Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Yorkival kötődés kialakítása...

Yorkival kötődés kialakítása a későbbi stabil engedelmességhez?

Figyelt kérdés
Főleg tapasztalt kutyatartókat kérdeznék, vagy aki esetleg foglalkozik is kiképzéssel. 7 hónaposan került hozzánk egy Yorki kan, egy hónapja van itt. Kicsit elcsúsztam a fegyelmezés irányába, a kötődés rovására. Szeretnék korrigálni, de nem tudom, hogy egy 8 hónapos kutyánál mivel lehet még kötődést kialakítani a játékon és a "babusgatáson" kívül. (Úgy tudom, hogy ez nagyon fiatal korban alakul ki, utána már nehéz.) De azt se szeretném, ha felborulna a falkavezér szerep, ehhez keresek középutat. Szeretném, ha boldog és engedelmes kutya lenne. Főleg a láb mellett haladás (később póráz nélkül is) és a precíz visszahívás a fő cél, mivel nagyon forgalmas környéken élek.
2010. okt. 25. 09:47
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Kötődési tréningnek vannak kedvesebb és gonoszabb módjai.


A gonoszabb az az, hogy felhívod a kis figyelmét arra, hogy tőled függ az élete. Ezt lehet úgy, hogy két napig nincs kaja, egy napig van, két nap nincs, egy nap van. De ezt csak szélsőséges kötődési problémánál ajánlom, pláne egy yorkinál, aki két nap alatt elfogy, hacsak nincs amúgy is egy kis túlsúlya.


Ennek lightosabb verziója, hogy nincs tányérből kaja, hanem magadnál hordod a tápját, és az adagokat jutalomként, szemenként kapja. Ha nincs teljesítmény nincs kaja. Pl. eleinte használhatod arra, hogy csak behívásnál van kaja, illetve ha rádnéz. Tanulja meg, hogy visszajönni, meg veled szemkontaktust tartani életbe vágó.


Ami még jó, és működni szokott, az az, hogy valaki megfogja, te futsz el előle, hívod, és elbújsz. Ha elbújtál, elengedik, és utánad rohanhat, ha megtalált, hatalmas örömködés, és játék.


Aztán lehet olyat csinálni, hogyha biztonságos helyen vagytok, és elkalandozik a figyelme, akkor elbújsz. Lesed, és megvárod míg aggódni kezd. Ilyenkor szólsz neki, megtalál, és nagy öröm.


És bármilyen furán hangzik, nagyon jót tesza kötődésének,ha gyakran elküldöd magadtól. Ha jönne simit kérni, játékra hívni, egyszerűen elzavarod, és nem foglalkozol vele. Így nem elégül ki a vágya, hogy hozzád menjen, és méginkább vágyni fog rá.


Nekem ami még megoldást jelentett, az a több napos figyelmen kívül hagyás. Nem tárgyaltam vele egyáltalán. Reggel odamentem, rátettem a pórázt, egy árva szó nélkül elvittem sétálni, ott se volt semmiféle kommunikáció, ese ugyanígy. A harmadik napon már eléggé ki volt a kis drágám, utána pár napig, mint a kisangyal úgy viselkedett.


Aztán volt olyan akciónk is, hogy egy hétig úgy sétáltunk, hogy nem beszéltem. Ha valamit akartam tőle, megálltam és vártam. Ha rámnézett, adtam egy kézjelet, és úgy indultunk tovább. Ez az első két napban úgy nézett ki, hogy pokol volt a séta. Áltunk a kereszteződésben 10-15 perceket, míg eszébe jutott, hogy ezt a problémát valahogy meg kéne oldani, és segítséget kérve rám nézett. Ilyenkor leültettem kézjellel, és mentem tovább. Órákig tartott egy séta, és kb. semmit nem haladtunk semmerre. De egy pár nap után már nagyon figyelt rám, nagyon aranyos volt.


Viszont ezeket azért érdemes ellenőrzött keretek között, iskolai segítséggel gyakorolni, mert nem minden módszer működik minden kutyánál, és nem mindet ugyanúgy kell alkalmazni, stb.

2010. okt. 25. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Köszi, ezek nagyon hasznos tanácsok voltak!


A probléma most bukott ki, a barátom vajszívűbb vele. Elutazott egy hétvégére - az addig jól viselkedő kutyából egy rombológép lett. Minden, már ismert szabály áthágott, ok nélkül csaholt, hajnalban kaparta az ajtómat, stb. Ekkor döbbentem rá, hogy hozzám nem kötődik eléggé, túlzottan elcsúsztam a nevelés/fegyelmezés felé.


Klikkerrel/jutalomfalatokkal tanítottam, ha valami súlyos vétséget követett el (behívásra nem hozzám, hanem ellenkező irányba szaladt pl.), akkor utánafutottam és megrángattam a grabancát. Nem erővel, hanem hogy érezze a büntetést.

Amit elvileg tud (ha nem a barátom után epekedik) és csinál:

- nem mászhat fel semmire, székre, ágyra, kanapéra

- nem rombol, csak a saját rágócsontját, amit erre kapott

- kézjelre és parancsra ül

- kajánál leül és amíg nem kap engedélyt, nem nyúl hozzá

- ajtóban megáll a küszöb előtt, amíg nem hívom, addig nem lépi át se befelé, se kifelé

- nem ugrohat fel, ölbe csak hívásra jöhet, önálló kezdeményezésre nem

- a fektetés még félig-meddig megy, ökölbe rejtettem kaját, letettem a földre és akkor kapta meg, ha lefeküdt+klikk - ez rosszul rögzült nála, mert nem csak lefekszik, de a kezemet is szétnyalja, ha lefelé tartott tenyérrel mutatom a kézjelet


Neked milyen fajtájú kutyád van?

2010. okt. 25. 10:18
 3/14 anonim ***** válasza:

"utánafutottam"

Öreg hiba! A vezér fut elöl, a követői utána. Neked az ellenkező irányba kellene ilyenkor futnod.

(Remélem, csak olyan helyen engeded szabadon, ahol nem érheti baj!)

2010. okt. 25. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

Igen, az utánafutós büntetős megoldás csak akkor javasolt, ha a kötődés már rendben van, meg a tekintély is a helyén. Eleinte motivációs behívással érdemes dolgozni, ellenkező irányba szaladva, behívás után akár rögtön vissza engedve.


Nekem egy kőfejű angol bulldogom van, vele talán nehezebb, mint egy Yorkival, bár nem biztos. MErt a Yorki a cikuságával hódít, és elég okosan tudja is azt használni :)

2010. okt. 25. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Azért futottam utána, mert ha behívás után kap büntetést, akkor soha többet nem fog visszajönni. Egyébként egy parkból futott ki egy út felé és nem akartam kockáztatni, hogy kilapítják-e.
2010. okt. 25. 11:05
 6/14 anonim ***** válasza:
Ez tény, ha egyszer visszament, akkor már nem szabad büntetni. :) Én meg se próbálnék a kutyám után futni, mert teljesen esélytelen lenne, hogy utolérjem. Szerencsére az ellenkező irányba futás nála mindig működik.
2010. okt. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

Én mindenképp a humánusabb megoldásokat szeretem.

Mondjuk nekem nem volt nehéz dolgom, mert a yorkim elképesztően kötődik hozzám az első pillanattól kezdve. De az nagyon fontos, hogy szeressen Veled lenni, bízzon Benned, és tudja, hogy Rád van utalva.

Séták alatt szoktam csinálni, hogy leguggolok, kitárom a kutyám felé a kezem, és ő rögtön rohan hozzám. Ilyenkor jól megölelgetem, és kap egy falat kaját.

Lehet, hogy csorbát ejt(het) a falkavezérségemen az, hogy mellettem alszik az ágyon, meg néha mellém kucorodik a kanapén és kap az én kajámból is 1-1 falatot, de miután nemrég a kutyasulis oktatónk is elcsodálkozott, hogy mennyire szófogadó lett az eltelt évek alatt, így engem nem zavar.

A járdáról sem lép le az engedélyem nélkül.(póráz nélkül sétál szinte mindig) Egyszerűen megtanulta, és ehhez nem volt szükségünk spártai szigorra.

Szereti, ha megdícsérem, és mindig éreztetem vele, ha valamit jól csinált.

2010. okt. 25. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
Szellő lány, tök igazad van. Sajnos én hiába játszottam, hiába labdáztam, hiába szerettem és aludtam vele, épp ellenkező hatást értem. Egy domináns kutya sajnos pont ettől vesz a semmibe. De elhizsem, hogy egy szerencsés jellemú kedves kiskutyánál ez működik. Nekem sajnos szívóznom kellett vele, hogy felfogja, hogy nem csak ő létezik, hanem én is.
2010. okt. 25. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

(Úgy tudom, hogy ez nagyon fiatal korban alakul ki, utána már nehéz.)


Ez nagyon nagy tévhit!!! És az emberek ettől nem tudnak elszakadni! Ezen lépj túl, mert kötődést bármilyen életszakaszban ki lehet alakítani egy kutyával, ha jól nyúlsz hozzá. Ráadásul egy 8 hónapos (!!) kutyáról beszélünk, akinek a figyelmét még minden leköti és h 1 hónapja van nálad, az még időben semmi.

Egyáltalán mi nem jó a kapcsolatotokban? Azt nem írtad le. Ugyanis egyáltalán nem biztos, h a barátod hiánya miatt csinálta ezt, hanem egyszerűen újra változott valami az életében, felborult megint valami ami addig állandó volt.


Egyébiránt az a tapasztalatom - sok kutyát képeztem már és a saját ill. a szüleim kutyájánál is -, hogy a kutyák ahhoz az emberhez kötődnek a leginkább, akik követelnek és elvárnak tőlük, és ezt utána a helyén kezelve díjazzák.

Amiket leírtál azok egyáltalán nem teljesíthetetlen és kemény dolgok, így nem hinném h ez lenne a probléma.

2010. okt. 25. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Nincs olyan, ami konkrétan nem lenne jó. De nem látom, hogy figyelne rám.

Hülye példa, de ha leviszem, a kapu a ház aljában üvegportálos. Próbálom leültetni, majd pórázt adni rá (némi simi után), de még a nevére se reagál, bámul kifelé.

Azt szeretném, hogy ha a nevét mondom, akkor nézzen rám és várja, hogy mit szeretnék tőle.

De könnyen elvonja a figyelmét bármi. A lakásban figyel, mert itt kevesebb az inger.

Plusz szelektív a hallása, ha kaja van nálam (nem feltétlenül az övé), akkor bezzeg majd kiesik a szeme, ül, fekszik, hempereg, próbálja kitalálni, hogy mit szeretnék.

De hadd ne kelljen már mindenhol egy tányér sült csirkével mászkálnom, hogy felkeltsem a figyelmét...

2010. okt. 25. 15:12
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!