Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Berni pásztort szeretnék...

Clevo kérdése:

Berni pásztort szeretnék pároztatni! Hol tudom erről a legtöbb infót beszerezni?

Figyelt kérdés

Most csinálnék elősször ilyet, elég sok kérdésem lenne!

Neten is olvasgatok, de ha valaki tud ajánlani egy jó oldalt, ahol értenek is hozzá, annak nagyon örülnék!

a segítséget előre is köszi!



2013. márc. 9. 05:29
 1/5 anonim ***** válasza:
35%
Rossz helyre tetted fel a kérdést.Itt csak azt mondják neked,hogy mocskos szaporító vagy.
2013. márc. 9. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
igen. a világ legnagyobb hulyesége lenne szaporitani, foleg ugy, hogy azt sem tudod mi fán terem. nézzél már utána, hogy mirek készulsz...
2013. márc. 9. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Jó helyen tetted fel a kérdést, tudunk hasznos tanácsot adni:

Ivartalaníttasd a kutyádat, ne szaporíts!

2013. márc. 9. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
92%

kiskutyákat a világra segíteni, új életekről gondoskodni nagy felelősség, vagy rendesen csináld, vagy sehogy. ma Mo-n másfél millióra becsülik a kóbor kutyák számát, ezeknek az ebeknek pedig csupán töredéke származik a rendes tenyésztőktől, a többi az alkalmi vagy a megélhetési szaporítók közvetlen vagy közvetett műve. feltételezem, hogy szereted a kutyádat és nem szeretnél közéjük tartozni.


aki tehát rendesen csinálja, azt TENYÉSZTŐnek hívják. a tenyésztő NEM egy FOGLALKOZÁS, ez egy státusz, azé az emberé, aki felelősen, okosan, előrelátóan segít a világra és ad gazdához kiskutyákat. a tenyésztő lehet az ember egyetlen alommal, egyetlen szukával is. a lényeg, hogy a jó, a jobb minőség előállítása legyen a célja. a tenyésztés lényege a fajta minőségének fenntartása, illetve jobbá tétele. amikor valaki tenyésztésre adja a fejét, akkor már ismeri az adott fajtát, van képe arról, hogy milyen küllemet/jellemet tart a legjobbnak, és ebbe az irányba fog elindulni. alapvető tehát a fajta nagymértékű ismerete. ehhez el kell járni kiállításokra, beszélgetni bírókkal, tenyésztőkkel, rengeteget olvasni, és persze látni, tapogatni a kutyákat. a minőségi tenyésztéshez szükséges a felmenők ismerete, és az adott tenyészkutya objektív felmérése is, tehát kell TÖRZSKÖNYV és EREDMÉNYEK. kiállítási és/vagy verseny eredmények. azon túl, hogy egy kutya jelleme és külleme kiváló (tehát KIVÁLÓ nem csupán jó, vagy megfelelő!) szükséges, hogy egészséges is legyen. a tenyésztő és a gyakorlott kutyatartó is tudja, hogy az egészség nem csupán annyit tesz, hogy nem köhög a kutya, hanem magába foglalja a genetikailag hordozott betegségeket is (sőt, tenyésztés esetén inkább az örökölhető betegségeken van a hangsúly) ezért ismeri a fajtára jellemző betegségeket és szűri rá a szülőpárt. ilyen betegség lehet berninél a CSÍPŐÍZÜLETI DISZPLÁZIA, amit csak rtg felvétellel lehet megállapítani.

ha tehát megvan a tudásod, az elképzelésed, hogy milyen kiskutyákat szeretnél, a szukádnak vannak kiállítási eredményei (ez eleve megköveteli, hogy törzskönyves legyen) és egészségügyi szűrései, akkor már csak ki kell váltanod egy kennelnevet és találni egy jó kant. a jó vérvonalért megéri elmenni akár nagyon messzire is!

utána jön a feszült várakozás, és serény imamormolás, hogy összejöjjenek a terveink, és tényleg szép kiskutyák szülessenek komplikáció nélkül. sajnos bármikor beüthet a gixer egy császármetszés vagy bármi más, tehát kiskutyákat csak jól felhalmozott pénzügyi tartalékkal érdemes várni! ha az anyának nincs teje, akkor a tejpótló ára is csillagászati, de még ideális esetben is illik az anyának ilyenkor minden jót megadni, starter tápot, kecsketejet, kiegészítőket. ellés idejére szabadságot sem árt kivenni, ha baj van akkor baj van és azonnal kell a segítség.

ha mindent jól csináltál, akkor az alom beharangozásakor már érkezett néhány foglalásod (ha szerencséd van egy egész alomra való gazdijelölted van), így már csak nevelgetni kell őket 8 hetes korukig. ez idő alatt egyre több lesz velük a macera, érdemes a szabadságot is úgy időzíteni, hogy foglalkozni tudj velük, nagyon fontos ez a korai időszak a fejlődésükben. 8 hetes korig meg kell kapják a szükséges oltásokat, féreghajtásokat, és a mikrochipet, a gazdiknak pedig írni kell egy adás-vételi szerződést (illik garanciát is vállalni a kölykökre) és kiváltani a törzskönyvet. 8 hetes korban aztán elköltöznek a picik, kivéve az(ok) aki(ke)t megtartottál, hisz a tenyésztői munka nem egy generációig tart...


fontos az is, hogy a tenyésztés HOBBI, nem pénzkeresési mód, sőt, egy feneketlen pénznyelő! a hasznod eszmei érték, a büszkeség, mikor az általad tenyésztett kölyök nyer a kiállításon, mikor a gazdik arról írnak, hogy ő a legügyesebb a kutyaiskolában, mikor alomtalálkozón végignézel rajtuk.


ha ehhez nincs kedved, macerásnak tartod, vagy bármi más ellenérzésed van, akkor hagyd az egészet a fenébe. nem kell mindenkinek tenyésztőnek lennie, a kutyatartásnak csak egye szegmense a kiskutyázás (ráadásul egy elég macerás és idegölő része), a többi úgyis a kutyázásról szól. ha a kutyád nem törzskönyves, akkor a legbölcsebb ivartalanítani, és ha mindenképpen szeretnél tenyésztéssel foglalkozni keress egy minőségi almot és foglalj le egy szuka kölyköt. ha a tenyésztőnek elmondod a terveidet segíteni fog megfelelő kiskutyát kiválasztani. vele pedig már beletanulhatsz a kutyázásba.

dönts felelősen!

2013. márc. 9. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha tenyésztőtől származó, jó vérvonalú, egészséges kutyával rendelkezel, akkor nagy valószínűséggel az adásvételi szerződésben rögzítve lettek az ezzel kapcsolatos tudnivalók.


Tehát: ha hobbi célra vásároltad a kutyát, akkor nem hozhatsz le neki almot. Ha a tenyésztő beleegyezett a későbbi tenyésztésbe vételbe, akkor mindenképpen keresd fel és tőle kérj tanácsot, biztos segíteni fog mindenben.


A tenyésztéssel és szaporítással kapcsolatos dolgokat már megírták előttem, alaposan kivesézték a dolgot, és igazuk is van.


Amennyiben a kutyád nem teljesíti az egészséges tenyészállat feltételeit, akkor semmiképp sem szabad fedeztetni. Örülj, hogy van egy szép kutyád,a kit szerethetsz, ne terheld a szervezetét felesleges almokkal.


A tenyésztői munka nem abból áll, hogy összeteszünk egy kant és egy szukát, a fajtanemesítés nem szaporítás, a szaporítás pedig felesleges kölyköket eredményez.


Szerintem ne tedd...

2013. márc. 9. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!