Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Alkalmas e a komondor terület-...

Alkalmas e a komondor terület- és birtokőrzésre?

Figyelt kérdés

Mostanában sok panaszt hallok a tenyésztők részéről a komondor munkaképességeit illetően. Először nem akartam elhinni hogy a fajtának ilyen problémái vannak, de amikor alaposabban átolvastam az írásokat, sőzintén szolva nagyon elbizonytalanodtam.


[link]


[link]


[link]


[link]


Ezeken az oldalakon olvashatóak a panaszok, természetesen a blogon sokkal több link is megtalálható.


Ez pedig a Baliházi Kennel tenyésszukáinak használhatóságára irányuló szintfelmérés, bátorságpróba, szaknyelven "franciabundás betörés". (A háttérben mások is jelen vannak és kamerázzák a jelentet csak lemaradtak a felvételről. Az egésznek az a lényege hogy a segéd kedveskedve kajával kínálja a kutyákat miközben megpróbál egy vagyontárgyat ellopni.):


[link]


Ezzel szemben itt van egy másik videó (riport Udvardi Péterrel, a Hungária Komondor Klub elnökének férjével és egyben a Szentmiklósi-Kéktavi komondor aranykoszorús mestertenyészetének tulajdonosa.):


[link]


Komondorosok! Ti mit gondoltok? Mi az igazság? Ti mit tapasztaltok/tapasztaltatok a kutyátoknál ezen a téren? Aki jól ismeri a fajtát annak is érdekel a véleménye. Én nagyon kezdem megkedvelni a komondort de ha Ő, a kutyák királyaként egy küllemorientált, kizárólag kiállításra tésztett fajta lett, akkor én ebből nem kérek köszönöm...nekem egy igazi pásztorkutya kell, amelyiknek egészséges az állománya!

Előre köszönöm a segítséget mindenki részéről!


2009. nov. 20. 16:07
1 2
 1/18 A kérdező kommentje:

Bocsi a sok helyesírásihibáért de nagyon siettem... franciabundás betörés linkje nálam nem működik, felteszem újra:

[link]

2009. nov. 20. 16:12
 2/18 anonim ***** válasza:
84%

Szia!

Komondort szeretnél venni?

Azért ez a nagy aggodalom?

Amúgy megnéztem ezt a tesztet, elég gáz, hogy jól megtermett kutyÁK mellett így bejutott az ürge!

Ha mindenképpen komondort szeretnél, olyan embertől vedd, akinek ismered a kutyáját, és akkor nagyjából tudhatod, milyen mentalitású kölyköt kapsz!

2009. nov. 20. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

A kommondorosokon múlik, hogy mit várnak el a kutyától.

A fajtaklubnak joga lenne munkavizsgát előírni. Akkor vagy kötelező lenne a tenyészszemléhez a munkavizsga, vagy szétválhatna a küllem, családi kutya és munka vonalak tenyésztése, mint pl. a retrievereknél. Mindez a kommondorosokon múlik. A fajtaklubnak van joga az előírásokat megváltoztatni.

2009. nov. 20. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Igen bár még azért nem teljesen időszerű (ahol most lakom ott nem lenne célszerű)...közben már megmutattam valakinek, és ő azt mondta hogy ezek a kutyák egyértelműen ismerik az illetőt, azért nem bánják, ő azt mondja, tapasztalatból ismeri milyen egy támadó komondor...és én is! Volt már ilyen esetem!

Gondoltam már arra is, hogy hátha csak a nevelés teszi ilyenné, mert nagyon nehéz elhinni, számomra hihetetlen, hogy ez lenne ma a komondor? Nagy csalódás lenne...

2009. nov. 20. 17:09
 5/18 A kérdező kommentje:

Idézem Udvardi Pétertől:

"...Feladata - amit ma nem tud már - a nyájak, gulyák őrzése volt, nem terelése, őrzése, kifejezetten a területnek, a birtoknak volt az őrzője, ma már ezt nem mindenhol tudja megtenni, de ez az ösztön benne maradt, nem kell erre külön tanítani, nevelni, ez a kutya ezt ma is tudja..."


Akkor most mi lehet az igazság?

Pásztorkutya, vagy egy küllemtenyésztett gyömöszölnivaló mackó? Ez lenne a kutyák királya?

2009. nov. 20. 17:14
 6/18 A kérdező kommentje:

Folytatódik, ki kimaradással:

"...A kiállítás kicsit elvitte a kutyát, kifinomultabbá tette, a szőrét sokkal ápoltabbá kell tenni, szóval amit itt látnak azok már mind kiállításra felkészített kutyák, de ennek ellenére ők a területüket ugyanúgy védik otthon, és ember legyen aki be mer menni...".

Kinek higgyek?

2009. nov. 20. 17:16
 7/18 anonim ***** válasza:
Ha komondort akarsz akkor munkavérvonalu tenyészeteket keress mert a kiállitási kutyák már nem annyira bátrak.Már semejik fajta nem olyan mint régen.
2009. nov. 20. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:

Nekem van komondor tenyésztő ismerősöm,ő azt mondta, hogy nyitott ajtónál alszanak éjszaka, mert aki ott be tud menni az meg is érdemli, hogy kirabolhassa a házat.

Szóval szerintem vannak még rátermett komondorok :D

2009. nov. 20. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:

Manapság a kutyák már nem azt a feladatot végzik, mint sok sok éve, már elsősorban nem azért tenyésztik őket. Jelen esetben a komondor a nyáj és a porta őrzésére lett kitenyésztve. Erre ma is megfelelnek, hiszen jelzik az idegent, távol tartják a betolakodót. Azért valljuk be, a házőrzés manapság kevésszer nyilvánul meg valódi tettlegességben. Komondor ugat, a józan ember kedvét már a látvány is elveszi a belépéstől. Napjainkban viszont nagy súlyt fektetnek a szocializációra! Ami egyébként érthető, elengedhetetlen és jó dolog. Anno amikor valóban a munkájáért tartották ezeket a kutyákat, napi kapcsolatban álltak a gazdájukkal, annak családjával, valamint a velük élő jószágokkal. A tenyésztés elvitte teljesen más irányba a kutyát. Ha manapság igazi tenyésztőről beszélünk, elviszi a kutyáit szűrésekre, hogy minimálisra csökkentse az örökletes betegségek kialakulását, megőrizze a fajta egészségét, elviszi tenyésszemlére, kiállításokra a kutyákat, hogy minősítést kapjanak, és hogy a nem megfelelő kutyákat kizárja. Mit hozott ez magával? Komondorunk máris kapcsolatban áll a külvilággal, az állatorvossal, a bíróval, és a kiállításon lévő sok-sok emberrel. Eközben persze viselkednie kell, nem támadhat, stb. A mai tenyésztésnek sajnos a küllem a fő mércéje. Ez egyrészt jó, mert nem engedi küllemileg elkorcsosulni a fajtát, másrészt viszont vannak hátrányai.


A franciabundás betörésről. Szemmel látható, hogy a kutyák ismerik a csibészt. Az az ember ért a kutyákhoz, ez a feladata, sőt, képes a kutyák felé emelkedni a ranglétrán. Ez kizárt, hogy egy mezei betörőnek sikerülne.

2009. nov. 20. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
A franciabundást nem tudtam megnézni, nekem nem akarja lejátszani. A noltv-s videón mond mindenfélét az a tenyésztő, de nem láthatunk komondort munka közben, kiállításon készült a film! Lehet, hogy igaz, amit mond, lehet, hogy nem, de ha el akarnék adni kutyát, én is azt mondanám, amit ő. Viszont ismerősöm mesélte, hogy neki volt komondora, senki nem léphetett be a házba, csak ha a gazdái ott voltak, nagyon jókat mondott a fajtáról. Szerintem kérdezgess komondortartókat, akik nem tenyésztenek, de láthatóan normálisan tartják a kutyákat, a tenyésztőknek meg csak a dokumentált eredményeket hidd el!
2009. nov. 20. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!