Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Szaporítás, avagy hol kezdődik...

Szaporítás, avagy hol kezdődik a tenyésztés? (érdeklődés céljából)

Figyelt kérdés

Rögtön azzzal kezdem, hogy nem szeretnék se szaporitani, se tenyészteni, csak érdeklődni. Mert már annyi a vita, hogy magam sem tudom, mit gondoljak.


Lehet e valaki úgy tenyésztő, hogy nincs kenelje, nincs regisztrálva pl. a MEOE-nál?


Tehát:

Tételezzük fel, 2 teljesen más kenelből veszek 2 db uszkárt(pl)-legyen A uszipár, mindkettő máshonnan, törzskönyves.

Viszem szűrésekre, kiállitásokra, megnézetem, nem e rokonok e, kenelem és tagságom továbbra sincs, de megfelelő körülmények között pároztatom, születnek kölykök. minden oltás megvan, de kenel nélkül csináltathatok tk.-t?

tegyük fel , eladom a kölyköket, egyet megtartok, ez idáig tenyésztés vagy szaporitás?


utána, veszek megint 2 db uszkárt, ugyanolyan helyzettel, szűrésekkel, mint a másik 2-t. -legyen B uszipár.


nekik is születnek kölykök, eladom őket tk-val, de egyet megtartok.


az 1-1 (A és B) kölyköt nevelem, nekik is születnek kölykei, ők fajtisztának móndhatóak?


amit én most csináltam, az szaporitás vagy tenyésztés?


2011. ápr. 29. 14:39
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Jól átgondolt szaporítás. Tehát igazából figyelsz a kutyákra, jól tartod őket, de amíg nincs kenneled és nem adsz tk-t, addig szaporítasz.
2011. ápr. 29. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
áhh, értem, de lehet tk-t csináltatni tagság nélkül, és fajtiszták a generációk kutyái?
2011. ápr. 29. 15:00
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Illetve ami hiányzik ahhoz, hogy nagybetűs tenyésztés legyen, az a cél. Mert ebben a vázolt szituban ha jól látom csak az a cél, hogy szülessen kiskutya,


A törzskönyv nélküli tenyésztést egy esetben tartom elfogadhatónak, ami pedig az ilyen és ehhez hasonló törekvések: [link]


Mert ha speciális célra tenyésztesz, akkor lehet, hogy kicsúszol a standardból, de attól még pontosan tudod, hogy milyen vérvonalat szeretnél kialakítani, mik a céljaid, stb.


Az, hogy szülessen kiskutya az nem cél.

2011. ápr. 29. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ez szaporítás... Egy tenyésztő, ha van is kanja, nem, vagy csak ritkán, 1-1 alom erejéig használja fel a saját szukájához. Mindig van kennelneve, amire MINDEN nála születő kölyköt letörzskönyvez, függetlenül attól, hogy az adott kölyök kiállítási-tenyésztési minőségű vagy sem. Ő azért dolgozik, azért kombinálja a különböző vonalakat (amiket nagyon jól ismer, hogy miben erősek, milyen hibákat, esetleg terheltségeket hordoznak), hogy minél szebb és jobb egyedek szülessenek az adott fajtában, nem pedig azért, mert szeretne a kutyájától egy kölyköt megtartani...
2011. ápr. 29. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Ez igy eleg valoszinutlan, ha csak nem miliomos befolyasos ember az illeto, ugyanis kennel nev es MEOE tagsag nelkul minden dragabb es nehezebenn elerheto. Es ahogy mar elottem leirtak a kituzott cel mas. A tenyeszto a fajtat akarja nemesiteni, nem CSAK az a lenyeg hogy papirosak es egeszsegesek legyenek a kutyak, hanem hogy egymas hibajat kijavitva "szebb" (a standardnak megfelelo) kolykok szulesennek az adott parostol. Ehhez meg szukseges egy alap tudas, mi alapjan kell parositast valasztani, hogy kell tanulmanyozni a torzskonyvet, milyen egeszsegugyi intezkedesekre kell figyelni stbstb
2011. ápr. 29. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
a célom tehát az, hogy fenntartsam a fajtát, és ne csak a pénzért csináljam, hanem a kutyák szeretetéért. ez lemaradt :D
2011. ápr. 29. 15:31
 7/11 A kérdező kommentje:
és köszönöm a válaszokat, de még irhat bárki :D
2011. ápr. 29. 15:32
 8/11 anonim ***** válasza:
Mindenki elsiklott afelett, hogy nincs kennelneved de törzskönyveztetni akarod a kicsiket. Kennelnév nélkül hogyan? Ugyanis a törzskönyvi név része a kennelnév is. A tagság meg nem léte pedig életszerűtlen, merthogy az évente 7500 forint, anélkül viszont minden duplájába kerül. Tehát a kérdésed végülis értelmezhető ugyan, csak totál életszerűtlen szituációt vázoltál. Aki már ennyire figyel, az nem spórol a tagságin és a kennelnéven, minthogy az nem spórolás lenne, hanem pénzkidobás.
2011. ápr. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
áhhá, értem, okés, és köszönöm a válaszokat.
2011. ápr. 29. 20:28
 10/11 panettone ***** válasza:

Ez szimplán szaporítás.

A tenyésztés szerintem ott kezdődik, hogy van egy kutyám akit annyira szépnek, okosnak egyéninek.....vélek hogy szeretném rajta keresztül feltérképezni magát a fajtát. Szeretnék mindent tudni a jó és rossz tulajdonságait is. Nem feltétlenül azt a kutyát szeretném fedztetni hanem szeretnék olyan almot összehozni akik a lehető legjobban magukon viselik a fajta legjobb tulajdonságait, egészségesek, jó idegrendszerűek.

A tenyésztés egy folyamat az alapja a tanulás.

Kiismerni fajtát, tökéletesíteni, erősíteni a jót és visszaszorítani a rosszat.

Tehát a meglévő kutyámmal ha van tkv elmegyek tenyészszemlére, illetve kiállításra, ha kell munka vagy vadász vizsga akkor neki futok egyrészt hogy lássam a kutyám mit tud és hogy én is tanuljak. És nem utolsó sorban ismerkedsz hiszen a szukádhoz leginkább passzoló kant keresed...( vagyis nem veszek egy kant és egy szukát! ezt a szaporítók teszik hogy kéznél legyen a sperma)

Képzed magad kicsit biológiából hiszen lehetőséged és ha lelkiismeretes vagy akkor kötelességed is hogy tisztában legyél az örökletes betegségekkel szűrésekkel.

Valamint tanulok figyelek hiszen ha fedeztetésre, vemhességre és fialásra majd kölyök nevelésre kerül a sor ne akkor kísérletezzek mit hogyan kell hanem a lehetőségeimhez mérten addigra már szeretnék felkészült lenni.

Tehát vagy mázlid van és a tkves fajtatiszta szukád tenyészthető, egészséges és találsz is hozzá megfelelő kant akkor kiváltod a kennel nevet hiszen enélkül nincs tkv, vagy egyezkedsz a szuka tenyésztőjével, hogy segítsen és a neve alatt szülessenek a kölykök- így van némi előnyöd is hiszen , jó esetben ő kicsit tapasztaltabb.

Tehát szuka oké, szűrések oké, tkv: vagy saját kennel név vagy kapsz segítséget, a kan oké, szűrései oké.....

Fedeztetés megtörtént és jöhet a munka java, szuka félidősen olt, féreghajt, uh-ot csináltat, tápot vált....én sem tudok mindent de ezek tuti.

És ebből az alomból megtartasz egy kölykök, de a többiről sem veszed le a kezed...féreghajtás, chipezés oltás tkv gazdi keresés ha nem tudod mindet eladni akkor neveled míg nem jön olyan akiben megbízol és eladod neki.

Aztán figyelgeted az utódaidat és akit kell lebeszélsz arról hogy fedezzen/fialjon akit ígéretesnek találsz annak a gazdáit bátorítod a szűrésekre és az eredmények megszerzésére, továbbra is figyeled a többiek kutyáit hogy felmérd érdemes-e újabb alomban gondolkozni.

Egy tenyésztőnek a garancia nem teher ha bármi ok folytán probláma merül fel az neki tapasztalat és partner a megoldás keresésében, szívén viseli a kölykei sorsát. Aszaporítónak a probléma az üzletét veszélyezteti így se chip, se tkv se garancia, se segítség nyújtás ha gondod van.

2011. ápr. 29. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!