Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Kölyökkutya - következetesség,...

Kölyökkutya - következetesség, vagy sem (többi lent)?

Figyelt kérdés

Nem rég vettünk magunkhoz egy kiskutyát, menhelyről való. Sokat olvasgattunk előtte, és mindkettőnknek volt már kutyája, ki akarjuk küszöbölni a korábbi hibákat. Igyekszünk következetesek lenni vele (erélyesen rászólunk, ha rosszat csinál, ki/be menetelnél mi legyünk az elsők, etetéskor türelemmel kell lennie, a konyhában alszik éjjel és nem az ágyban, stb). Gyakran fogadunk látogatókat, és többen is mondták már, hogy "szegény kiskutya, miért kell úgy rászólni?" meg "miért nem játszhat, amivel akar?" "csak egy falatot hadd adjak neki, hát olyan aranyos"

Amúgy imádjuk, rendszer szerint kap enni-inni, tanítgatjuk, játszunk, sokat szaladgálunk, most is a lábamnál alszik épp, csak nem embergyereknek tekintjük, mint szerintem sokan.


Summa summarum: Tényleg túlzás ez egy pici kutyával, vagy szerintetek oké?



2015. máj. 23. 23:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
38%

Szerintem oké, most kell neki megtanítani a dolgokat

Később nehéz lesz/nem lehet



Csak ha raszoltok mert pl elviszi a zsepit ( tapasztalat :D ) akkor miután raszoltatok es abbahagyta a nem kívánt viselkedést akkor nagyon dicserjetek meg :)

Es nagyon más legyen a hangsúly :)


Es persze figyelni kell, hogy milyen a kutya, mert ha felosebb akkor annyira mem kell rauvolteni, de ha kemenyfeju ( agyban) akkor nem lesz eleg a kicsit más hangsúlyon egy 'fuj! /ejj'/ stb...

2015. máj. 23. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Igen, mi is így vagyunk a párommal, hogy most tanulja meg, hogy nem ő főnök és akkor később nem lesz vele bajunk. Dícséret, simi meg jutifali természetesen van dögivel, ha jól viselkedik és még nem csipkézett ki szerencsére semmi olyat, ami gáz lenne.


Amúgy elég keményfejű, nagyon próbálgatja a határait, de ha nem hagyja abba többszöri szép szóra, akkor a fegyverünk egy fémdobozban pár kulcs. Megrázzuk és azonnal kizökkenti. Ez a legdurvább, nincs semmi verés vagy ilyesmi.

2015. máj. 23. 23:48
 3/12 anonim ***** válasza:
85%

Én is így kezdtem a kutyámmal. Elég nehéz eset volt, és azt hittem, ha extra szigorúan fogom, akkor azzal teszek jót.


Aztán rájöttem, hogy teljesen mindegy, ki megy ki előbb a kapun, vagy hogy felmehet-e a kutya a bútorra (már ha nem akar lemorogni téged onnan, de velünk ilyen sose volt), vagy hogy adok-e neki néha a saját kajámból. Nem ezen múlik. A kutyámmal akkor lett tökéletes a kapcsolatunk és azóta sokkal engedelmesebb, mióta ezeket a "falkavezérségi" hülyeségeket elengedtem. Vannak szabályaink, amiket következetesen betartatunk, de nem sok, és nem ezek.


A kapuszabály azért praktikus, mert jó eséllyel így nem fog kirohanni a kutya az utcára nyitott kapunál. Az étel előtti várás pedig azért jó hogy ne őrjöngjön, és megtanuljon várni.


Azt nektek kell tudni felmérni, hogy túlzás-e a kutyának a rászólás. Nekem az egyik kutyám kölyök korában kb összepisálta volna magát attól a rászólástól, amitől a másik még vígan vigyorgott.


A rendszerrel vigyázzatok, ne mindig mondjuk 8-9 között egyen vagy vigyétek le, mert akkor, ha valami csúszás van valamiért, az problémát okozhat nektek meg a kutyának is. Szóval a szigorú rendszer nem jó.


Summa summarum: szerintem alakítsatok ki olyan szabályokat, amivel ti jól érzitek magatokat. Ha ez így most jó nektek, akkor maradjon így, ha meg valójában titkon mindig is szerettétek az élő pocakmelegítő gondolatát tévézés közben, akkor hidd el, nem ezen fog múlni a kutya engedelmessége. Kellenek szabályok, de ezek tetszőlegesek - hiszen elvileg te vagy a főnök. Persze az általad hozott szabályokat érdemes következetesen betartatni, de ha szükséges, változtathatóak.


Viszont soha, de soha ne érdekeljen a laikus vendég véleménye. Nem ő él a kutyával. Ha te nem akarod, hogy adjon neki az asztalról, akkor ne engedd, és kész. Igazából a vendégekkel következetesebbnek kell lenni mint a kutyával.

2015. máj. 24. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
38%

Az első jól írja, hogy a rászólást mindig kövesse dicséret, ha a rászólás hatására abbahagyja a viselkedést a kutya. Mert nem elég csak a rossz irányt megmutatni.

A dicséret meg legyen látványos, kisérheti játék vagy falat, mert a kutyának meg kell mutatni, milyen szuper következményekkel járhat, ha ügyesokoscuki.

2015. máj. 24. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
21%

#3 #4! Ez egy oltári nagy baromság!!!

És totálisan össze lehet vele zavarni egy kutyát!


Meg egy kérdezőt is, ilyen válaszokkal!


Az igaz, hogy laikusokra nem szabad hallgatni. Ezért kérdező, ha jót akarsz figyelmen kívül hagyod ezt a 2 választ.


Többi privátban

2015. máj. 24. 05:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
65%

Ötöske! Miért nem ide írod le, amit akarsz? Kíváncsi vagyok, miért baj az, amit az első, harmadik meg negyedik válaszadó írt!


Kérdező! Neveld továbbra is így a kutyádat! Kamaszkorban kell következetesebben nevelni, és az nem baj, ha már most van egy rendszer. Ne engedd, h a vendégek etessék. Bár ez a "miért nem játszat, amivel akar?"- dolog nem világos. Mivel nem játszhat?

2015. máj. 24. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

A miért nem játszhat, amivel akarra példa:


Tegnap voltak itt ismerősök, és persze az volt az első, hogy földre le és jajdeédi játsszunk. Mondtam, hogy ne hagyja, hogy tepje a ruhát cipőt. 'de hadd jatsszon vele' mondtam, hogy mi nem hagyjuk neki, de ha nem állítod le, elkezdi tépni a fulbevalod. Persze egy idő után beporgott és elkezdte tépni és akkor jajgatás, de csakazert is így játszott tovább a kutyával. Én szeretném ha megtanulna, hogy a lakásban uralkodjon magán és mikor lemegyunk, akkor van módja szaladgálni, játszani meg kimozognia magát.

2015. máj. 24. 10:25
 8/12 anonim ***** válasza:
63%

Hát pedig tökigaza van a 3-asnak szerintem. Csak sokkal egyszerűbb egy kezdő kutyatartónak azt mondani, hogy te mész ki először az ajtón, egyél bele a kutya kajájába, stb, mint hogy legyél jó vezér. Utóbbi kissé homályos, és lássuk be, elég sokan nem vagyunk születetten vezető alkatok.


Érdemes megfigyelni a kutyák viselkedését egymással. Nem azt fogjuk látni, hogy a főnök minden ajtónál mindenkit maga mögé erőszakol, vagy folyamatosan megtorol dolgokat, ugat, veszekszik. Ez az, amit szerintem nagyon jól mond CM: nyugodt, magabiztos viselkedés - ami nem egyenlő a nagy arcom van, és mindent én mondok meg viselkedéssel. A pozíciójában bizonytalan kutya ugat.


Semmi jelentősége, hogy a kutya az ágyamban alszik-e vagy sem. Ha a gazdi nem tudta magától megmutatni, hogy az ő szabályai szerint kell működni (akár azért, mert nincs semmi szabály, akár azért, mert a kutya betonfejű), akkor célszerű lehet mesterséges szabályokat felállítani, amiket egyszerű betartani. Ha a kutya egy hirtelenebb levegővételből tudja, hogy mi a helyzet, akkor fölösleges kiabálni, grabancrázni, ha rá se néz a dohányzóasztalon hagyott kekszre, mert az nem az övé, akkor szükségtelen rituális előevést meg ilyeneket csinálni. Ha gondok vannak, akkor egy eszköz lehet, ha jól csinálja a gazda. Mert lehet rosszul is, pl fél órás könyörgéssel vagy pereléssel leimádkozni a zebet az ágyról nem sokat segít.


Mindezzel nem azt akartam írni, hogy rosszul csináljátok! Nem ismerlek se titeket, se a kutyát, csak ti látjátok, hogy egy büntetés nem elég vagy épp túl sok adott helyzetben. A leírásod alapján azt mondanám, hogy jól csináljátok, a következetesség jó dolog. Csak nem kell rágörcsölni az egyébként nektek nem fontos szabályokra, csak mert azt úgy KELL. Nem kell, csak ha ti is úgy akarjátok.


Nem kell szerintem amiatt se aggódni, ha a látogatóval durván játszik a kölök, nem romlik el egy ilyen alkalom miatt, de legalább a látogató megszívta :-P Az más kérdés, hogy engem irritál, ha más bele akar szólni a kutyám nevelésébe, vagy pláne olyan dolgot akar csinálni, ami tilos. Az én kutyám, az én szabályaim, ha azt mondtam, hogy nem kaphat falatot, akkor nem. Lehet gyakorolni az alfaságot :-)

2015. máj. 24. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek :) amúgy mi sem vagyunk olyan vonalasak, hogy elolvasunk és könyvet és akkor tűzön-vizen át azt csináljuk, ami ott van. Ezek az ajtós meg eteteses dolgok nekünk bejonnek, mert látjuk, hogy fejlődik, ha megyünk valahova már magától leul az ajtó előtt, vagy ha letesszuk a kaját, akkor napról napra inkább ránk összpontosít és nem a kajára. Nekem azért tetszenek ezek a feladatok, mert így tanuljuk meg egymás jelzéseit. Nem egy nyelvet beszélünk, de ezek a dolgok segítenek kialakitani a közös jelrendszert.
2015. máj. 24. 11:57
 10/12 anonim ***** válasza:
67%

Hát akkor maradjanak ezek a szabályok. :) Csak légy tisztában azzal, hogy ezeknek nincs valójában köze a vezetői mivoltodhoz, hanem azért jók, mert praktikusak.


Az viszont szerintem fontos, hogy a kutyád ne nagyon lásson bizonytalankodni, pl a vendégek kutyás kívánságai miatt. Ha te megkérted a vendéget, hogy ne játsszon ruhatépőset a kutyáddal, akkor ez legyen is így - meg egyébként is őrült bunkóság így felülbírálni valakit a saját otthonában. Olyan, mintha megkérnéd a vendéget, hogy vegye le a cipőjét és csakazértse venné le, mert ő jobban tudja.

2015. máj. 24. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!