Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kezdő gazdisnak lehet malinois...

Kezdő gazdisnak lehet malinois-ja? (KOMOLY CÉLOKKAL)

Figyelt kérdés

Még sose volt kutyám, de jártam már (most is járok) kutyasuliba. Mivel nem tudom, hogy mennyibe kerülne a hallássérült segítő kutya kiképzése. Ezért, úgy gondoltam, hogy ez is beleférne, hogy segítsen nekem a mindennapi életben. (Szerencsére, hallok valamennyit, dehát nagyothalló vagyok. A kapucsengőt nem mindig hallom, sajnos. Ezért a jövöbeli társam segítene.)

Másik meg az, hogy ha szerencsém lesz, akkor kutyabarát munkahelyére vinném magammal. (Ha nem, akkor sem okoz gondot, mert foglalkoznék vele akkor is. Munka után.)

Szóval a céljaim az lenne, hogy szeretnék ÖV-re járni, frisbee-zni, agility-be is belekostólnánk. Szeretnék eljárni vele kiállításra is, ha persze alkalmas lenne arra is. Világ Bajnokságba is el szeretnék jutni.

Találkoztam már nem egyszer malinois-sal. Von Dorlatos kennel tulajdonosával is.


Nem tudom, hogy megengedjem-e magamnak, hogy ő legyen az első kutyám, még akkor is ha ki tudnám elégíteni a szükségleteit..

Ti mit gondoltok?


Igen, tisztában vagyok, hogy ez munkakutya, és 10-15 évről fog szólni a kutyatartás..

Előre leszögezném, hogy panel lakásban fogok élni majd. Dehát velem lesz. Nem kertes házban. (Még ha ott is élnék, akkor sem hagynám kint..)



2015. márc. 15. 20:46
1 2 3
 21/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm Szépen a válaszokat!


# 15

Nekem golden retriever "inaktivabb".:( Találkoztam Eszterrel, és videóiból is láttam, meg sok máshelyről, a Kuku kutyusáról. Azt kell mondjam, hogy egy idő után, amikor öregszik a kutya, már nem olyan aktív, pörgös. Én viszont nem szeretném, hogyha csak pár év alatt az legyen. Sokszor voltam már golden retrieverrel. Mondjuk nagybátyám tenyészt. Amikor nála vakációztam, akkor elmentem velük sétálni az erdőbe, úgy kevesebb mint két óra alatt elfáradtak. Másnap is még pihenni szerettek volna. De mindegy, de aranyosak és okosak is tudnak lenni.:) Én inkább goldennél kicsit aktívabb kutyust szeretnék.


# 19

Hallottam már Dalmáról.:)

Uh, nem jó ügy az..:s


# 20

Képzeld el, hogy áprilisban tartottak konferenciát. Én elmentem az egyik barátnőmmel. Sikerült valahogy beszélnem Eszterrel és Richárddal (akinek van malija, Cooper). Richárd azt mondta, hogy leginkább olyan kutyát javasolna amelyiknek nincs örzö-védő ösztöne. (Mindjárt a lényegre térek.)

Eszterrel még nem tudtam többet beszélni, de egyszer elmegyek majd NEO egyesülethez, és mégjobban elbeszélgetünk majd a témáról.

Szóval, én nem értem mégmindig hogy miért nem javasolja Richárd. Igaz, érthető, hogy miért nem lehet örzö-védő ösztönű kutyus, legalábbis MOZGÁSSÉRÜLTEKNEK SEGÍTŐ KUTYA. Pl. az a gond, hogy ha tárgyat kell hoznia, akkor...nyilván védi a "zsákmányát". Hallássérülteknek szerintem nem szükséges az, hogy tárgyat segítsenek vinni. Csak jelezzék a hangot.

Nos, erről elbeszélgettem a fönökömmel, akinek már számtalan kutyája volt. Most is van hat éves malinois-a. Nemrég sikeres IPO III. vizsgát tettek le. Eléggé szép eredményt értek el.

Szerinte azt mondta, hogy segítőkutyának mehet, ha kielégítem a szükségleteit. Amúgy is a fönököm ajánlotta az Eszternek, hogy legyen segítőkutyája.:)


Vagy egy önkéntes, akivel már hamar megtaláltunk a közös hangot. Ő is hallássérült, neki border collie kutyusa van. Tőle is megkérdeztem, hogy mit gondol erről. Ő is ugyanolyan véleményen van mint a fönökömnek.

De az nem fair, hogy ha szeretném hogy egy mali segítsen nekem mint halléssérült segítőkutya.. akkor NEO-nak kell nem tudom hány hetesen (nyolc hét után..) magukhoz akarnak fogadni, úgy körülbelül, ha jól tudom kettő évesig be szeretnének tanítani.

Nem tudom ki hogy van ezzel, de engem ez egy kicsit elkeserített..

Én magam szeretném betanítani, kicsi korától addig míg él. Valamiért nem érzem jól magam, ha NEO...

Biztos, hogy be lehet majd tanítani valahogy kiképzők segítségével, hogy halléssérült segítő kutya legyen. De sajnos nem tudom, hogy attól még letehetjük-e a vizsgát.


Köszönöm a linket, el fogom olvasni!

2015. máj. 19. 18:33
 22/28 anonim ***** válasza:
100%

"Hallássérülteknek szerintem nem szükséges az, hogy tárgyat segítsenek vinni. Csak jelezzék a hangot."

Szerintem rosszul gondolod, mert arra is be lehet tanítani, hogyha elejtesz valamit, akkor vegye fel, mert te nem hallod meg, ha koppan a földön. Pl. kulcsodat elég hasznos ha felszedi ha elejted az utcán, de aprópénz, pénztárca, mindet fel lehet vele szedetni,amit elejtesz.

Vagy ha akarod, betaníthatod arra, hogy odavigye a telefonodat egyből, ha csörög. Illetve akinek egyéb fogyatékossága is van a hallássérülés mellett, akkor is hasznos lehet.

Nem csak NEO foglalkozik kutyaképzéssel, másik egyesületet is felkereshetsz. De én úgy tudom, hogy Kuku először házikedvenc volt és amikor 1-2 éves lett akkor jött Eszternek a lehetőség, hogy kiképezze és a kiképző utasításai alapján ő képezte otthon.

Pl. KEA is foglalkozik ilyesmivel, de úgy nézem a Matemedik '97 Bt-nek is van vizsgázott kutyája.

Itt meg tudod nézni melyik szervezetek foglalkoznak hangjelző kutyákkal:

[link]

Vedd fel velük a kapcsolatot, hátha találsz olyat, akinek megfelelő számodra a hozzáállása. Csak előfordulhat, hogy nem tudnak mindenhol ingyen képzést biztosítani.

2015. máj. 20. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/28 anonim ***** válasza:
48%

Na, azért hülyeségekkel nem kéne bátorítani senkit...

Mi az, hogy ha egy tacskó az elő kutyàm, a második egy roti, akkor màr az első is lehetett volna roti, hisz teljesen màs a két kutya ? Azért ez nem így van. Ha az első kutyád egy nyugotabb kutya, kevésbé speciális igényekkel, akkor egy olyan kutya mellett könnyebben megtanulja az ember a kutyázást. Akumi autós hasonlata nagyon is találó. Ha nem vezettem kég egy sima utcai autót pár 10 lóerővel, amíg nem tanultam meg autót vezetni, addig nem ülök be egy több 100 lóerős autóba, mert nem tudom azt kezelni.

Valaki említette a cseh vonalú ordas német juhászokat. Azok ugyanolyan kemény munka kutyák, kemény igényekkel. Nem véletlenül nem szoktak ajánlani se dobermannt, se rotit első kutyának, ahogy mondjuk cseh farkaskutyát sem. Ez nem az akaratról szól. Egyszereűen el kell fogadni, hogy az alapoktól kezdjük és nem a tetővel kezdjük az építkezést. Arról nem ks beszélve, hogy kás állatokra, emberekre is veszélyes lehet egy nem megfelően nevelt, nagytestű kutya. Illetve a saját gazdájára is. Azért ez nem játék. Nem olyan könnyű ám helyrehozni egy félrenevelt kutyát, és az sem mellékes, hogy addig a szerencsétlen kutya mit él át. Szóval ezt is butaságnak tartom, hogy ki lehet javítani. Nem, egyszerűen ne így álljunk hozzá, hogy majd valaki kijavítja, amit mi elcseszünk !

Nyugisabb, kisebb igényű kutyákat is el lehet rontani, ès valószínűleg el is fog egy olyan ember, akinek még semmi tapasztalata. De nem mindegy, hogy milyen mértékben, mekkora kárt okozunk.

Első kutyának én is valami könnyebben kezelhető kutyát ajánlanék, aztán ha már van x év tapasztalat, akkor jöhetnek a nagyobb kihívások.

Illetve szerintem először egy alap engedelmességi vizsgával kellene kezdeni, nem öv. vizsgával.

100 szónak is egy a vége : Először tényleg az alapoktól kéne kezdeni, és nem rögtön az egyik legkeményebb munkakutyával kezdeni, akármilyen komolyak is a szándékok. Gondoljunk a kutyára is, ne csak magunkra... Sok sikert !

2015. aug. 26. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező érdeklődj tovább más kiképző szervezeteknél, mindenhol más technikával dolgoznak, van olyan is, hogy te neveled és heti 1 napot kijárnak a kiképzők segíteni, csak az nyilván fizetős, de mindenképp kell szakember főleg ha első kutya.
2015. nov. 26. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/28 anonim ***** válasza:
50%
Ugyan jó régi a kérdés. De komolyan gondolod, hogya az ÖV és a segítőkutya összefér? Olvasd el a vonatkozó rendeletet és látni fogod miről van szó. www.matesze.hu . Arról nem beszélve, hogy nem véletlenül mondták neked, hogy jobb ezt legalább az első kutyánál olyanra bízni aki ért ahhoz amit csinál. Ezért jobb ha csatlakozol bármelyik ilyen egyesülethez. És ha most kijön tényleg az új szabályzat és jogszabály (álítólag 1-2 héten belül) akkor meg még nehezebb lesz kikerülni a kiképzőt. Szintén www.matesze.hu és nem csak a NEO van, KEA, Azur is hasonló elvek mentén dolgozik, ők is szeretik ha "házon belül" van a kutya amelyikért felelősséget vállal. Szintén ld. segítőkutyás jogszabály, a segítő kutyát kiképző szervezet felelősséget vállal a kutyáért. Szereinted lesz olyan szervezet amelyik felvállalja azt, hogy valaki TK-sként elkezd egy bármilyen kutyával barkácsolni, és utána gond lesz belőle? Nem téged fognak elővenni, hanem a kiképző szervezetet.
2016. ápr. 26. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
Mi történt azóta?
2016. máj. 1. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 A kérdező kommentje:

Hejhó!


Köszönöm a válaszokat!

Még 2015 júliusában elutaztam vidékre, a kennelt megnézni. El is beszélgettem a tenyésztőkkel. És szimpatikusnak tűntek nekem, úgy tűnt, hogy én is nekik.:) Mert meghívtak kutyasuliba! Gondolom, nekem ez jó jel. Mert azt mondták, hogy mindegy, hogy ha az első a kutyád a mali vagy akármilyen fajta. Csak az a kérdés, hogy mennyire passzoltok együtt! Azt kell mondjam, hogy igazuk is volt. Nem mondom, hogy felelőtlen tenyésztők, mert nyilván nagyon örültek nekem, amikor elmondtam a céljaimat és tudták, hogy én nem meggondolatlanul vennék kutyát tőlük. (Onnan tudom, hogy azt mondták, hogy örülnek nekem, mert egyes emberek meg se kérdezik őket, hogy rongyoztak-e már, vagy miből lehet a kölyök.:))

Úgyhogy, én is így gondolom, hogy nem nagyon számít a tapasztalat. Az számít, hogy mennyire passzoltok együtt. Hogy ne csak a kutya tudjon alkalmazkodni, hanem a gazdi is, hogy tökéletes életmódja legyen a kutyának. És nem fordítva.


Persze az jó, ha a gazdi is meg van elégedve, ha a kutya is..:)

2016. dec. 29. 19:48
 28/28 anonim ***** válasza:
És lett kutya vagy nem?
2017. ápr. 11. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!