Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Segítség! Még nem késő?!...

Segítség! Még nem késő?! Helyre tudom hozni valahogyan? Bűntudatom van.

Figyelt kérdés

Falun élünk, 16 éves vagyok. Kikönyörögtem egy kiskutyát, így teljesült egy nagyon nagy álmom. Amit elolvashattam, elolvastam, tájékozódtam, tanultam, így a nevelése azt hiszem, elég jó úton halad. Egy hét múlva lesz 6 hónapos.


Egy nagy baj van csupán. Az, hogy a faluban rajtam kívül senki nem sétáltat kutyát ("micsoda hülyeség az..."), csak nagy ritkán a turisták. A kutyám pedig ilyen szempontból nagyon félős, vagy inkább bizonytalan, és ha egy kutya meg akarja szagolni, majd' összevizeli magát. De ha elmegyünk egy kerítés előtt, ahol ugat a kutya, akkor elkezd ugrálni, meg szerintem ugatna is, de le tudom állítani (nemrég mondjuk még egy ilyen szituációtól is kiszaladt volna a világból). Vagy ha messziről lát egy kóbor kutyát, akkor is így viselkedik, viszont ha közelebb jön, rettegni kezd.


És az a baj, hogy tudom, hogy fajtársak közt kellett volna szocializálni, de a kutyasulit a szüleim egyáltalán nem támogatják. Szerettem volna futtatóra vinni, de csak ritkán járunk be a városba, és akkor pedig az egész napot ott töltjük, mert egy csomó intéznivaló van, rohanunk, és ennek a kutyát nem szívesen teszem ki, meg a család se egyezik bele, hogy egész nap hurcoljuk, pláne hogy az autót - egyelőre - alig bírja.


Gondoltam a tömegközlekedésre, de nem tudom, hogy vágjak bele. Hogyan vigyem föl egyáltalán a buszra?? Mert közvetlen közelről fél tőle. De ha csak úgy a hónom alá csapom, és elviszem a városig, az meg pont hogy rémes élmény lenne neki, hiszen kényszeríteném. Vagy tévedek? És az is nagy probléma, hogy ha elengedem póráz nélkül az ottani kutyás réten, akkor ha jön egy másik kutya ismerkedni, kiszalad a világból, vagy félelemből támad, vagy nem is tudom. Ettől is félek, és tudom hogy nem kéne félnem, de nincs mivel megnyugtatnom magam. Félek hogy nem jól reagálnám le a helyzetet, mert ezt könyvből nem lehet megtanulni, és eddig mindig pórázon volt.


Tudom, hogy a kutyámnak nem a legerősebb az idegzete, és azt is, hogy az én hibám, hogy nem oldottam meg bármiképp, hogy rendesen szocializálódjon, és bűntudatom is van miatta. Most egy hete külföldön vagyok, és erőt gyűjtöttem ahhoz, hogy belevágjak ha hazaérek. Ehhez szeretnék segítséget kérni a fentiek fényében. Köszönöm hogy elolvastátok.



2013. szept. 4. 14:56
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Ja, úgy értem hogy mindig pórázon volt, hogy ha jött egy másik kutya.
2013. szept. 4. 14:58
 2/17 Imola Ágnes ***** válasza:
100%
Írd meg melyik város mellett laksz. Hátha van közöttünk olyan aki ott lakik és lenne 1-2 szabad órája segíteni.
2013. szept. 4. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Emiatt ne legyen bűntudatod, nagyon szépen gondoskodsz a kutyádról, sokan példát vehetnének rólad. Én azt mondom, hogy még egyáltalán nem késő fajtársak közt szocializálni, sőt. Ha még csak hat hónapos, előbb nem is érdemes más kutyák közé vinni, mert könnyen elkaphat valamit! Nála kisebb testű kutyákkal kéne kezdeni, azoktól talán nem fog annyira félni.
2013. szept. 4. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Ózd van legközelebb, illetve még Eger. Nemrég költöztünk ide, nincs egyetlen kutyás ismerősöm se. :/


Kedves utolsó, már 3 hónaposan is mehetett volna kutyák közé. :) A kicsiktől is fél amúgy.

2013. szept. 4. 15:21
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

6 hónaposan még nem késő, dehogy, csak tarts ki az elhatározásod mellett:)

Ha nincs más, akkor a buszozást szép fokozatosan próbáld felépíteni. Először csak menj ki a megállóba, hogy megszokja a hangját és a méretét, stb. Ne nyugtatgasd, csak legyél magabiztos, ha nagyon stresszelne, szépen oldd ki belőle. Aztán megpróbálhatod jutival felcsalogatni a buszra, én első buszozáskor azért a tenyerembe rejtettem pár szem tápot a biztonság kedvéért. Az alacsonypadlósakra könnyebben szállnak fel, nem tudom, arra milyenek járnak.

Egyébként olyan oltott 3-4 hónapos kölyökkutyák sincsenek a faluban, akivel ismerkedhetne a kutyusod? Tőlük talán nem félne annyira.

2013. szept. 4. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
De van egy. :D Én szoktam sétáltatni hetente kétszer (mert ugye a gazdái ezt abszolút nem tartják fontosnak), egy hatalmas, nála valamivel fiatalabb de sokszorosan nagyobb kutya, aki egyáltalán nincsen nevelve, iszonyatosan vehemens és pofátlan. Egyszer elhoztam hozzánk. A mienk megugatta, aztán nem értette hogy az azért kergeti mert játszani akar, és halálra rémülten menekült, amíg meg nem fogtam a jövevényt. Szóval nem az az ideális, nyugodt, kiegyensúlyozott kutya, aki megtaníthatná arra hogy hogyan kommunikáljon és ne rettegjen.
2013. szept. 4. 15:43
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Ózdon van a Kékcsillag Segítőkutyás Egyesület. A helyi kutyaiskolában is tevékenyen részt vesznek, és lehet, hogy szívesen segítenének a kutya szocializációjában, vagy tudnak ajánlani más kutyásokat.
2013. szept. 4. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó, hálásan köszönöm, meg fogom keresni őket. :)

Viszont a buszozás azt hiszem, nagy falat lesz.

2013. szept. 4. 16:34
 9/17 Anett** válasza:
100%

Nos, ez egy roppant egyszerű történet...

A kutyád, nem találkozott kutyákkal, ami kissé megviselte, de ne feledd nem ez a probléma forrása!!!!!

Gyanítom, bár nem tudom hogy amikor először találkozott vagy érintkezett, szaglálózott kutyával, vagy bármilyen számára félelmetes dologgal, te félve, nyugtalankodva, vígasztalva, esetleg pórázzal , de a lényeg, hogy gyorsan el kezdted húzni, hogy ne féljen... Az, hogy fél, természetes, és még véletlenül sem szabad kényszeríteni a bátorságra, de mindig ha valamitől megijed, akkor önbizalommal, kedvesen, megsimogatjuk, ha kutyáról van szó, akkor megsimogatjuk amitől fél, majd engedjük, hogy még egyszer odamenjen és bátran, immár kedvesen megszagolják egymást. Ne feledd, nem fog menni a dolog elsőre, de még kicsi, szval sikerülni fog, ha jól csinálod, mondjuk egy hónap alatt. A lényeg:hagyd hogy megszagolja vagy megijedjen a dolgoktól, nyugtasd meg, önbizalma sugározva, majd engedd, ne tuszkold, oda a félelmet okozó tárgytól. Ha nem megy neki a póráz nélüli séta, akkor az nem is fog, addig, amíg fél a dolgoktól. A lényeg lény pozítív, mert azt a kutyád nagyon érzi. Egybként tapasztalatból mondtam mindent, mert nekem meg egy 4 hónapos kutyám van. Ja és jó lenne, ha leírnád a fajta nevét, vagy hogyha keverék, akkor a külső leírását, mert az is sokat számít ám! :) sok sikert!

2013. szept. 4. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Háát...megpróbálok visszaemlékezni egy ilyen általános helyzetre, mert az elsőre nem emlékszem konkrétan, de ilyen lehetett: izgága kutya a flexi végén odahúz az enyémhez, meg akarja szagolni, az berántja a farkát, megpróbál elmenekülni, de a póráztól nem tud, így az a lábam köré csavarodik. Erre a flexis gazdi fölényesen mosolyog és elrángatja onnan az ebzetét. :D Sose simogattam, nyugtatgattam ilyen helyzetben, és nem is paráztam, mert mindig arra a pozitív dologra gondoltam, hogy ezúttal minden tökéletesen fog menni. Persze nem úgy ment. Az igaz, hogy tartottam a pórázt, de hát mi mást csinálhattam volna? Nem rángattam.
2013. szept. 4. 17:32
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!