Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fontos a törzskönyv, ha eleve...

Fontos a törzskönyv, ha eleve ivartalaníttatni akarom a leendő kutyámat és nem akarom kiállításra vinni, de egy bizonyos fajta érdekel?

Figyelt kérdés
2010. márc. 8. 23:33
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Még annyi:

A mentes kutyák kölykei nem lesznek betegek: persze ez azokra a fajtákra igaz, amik alapban hasonlítanak egy kutyára, értem ezalatt: nincs nyomott orruk, nincs túl kicsi fejük, mert ez szerintem önmagában beteges. Én az egészségesen kinéző kutyákról beszélek, mint a collie, husky, mudi, pumi stb.

Két CEA mentes collie-nak nem lesz beteg, vagy hordozó kölyke. A DP már más, mert az eredhet tartási hibákból is.

De mégsem kéne azt kijelenteni, hogy a szűrések haszontalanok.

2010. márc. 11. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
ööö, tudom, hogy nem tartozik a kérdéshez, de és ha az egyik collie hordozó, a másik mentes, akkor azoknak milyen kölykeik születnek, hordozók vagy betegek?
2010. márc. 11. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 anonim ***** válasza:

A hordozó-mentes párosításból hordozó és mentes kölykök lesznek, beteg nem.

Hordozó-hordozó párosításból beteg lesz.

Mentes-mentes párosításból mentes lesz.

Egy kis ismertető, aki nem tudja mi ez a CEA:

CEA, vagyis Collie Eye Anomaly


Recesszíven öröklődő szembetegség, mely a choroid rendellenes fejlődését okozza.(choroid=fontos hártya a retina alatt) A choroid hártya a kezdetektől korlátoltan fejlődik, a kezdeti abnormalitás már fiatal korban felismerhető. De sajnálatos módon gyógyszere egyenlőre nem ismert. Ez a betegség nagyon gyakori smooth és rough collienál, border collienál, ausztrál juhászkutyáknál és sheltiknél, de más fajtáknál is előfordulhat.


Enyhe lefolyás: 5-8 hetes korban könnyen felismerhető. A retina 3 hónapos kor körül változik, az általában normális szemszín elfedi a choroid elváltozásait. Enyhe lefolyású betegség esetén az állat nem veszti el látását. Viszont az ilyen egyedek beteg utódokat hozhatnak létre.

Komoly lefolyás: a CEA/CH fertőzött egyedek 25%-a tartozik ide, jelentős látáscsökkenéssel jár. Ezek a beteg kutyák 5-10%-ánál már 2 éves kor előtt megtörténik, érintheti az egyik vagy akár mindkét szemet. Nagy gyakorisággal okoz teljes vakságot.

Az OPTIGEN génvizsgálatot végez, mellyel kiszűrhető a beteg, hordozó és egészséges egyed.

Genetikai szűréssel kikerülhető, hogy beteg kölyök szülessen.

A szűrés megkülönböztet mentes, hordozó és beteg egyedeket.

A hordozó egyedek teljesen egészségesek, KIZÁRÓLAG akkor születhetnek tőlük beteg kölykök, ha egy másik hordozó kutyával párosítjuk őket. Ezért fontos a szűrés. A hordozó kutyákat nem kell kivenni a tenyésztésből, csupán mentes párt kell választani hozzájuk, és erre figyelmeztetni a leendő kölykök gazdáit is. Ha mind a két szülő mentes, akkor MINDEN kölykük mentes lesz.

A könnyű és súlyos lefolyáshoz köze van az életmódnak, táplálkozásnak, korábbi traumáknak és fertőzéseknek is.

2010. márc. 11. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 Akiteki ***** válasza:

T. előttem szóló!

Köszi hogy válaszoltál helyettem, pont ezt készültem írni én is, csak közben elkutyáztam az időt. :))

2010. márc. 11. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:

Azt hittem tőlem kérdi :)

Én utána mentem sétálni egyik collie-mmal :))

2010. márc. 11. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:

nagyon köszi :))))

feltettem hasonló kérdést, csak akkor nem nagyon válaszoltak rá. így egy kicsit megnyugodtam.

2010. márc. 12. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!