Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Miért lenne már egészségesebb...

Miért lenne már egészségesebb egy menhelyi kutya, mint valakié, akinek otthon születtek, és úgy keres gazdát?

Figyelt kérdés
Ha bevágná a menhelyre, attól javulna az egészségi állapotuk, vagy esetleg a viselkedésük még negatív irányba is elmehet?
2013. szept. 29. 23:35
1 2 3 4 5 6
 11/54 anonim ***** válasza:
100%

Igen, de ezek külön dolgok , amikről szó van.

Én pl nem szeretnék külön szaporulatot, mert egyrészt nem célom kiskutyákkal "kereskedni" de ha véletlen úgy alakulna, és találnék is gazdit a kicsiknek, ajándékba adnám őket.

Más az, ha véletlenül becsúszik egy alom (bár azért jobb megelőzni) és más az ha valaki potom pénzért pároztatja a kutyáit, és hirdeti őket. Ezek az illetők gyakran be is csapják a kevésbbé tájékozott embereket, másrészt a menhelyek sem lennének zsúfolásig. Talán azok a keverék kutyusok is jobb életkörülmények között élhetnének abban az időszakban, míg a menhelyen vannak.


Másrészt ha valakinek tényleg az az élete munkája, hogy nagyon körülményesen, szakértelemmel tenyészt adott fajtát... velük szemben is "káros" a szaporítók tevékenysége.


De ezt hosszasan lehetne taglalni.

2013. szept. 30. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/54 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy én láttam, itt azokat hurrogják le, akiknél:"becsúszott egy alom, és nem tudják mi legyen"

- ez végülis jogos, mert meg lehetett volna előzni a dolgot.

Vagy azokat a beteg kérdéseket, amik a "mini yorki baba", és a 20-30 ezer forintért vihető kutyákról szólnak...

És ez is jogos, mert ha az illető eladja ezeket a kutyákat és kap belőle pénzt, azt fogja gondolni hogy ez micsoda jó üzlet. És egyre gyakrabban fogja csinálni, a pénz miatt, és nem érdeklik a következmények. (beteg kutyák, teli menhelyek, vagy olyan illetőhöz kerül a kutya, akire egy agyaggalambot sem lehetne bízni).

2013. szept. 30. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/54 anonim ***** válasza:
100%
A menhelyen nem feltétlenül egészségesebbek a kutyák, de legalább megpróbálnak mindent megtenni annak érdekében, hogy egészségesek legyenek. A menhelyeken zömében idősebb kutyák vannak és csak kevesebb kölyök. A kölykök megkapnak protokoll szerint mindent amit meg kell kapniuk (szaporítónál nem biztos) és hogy mi lesz belőlük felnőtt korukra, az lutri. Egy felnőtt menhelyi kutyának viszont ismert betegségei, gyengéi és hiányosságai vannak és ezeket a menhely nem hallgatja el, tehát aki magához veszi a kutyát, az előre tudja, mire számíthat. A szaporítónál "minden szép, minden jó, minden nála a legtutibb az egész országban" csak vigyék már el azt a kölyköt.
2013. szept. 30. 06:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/54 Imola Ágnes ***** válasza:
81%
Általánosítás, DE: minden fajtának megvannak a jellegzetes betegségei. A keverékeknél "természetes szelekció" miatt, azok az egyedek maradnak életben, amelyek nem örökölték ezeket...az egészséges, az erős megmarad... ezért a keverékek általában erősebbek. Az otthon szaporított esetében az a gond, hogy az eleve fajtabetegségre hajlamos kutyákat pároztatják, így továbbadhatják a betegségeket. Sajnos tényleg van olyan, hogy tenyésztőnél is agyontenyésztett egyedek vannak, persze ezt a MEOE kellene felügyelje.
2013. szept. 30. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/54 anonim ***** válasza:
100%

Annyira egyszerű és primitív a megoldás amúgy. Mármint a tkval kapcsolatban, egy Tk-s kutyának lekövethető a felmenői elég sokáig, tehát lehet látni, meg lehet nézni az ükanyját is a neten akár. Mi egészen kb 60évet visszanéztünk a kutyánknál.


Ha van egy kutyád aki nem tk-s akkor arról csak (ilyen nem szoktam mondani) a jóisten tudja megmondani hogy ki és mi féle volt az anyja és az apja. Az agyon szaporítás többek között erre értendő, nincsenek vizsgálatok, nincsenek előzmények, a kölyök kutyákkal nem úgy bánnak ahogy kéne megfelelő foglalkozzással a kölykök már tudnak 8hetesen akár pórázon sétálni(amivel sok gazdi küzd)

Nah a másik esetben ezek nem így vannak.

Ráadásul ha valaki folyamat elleti a kutyáját akkor a szuka 4-5éves korára belehal az ellésbe, no de sebaj egy szuka csak túl éli akki már fél évesen tüzel és ellhet is emg van oldva a probléma. (a saját apjával fedeztetik ha esetleg nem lenne tiszta és ez elég gyakori)


Visszatérve az eredeti kérdésre, nem a menhelyi kutyák az egészségesebbek, hanem a menhelyi keverékek(akik ránézésre keverékek) őket nem szaporították csak úgy lettek aztán ki lettek dobva. Erősebb az immunrendszerük sokszor ellenállóbbak mindenféle betegségekkel, nem allergiásak semmire, nem igazán vannak örökletes betegségeik mivel az örökletes betegségek csak úgy terjednek hogy anyának és apának is megvan(nem feltétlenül neki hanem valamelyik felmenőjétől is lehet ezért jó a tk) és ritka a külön fajtáknál az azonos öröklődő betegség. viszont akkor is kisebb az öröklésre az esély.

2013. szept. 30. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/54 anonim ***** válasza:
100%

Én most a kérdező hozzászólására is reagálnék:

A kutya több tízezer éve az ember társa. A különböző fajták mind az ember kulturális termékei, ezert vannak a különböző nemzeteknek különböző ölebei, vadászkutyái, hajtó- és pásztorkutyái (asszem kb ez a 3 régi feladat van). Ma már sok fajta nem az eredeti munkáját végzi, mert az arra alkalmas fajták feladatköre a mai igényeknek megfelelően bővült/megváltozott: rendőrkutyák, mentőkutyák, katonák, segítőkutyák és sportkutyák lettek. Ezeknek a feladatoknak a nagy részét a régebbi fajták egyedei el tudják látni, de tudatos tenyésztés eredményeképp kialakuló hibrid fajtákkal megoldható pl a segítőkutyára szoruló, de a szőrre allergiás ember problémája is (labradoodle).

Bocsánat, hogy ezt így mind leírtam, de mivel manapság az emberek nagy részét nem érdekli a kultúra, az örökség külön sem, nemhogy egyben, ezért szükségesnek gondoltam a helyzet megvilágítását. A kutya tehát kulturális örökség, amelyet, mint minden ilyet, ápolni kell. Ezért vannak a tenyésztők (=szakemberek), és ezért kell a törzskönyv. A törzskönyv nélkül a kutya nem nyilvántartható, nyilvántartás nélkül pedig lehetetlenség ápolni egy fajtát. Mindazok, akik otthon összetesznek két fajtatiszta/fajtajellegű kutyát csak úgy, az adott fajtát tiporják. Ez persze egyeseknek fáj, de attól még igaz. Ezért a kutyákat valóban szerető (s ezért tájékozott, mert aki nem tájékozott egy témáról, az nem is szeretheti azt igazán, mert ha szeretné, érdekelné, ha érdekelné, tájékozódna...) emberek számára minden ilyen házi kiskutyázás megvetendő. Szóval ennyit a hozzászóláshoz.


Az egészségről: menhelyen nem csak teljes keverékek vannak, hanem sok a szaporított fajtajellegű keverék is. Hozzátéve a rossz körülményeket, én semmiképpen sem mondanám, hogy a menhelyi kutyák nagy általánosságban egészségesebbek, mint az otthoni szaporítottak. Az utcáról befogadottakra igaz ez, mert ők a természetes szelekció túlélői. De a menhelyes kutyákra ezt is csak azért mondják, mint azt, hogy ők hálásak (pedig a kutya nem képes ilyen összetett ok-okozati megfontolásokon alapuló érzelmekre, ráadásul én is rengeteg ellenpéldával találkoztam): így próbálják reklámozni őket. Szerintem az ilyen tévhiteken alapuló reklámozás nem jó, mert ha egy örökbefogadó véletlenül el is hiszi, akkor aztán nagyot koppanhat. Az igazság az, hogy a menhelyi befogadással megmentesz 2 életet (mert kihozol egy kutyát, ezzel pedig hely lesz egy másiknak), a szaporított kutyánál pedig sok életet teszel nehezebbé, mert ezzel támogatod ezt a tevékenységet. Ha az ezzel járó lelkiismereti kérdést nem vesszük, akkor ugyanakkora esélyed van a boldogságra egy menhelyes kutyával, mint egy családtól elhozott szaporítottal, mert akárhol is nevelkedik a kutya, az esetleges fizikai vagy az idegi gyengeség ki fog ütközni. A legtöbb embert ezek a megfontolások nem érdeklik sajnos (vagy maguktól el se jutnak idáig), ezért olyan nagyon nehéz az állatvédők dolga, és ezért kéne a kutyák tartását és szaporítását központilag szabályozni - de ez is már megint nagyon messzire vezetne.

2013. szept. 30. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/54 Platypus ***** válasza:
94%

"Vagy ad abszurdum, éppenséggel egészségesebb egyedeket tenyészt valaki az aktuális, megnyomorított divatkutyáknál, ami miatt mondjuk kissé nagyobbak a standardnál... "


Sajnos ennek éppen az ellenkezője a jellemző! A megnyomorított divatkutyák főként az ilyen háztáji szaporítóktól származnak, akik standard alatti törpekutyákat gyártanak, mivel ezekre óriási a kereslet. A standard viszont tiltja egy bizonyos méret alatt a szaporítást, mert az már nem összeegyeztethető az állat egészségével. A törzskönyv nélküli szaporító ezt kerüli ki egy elegáns huszárvágással, és olyan kicsi kutyákat tenyészt, amilyet csak sikerül.

2013. szept. 30. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/54 Akiteki ***** válasza:
92%
Bátran vitába szállunk a fő állatorvossal. Akár az xy, akár az xx kerületivel is. Kérdezd meg majd a Pesterzsébetieket, hányan járnak ott a főállatorvoshoz, aki még egy oltást sem tudott rendesen beadni.
2013. szept. 30. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/54 anonim ***** válasza:
0%

" aki még egy oltást sem tudott rendesen beadni." ?

Ezt vajon mire válaszoltad?

2013. szept. 30. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/54 anonim ***** válasza:
10%

Miről ismered fel a tenyésztőt?

Honnan tudod, hogy tényleg azok a szülők, akik a lapon szerepelnek?

Ez ugyanúgy kizárólag bizalom kérdése, nem látsz bele a folyamatba.

2013. szept. 30. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!