kutyagazdik, bevállalnátok valaha újra egy reaktív kutyát?

Figyelt kérdés
Nekem jelenleg 3 kutyám van, egyik hamarosan 16 éves lesz, a másik kettő 4 és 5 évesek. Az egyik fiatalabb kutyám reaktív, vagyis csak volt. Mostanra semmi ugatás, semmi morgás, semmi befeszülés. Teljesen jól hallgat rám és kizökkenthető, pedig ő férfiakra, gyerekekre és kutyákra is ugrott. Elgondolkodtam, hogy esetleg az következő kutyám tudottan problémás, reaktív kutya lesz, mert ezeknek a kutyáknak kb esélye sincs kijutni a menhelyről, viszont szerintem jó kezekben egy kincs lesz belőlük. Természetesen idő kérdése, nem megy egyik pillantról a másikra, de nem menthetetlenek. Kutyás ismerősöm szerint mazoista vagyok :D
febr. 25. 17:41
 1/9 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem dicséretes, ahogy gondolkozol. Ha érzel erre kedved, hajlandóságot, akkor szuper.

Viszont érdemes reálisan átgondolni: nincs két egyforma kutya. A következővel lehet, hogy nem lesz ennyire sima az út, mint a mostaninál. Nagyon fontos ezt tudatosítanod magadban, mert hiába van kedved és türelmed egy reaktív kutyához, lehet, hogy a következő nem fog kinevelődni belőle, és lehet, hogy a kutya egész élete alatt ez egy küzdelem lesz, ami hol jobb, hol rosszabb periódusokkal jár.

Ha ezt úgy érzed, el tudod fogadni, és ezzel EGYÜTT vállalod be, akkor klassz, és szükség is van ilyen emberekre, mert jól látod, az ilyen kutyáknak sokkal kevesebb esélye van.

febr. 25. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
92%
Civil àllatvèdőkènt mondom , hogy ilyen emberből kellene sok. Több problèmàs kutyàt is gazdàsítottam , ès mind kezelhető, teljesen normàlis kutya lett. Pl. Volt egy làncra vert kaukàzusi keverèk, a gazdàjàt szètharapta, most gyerek mellett van , imàdjàk egymàst. Vagy egy pitbull aki mindent tàmadott ami mozgott, most teràpiàs kutya. Nincs lehetetlen, csak van aki èrt ehez , van aki nem. Nekem lehet nem menne.
febr. 25. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Igen, erre én is gondoltam, de mivel kertes házban lakunk, így akkor sem lenne különösebb gond, ha nem lehetne egyáltalán sétálni vinni. Az idős kivételével naponta járok sétálni velük, ha nincsen nagyon rossz idő (szakadó eső, szélvihar stb), szóval szükségük van a sétára, de ugye nincs muszájból napi 3x séta mint egy lakásban tartott kutyánál, úgyhogy így azért egyszerűbb a dolog. Igazából ha velünk jól kijön és a meglévő kutyáimmal elvan (legalább semleges szinten), akkor nem zavar, ha séta közben reaktív és esetleg ilyen is marad. Ha esetleg olyan kemény dió, akkor sétához kap szájkosarat.


Enyémet egy 5-ös skálán 4-esnek mondtam volna az elején. Ellenem sosem fordult teljesen feldühödve sem, de hallottam hogy van amelyik kutyánál annyira leszáll a köd, hogy a gazdáját is megharapja. Azt mondanám 5-ös szintűnek, olyannal még valóban nem volt dolgom, de hát sosem késő tanulni. Mindig is érdekelt a kutyák viselkedése és a kutyakiképzés.

febr. 25. 18:31
 4/9 anonim ***** válasza:
48%
Én reaktív gazdi vagyok. A kutyám viszont teljesen normális (ha kicsit hiperkatív is), és jó hatással van rám. És igen, vállalnék még egyszer ilyen kutyát.
febr. 25. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Esetleg tudnal tippeket adni, hogy nalatok mi valt be? Tul vagyok 2 treneren mar, napi gyakorlassal, de 0 valtozas tortent 2 ev alatt, a kutyam brutalisan reaktiv, nekem pedig mar hanyingerem van minden egyes nap a seta elott.

Mar azon gondolkozom hogy hagyom az egeszet es soha a budos eletben tobbet nem viszem ki a kertbol, nem tudom. Belul mar feladtam szerintem, mar csak kotelessegbol viszem ki naponta.

febr. 25. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Nekem is van egy menhelyi reaktív kutyám. Ő az embereket szereti de az összes kutyának nekiugrana. Ha meglat egy másikat teljesen leszall az agyára a köd és abszolút nem kizokkentheto. Most talán mutat valami fejlődést de nem akarunk előre inni a medve bőrére.

Őszinte leszek, nagyon szeretjük őt, soha nem vallnank meg tőle, ha újra kezdhetnem is őt hoznám el. De hogy újra választanék e egy ilyet mint ő? Nem.

febr. 25. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Nekünk egyelőre nem aktuális a kérdés, mert még csak 6-7 év körüli a kutya, és egészséges, szóval remélem még évekig nem merül fel ilyen kérdés. Bull-labi keverék, szuka, 2,5 éve van velünk, valami kelet mo-i falu romos házából mentették, kölykei voltak, nyilván a túlélésért küzdött szegény, ki tudja mióta és min ment keresztül. Imádjuk, a család is, a gyerekek is, és ő is imád mindenkit, igazi családi kutya lett, de megmondom őszintén én meggondolnám, hogy hasonló problémával küzdő kutyit vegyünk magunkhoz, pedig ráadásul ő is egy elég jó sikertörténet.


Egyrészt mert sok (sok-sok-sok) munka van benne, 2 egyéni tréner és 2 kutyasuli, és voltak pillanatok, amikor úgy éreztem jobb lenne egy tanyára kiköltözni, mert meg fogunk bolondulni, ő meg nem lesz soha boldog kutya (Bp egyik legnagyobb lakótelepén laktunk... az első hónapok sétáltatásai általában egy rossz kommandósfilm jeleneteit idézték). Még nem volt gyerekünk, amikor elhoztuk őt, most terhes vagyok, tehát a következő kb. 10-12 évben még az sem biztos, hogy problémamentes kutyát bevállalnék a gyerek mellé, mert tudom, hogy az is mennyi meló (a gyerek és a kutya is:D


Másrészt mert az elején nagyon nehéz volt, sokszor nem élveztük, ő sem, és voltak rossz élményeink, felmerült néhányszor, hogy túlvállaltuk magunkat (nem lehetett tudni, hogy _ennyire_ reaktív).


Harmadrészt nem 100%-os, és valószínűleg soha nem is lesz, vannak szituk, amikre figyelni kell, megelőzni stb. (ő elsősorban kutyákra és motorra, biciklire, ilyesmire volt reaktív, meg néhány speciális emberre, pl. láthatósági mellény és bukósisak, valószínűleg bántotta valaki ilyen cuccban, mert férjemtől is félt, amikor ilyen bicikliskabátba jött haza), de ezek ma már bőven az élhetőség határain belül kezelhetőek. Tudunk vele menni futiba, kirándulni, kutyasuliba (most nem járunk tanfolyamra, de múltkor voltunk egy egész napos workshopon és nagyon megdicsértek minket meg őt is, hogy jó látni, hova jutottunk, ők látták honnan indultunk), körültekintően pórázról is elengedhető, lehet vele tömegközlekedni, nyaralni, munkahelyre be tudjuk vinni stb. szóval minden szuper, DE ő soha nem lesz az a lazán szabadon szaladgáló, pisszenésre mozduló, minden szavunkat leső, 100%-osan irányítható stb. kutya - mondjuk az esetek 80%-ban ilyen, és ez persze csodálatos ahhoz képest, ahonnan indultunk, de azért a figyelmünk nem lankadhat. :) Lehet, ha még konzekvensebbek lennénk, még több melót tolnánk bele, még többet gyakorolnánk stb. lehetne még jobb és jobb egy picit, de tőlünk ennyi telt eddig, és nincsenek illúzium, a gyerek mellett ennél többet nem fogunk tudni belerakni a kutyába. :-)

febr. 25. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#5 counter conditioning, otthoni önkontroll feladatok, laza pórázon séta, figyelj rám tanítása, befeszülésből kimozgatás


Nálunk ott ugrott hatalmasat a fejlődése, mikor rájöttem, hogy bizony szar a póráz kezelésem :D hagytam hogy megfeszítve tartsa, nem húzott ugyan, de feszes volt a póráz. Amint erről leszokott ugrásszerű javulás történt. Megtanulta hogy ha jelzek a pórázzal akkor bizony vissza kell jönnie hozzám lábhoz. Így mostanra egy pici póráz jelre visszajön és felveszi velem a szemkontaktust. Nem is feszíti a pórázt, mert magától belassít amikor érzi.


Másik ami sokat segít az amikor jutalmazod a kutyát, amikor figyeli (de nem fixál) a triggert. Ezt messzebbről kell elkezdeni és fokozatosan lehet csökkenteni a távolságot. Ha nem reagál, csak nézelődik, akkor jár a jutalomfalat. Utána érdemes magadhoz is hívni miközben te hátra lépsz. Ezzel kimozgatod a feszkóból. Fontos hogy kedves hangon hívd és lépj hátra párat, hogy kb utánad kelljen mennie. Ilyenkor is mehet egy juti és dicséret. Hagyd szemlélni a világot és jutalmazd közben, ha nyugodt marad.


Önkontroll feladatok alatt azt értem hogy pl nem érhet hozzá a labdához, hiába labdamániás és menne rá. Nem mehet érte amíg nem mondom, direkt elgurítom, pattogtatom előtte, akkor sem. Guruló labdáról lehívom és vissza kell lábhoz jönnie.


Egyébként a Southend Dog Training-nek jó videói vannak fent Facebookon :) nagyon fontos a pozitív megerősítés közben


Enyém mostanra automatikusan felveszi a szemkontaktust, ha másik kutya mellett haladunk el :)

febr. 25. 20:12
 9/9 A kérdező kommentje:
#7 igen, tudni kell a kutya határait, sosem lesz 100%-os ez igaz. Mondjuk engem ez annyira nem zavar, de azt is teljesen megértem, aki nem vállalna többet reaktív kutyát :)
febr. 25. 20:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!