Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogyan legyek falkavezér, ha...

Hogyan legyek falkavezér, ha már semmi sem segít?

Figyelt kérdés

Fél éve fogadtam örökbe egy agresszív kutyát. Azóta ugyanúgy agresszív, persze nem ok nélkül, hanem csontevésnél, stb.

Kutyaiskolában végig csináltuk az engedelmest, 2x is.

A parancsokat tudja, ha kérem, megcsinálja. Persze nem tökéletes, de sok dícséretet kapott.


Kutyázik, minden nemű/korú/nagyságú kutyát megtámad, ha kb. fél méteren belül van. Macskákkal, emberekkel ugyanez.


Itthon a következőket csináljuk féléve:

- megtanulta, hogy úgy juthat be/ki az ajtón, ha először leül, megvárja amíg mi hárman kilépünk az ajtón, és hívásra indul el. Addig ül.

Játszani csak napi 3x szoktunk, ha keményebben próbálkozik, leállítom a játékot és otthagyom. Több játéka van, de egyik sincs szem előtt, mindig elzárjuk a szekrénybe a tápja mellé.

Etetésnél már steak-től kezdve mindennel próbálkoztunk, hogy előtte eszem, és neki csak a táp jut (heti 1nap, hétfőnként pedig üres tányér). Azt nem félti, ki vehetem a szájából. Ha szólok, ott hagyja a kaját, odajön hozzám, és addig ül/fekszik, amíg én úgy akarom.

(kajaevés megkezdése előtt szintén, volt, hogy otthagytam 20 percre is a kajával, én ablakból leskelődtem, és nem csinált semmit csak feküdt, ahogy kértem).


Sétánál nem húz, láb mellett jön, ha kutyát/macskát lát, akkor persze felbomlik ez, és ha nagyon dominálom (rángatom a grabancánál, esetleg rántok rajta a szögessel, akkor visszafordul és nekemjön..)

Ha hazajövök, soha nem szólok hozzá, nem nézek rá, megvárom a 20 percet kb. tök mindegy, hogy mit reagál az érkezésemre, és utána megyek oda hozzá. (természetesen ha nem nyugodt 20 perc után, akkor addig várok, amíg meg nem nyugszik és nem vonul el a helyére).


Naponta 3,5 órát sétálunk, amiben van lassú séta, gyors tempó, lassú futás, erős futás. (reggel 1,5 óra, este 2 óra).

Ha elmegyek valahova, nem mondok semmit neki, csak ott hagyom szó nélkül.

Ha simogattatni akarja magát, nem nézek rá, nem csinálok semmit, közömbösen viselkedek, mintha ott sem lenne. Ha lenyugszik, (fekszik), akkor megyek én oda hozzá, és simogatom addig, ameddig én akarom.


Kutyaiskolában odáig jutottunk, hogy láb mellett szépen el tud menni a kutyák mellett/előtt, de elengedni soha nem lehetlesz majd, annyira kutyázik.

Külön fekhelye van, általában amúgy kint van, fűtött, hőszigetelt kutyaháza (fűtés mondjuk még nem volt bekapcsolva, mert ugye még csak most jön a hideg). Bent is van helye, az egyik sarokban, ágyra, kanapéra szigorúan tilos feljönnie, mikor bepróbálkozott, konkrétan lelöktem onnan, elég határozottan.


Egyébként mindent úgy tanítottam /tanítottunk az oktatóval neki, hogy ha ügyes volt, hatalmas dícséret, és finom falatok (sonka, szalámi, stb.), ha pedig ellenkezett, akkor először sima fojtó, aztán szöges, aztán elektromos.

Alapjában véve egyébként nem rosszalkodik, nem lopkod, nem rongál.


Falkából kizárás is volt, 1-2 hét, többször is, igazából lehangolt volt, de 1-2 nap elteltével el is felejtette.


Mit lehet még változtatni?

5 éves kb. ivartalanított kan, én nő vagyok, még is le akar dominálni engem és mindenkit.

Menhelyre adás kizárva, mert nem akarok új kutyát, hanem szeretném őt "helyretenni", különösebb agyonverés nélkül!


2015. okt. 1. 14:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Fél évtől várod a csodát. Szerintem itt a probléma. Több idő kell az agresszió teljes levetkőzéséhez. Jó úton vagy, csak így tovább :)
2015. okt. 1. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

De az jó út, hogy sokkal nagyobb a szája, mint eddig? Mármint, amit írtam is, hogy most már visszaugrik a nyakamnak (a nyakamnak!), ha rámordulok, hogy mi a jó eget képzel magáról, hogy megtámad valakit/valamit.

Mert, mikor hozzám került, kicsit másabb volt, aztán fokozatosan durvul el azóta..vagy lehet, hogy most mindennel bepróbálkozik, egyre durvább lesz, csak hogy felém kerekedjen, aztán egyszer csak feladja? Azért egyre agresszívabb velem is?

2015. okt. 1. 15:32
 3/14 anonim ***** válasza:

"Ha hazajövök, soha nem szólok hozzá, nem nézek rá, megvárom a 20 percet kb. tök mindegy, hogy mit reagál az érkezésemre, és utána megyek oda hozzá"

Apróság, de hívd oda magadhoz, ilyenkor is meg napközben is, ha simizni akarod. Majd házhoz megy a simogatás, hogyne... Minimum annyit tegyen meg érte, hogy felemeli a valagát és odacammog hozzád.


Agymunka, bármi érdekes van a napi sétában, vagy csak futkostok? Egyáltalán milyen fajta, vagy milyen típusú keverék kutyáról beszélünk?


Kizárásnál amúgy az van, hogy ha a kutya két nap alatt visszaáll, akkor

a) túl gyors volt a kioldás

b) nem tartott elég ideig a kizárás

c) nem csináltad jól (pl. volt szemkontaktus, vagy testjelekkel kommunikáltál vele tudtodon kívül, tiltottad, stb.)

d) minden tuti volt, csak vissza kellett volna lépni a kizárás felé, hogy észrevegye, hogy ennek a viselkedésnek mindig az a következménye, hogy ki lesz zárva a falkából (következetesség, ugye).


Az is lehet amúgy, hogy egész egyszerűen el kéne p*csázni a kutyát rettenetesen. Néhánynak erre van szüksége. Látatlanban nem mondom, hogy csináld ezt, mert lehet, hogy pont ellentétes hatást ér el, csak mondom, hogy ezen is érdemes lehet elgondolkodni.


Próbáltál már olyan kutyasulit, ahol célzottan foglalkoznak viselkedési problémával? Vagy ha ez is olyan suli, akkor egy másikat, más szellemiségűt?

2015. okt. 1. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:

A feléd növekvő agresszió meg lehet például annak a jele, hogy jó helyen kapisgálsz büntetéskor, de mindig alányúlsz, nem vagy elég határozott, nem húztad meg elég világosan a határokat, és a kutyában felpiszkáltad a versenyszellemet ahelyett, hogy lenyomtad volna az egóját. Vagy idegesen csinálod, és a kutyát is felidegeled vele, hogy nem nyugodt és határozott falkavezérként lépsz fel, mégis elvárnál tőle dolgokat, holott mondjuk ő a magabiztosabb kettőtök közül. Csak vaktában lövöldözök, de normális és hatékony büntetés esetén a kutya nem visszapofázik, hanem behúzza fülét-farkát, hogy jóvan anya, ne csináld, elég volt, jó leszek. Ez lenne a jó büntetés lényege.

Mindegy, nem akarok nagyon vaktában lövöldözni, csak mondom, hogy millió dolgot lehet még ezzel kezdeni valószínűleg. Nézz meg még egy kutyasulit, ha az se megy, akkor még egyet, előbb-utóbb megtaláljátok az igazit.

2015. okt. 1. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
78%

"Mit lehet még változtatni?

5 éves kb. ivartalanított kan, én nő vagyok, még is le akar dominálni engem és mindenkit.

Menhelyre adás kizárva, mert nem akarok új kutyát, hanem szeretném őt "helyretenni", különösebb agyonverés nélkül!"


Akkor első körben tedd oda a szöges nyakörvet és az elektromost is, ahova való...A kukába.

Nem értem, mégis mit gondoltál az oktatóval együtt, mikor ráadtátok? Agresszív kutyát nem agresszióval kéne kezelni, mert az csak ront a helyzeten, nem csoda, ha a tiéd sem javul. Gondold magad a kutya helyébe. Begőzölsz, szét akarsz szedni egy másik kutyát, erre még a nyakadat is megcsapja az áram, hát naná, hogy még jobban begőzölsz, még akkor is, ha pillanatnyilag abbahagyod a viselkedést.



Kiderült, miért agresszív a kutya? Félelemből, bizonytalanságból, vagy téged akar bevédeni? Nem mindegy.


"Kutyázik, minden nemű/korú/nagyságú kutyát megtámad, ha kb. fél méteren belül van. "

Messziről is szuggerálja már őket, vagy csak a közelségük váltja ki belőle?


Nekem úgy tűnik a leírásodból, hogy túl görcsösen ragaszkodsz a "falkaelmélethez" és a fenyítéssel hátráltatod a kutya fejlődését. Elhiszem, hogy ez jónak tűnik, nekem is agresszív volt korábban a kutyám és néha legszívesebben elvertem volna mérgemben jó alaposan, csakhogy az nem megoldás. Én a helyedben még inkább előtérbe helyezném a pozitív megerősítést, már azt is jutalmaznám, ha 5 méterre lévő kutya mellett nyugodt marad és rengeteget vinném kutyák társaságába. Nem kell minden kutyától elvárni, hogy önfeledten játsszon mindenkivel, de a nyugodt, elkerülő viselkedést igen.

És azt kéne elérni, hogy ne a saját feje után menjen, hanem bízza rád a dolgokat, ami azt is jelenti, hogyha láthatóan sok neki egy másik kutya közelsége, akkor elküldöd a másikat. Lássa, hogy TE mindig, mindenhol ura vagy a helyzetnek.


Úgyhogy változtass ezeken egy pár hét erejéig és meglátod, javul-e valamennyit.

Mekkora/milyen fajtájú kutya egyébként?

2015. okt. 1. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
Mondjuk én annyira nem vagyok ennek a csak pozitív megerősítéses dolognak a híve, de amúgy agresszív kutyát tényleg hülyeség úgy megpróbálni leállítani, hogy szögessel még te is "belaharapsz". Azzal belemész a balhéba, nem kiveszed belőle a kutyát.
2015. okt. 1. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Egyébként azért én megyek oda hozzá, mert ha hívom, nem jön valamiért mindig..de akkor inkább nem megyek magamtól, lehet ez is nagyon sokat számít.

Na, az is lehet, igen, hogy hamar várom a csodát. Igazából nem tudom, hogy mennyi idő, nyilván kutyától is függ, csak én azt hittem, ez pár hónap és megjavul.

A sétánál van agymunka, persze, az összes parancsot folyton gyakorlom, de hát már telivigyorral néz rám, mintha engem nézne hülyének, hogy már megint ott kell maradnia, amíg én hátralépek, meg megint leültetem, fektetem, stb.

Argentin dog-staffordshire terrier keverék, bár inkább az utóbbira hasonlít jellemben és kinézetben is.

A falkából kizárásnál egyébként volt tiltás, mert ugye séta közben is hülye tud lenni, vagy éppen megindul ilyesmi, akkor ugye kénytelen vagyok vagy megállni, vagy megfordulni, vagy rántani egyet rajta, lehet ez is baj volt. Na meg néha ránéztem, és pont ő is engem nézett, szóval akár ezt is betudhatja neki. Vagy sétánál például megintcsak néztem, mert alig hitte hogy rárakjam a pórázt, ugrált, csóvált, riszált, mindent, csak menjünk már.

Nem tudom, hogy mi lenne, ha ténylegesen bántalmaznám, de azt tudom, hogy nagyon tud lapítani, ha rácsapok a fenekére, vagy orrára, nagyon fél a veréstől..ezért is nem igazán akarom használni.


Én arra is gondoltam, mikor velem agresszív, hogy felül akarja írni az én döntésemet, hogy majd ő jobban tudja, és ezt nem fél erősen kimutatni. Csak ugye ilyen nincs. Egyébként olyan, hogy ha nekem ugrik, amire mondjuk adok egy taslit neki, vagy megcibálom, lenyomom a földre, ilyesmi (ilyet csak az iskolában csinál velem, mikor nem biztos a helyben, bennem, stb.), akkor jópár percig vergődünk, mire befejezi. De az oktató megfigyelte (ugye én nem tudom, mert épp koncentrálok a zakkant agyára), hogy ha nem ugrok én is rá, hanem megállok, várok, és utána szépen szólok hozzá, akkor egyből átbillen a kutya "tevagyalegjobbbarátom,imádlak"-ba..

Úgyhogy most már a szögest elhagytuk, az elektromos rajta van, mintegy jelzésképpen, hogy ne legyen hülye, de nem igazán kell használni, és inkább a jutalmazást erősítjük. Ezeket azért próbáltuk ki, mert sok kutyánál elég ha párszor érzik ezek hatását, és észhez térnek. Például van egy német juhász is, neki szögese van, és amióta arra áttértek, teljesen megváltozott a kutya. Pedig nem használják sűrűn a rántást..

És sajnos lehet, hogy néha alábbhagy a magabiztosságom, sajnos néha még én is leblokkolok, hogy most mihez is kezdjek, persze próbálom nem mutatni..de soha nem hagytam rá a dolgot, még ha belül kiszakadó szívvel is, de mindig határozottan az értésére adtam, hogy rossz, amit csinál.


Nagyon szeretem a mostani oktatóimat, eléggé sok kutyát helyre tettek már, és értenek is hozzá (legalábbis sokan dícsérik őket), úgyhogy szerintem nem kell sulit váltani, csak még ki kell tapasztalni a kutyához való tiltást és jutalmazást. Ott van pár problémás kutya, és mind mást igényel, de elég jól haladnak, csak én vagyok, aki lassan halad..de nem is ez a lényeg.

Külön is foglalkoznak elég sokat velem (illetve mindenkivel), nem csak csoportban.


De hát látom, hogy van javulás, csak még bennem sem bízik annyira, hogy mindent teljesítsen. Sokszor még elbizonytalanodik engem illetően is, hát mit várunk mi a kutyákkal kapcsolatban?

De egyébként mikor nincs veszélyhelyzet, és velem is megvan, akkor annyira imádni való, hogy el sem tudom mondani..

A félelme egyébként egyszerre félelemből,bizonytalanságból és dominanciából is ered.

Hiába ivartalanítva van..a dominancia megmaradt, meg se érezte a műtétet.

Nekem is csak annyi lenne a cél, hogy ha elviszem sétálni, akkor ne csináljon már Mónika-showt az egész környéken, hogy ő bizony agresszív. Csak normálisan sétáljunk, fussunk, kiránduljunk, anélkül, hogy arra kelljen figyelnem, hogy melyik kutyának tud nekiugrani..

2015. okt. 1. 21:45
 8/14 anonim ***** válasza:

"azért én megyek oda hozzá, mert ha hívom, nem jön valamiért mindig.."

Itt sem az a lényeg, hogy a kutya mit csinál, hanem hogy erre te mit lépsz. Hogy hagyod-e, hogy ne menjen oda, átadod-e neki ilyen apróságokban a döntés jogát. Ha rendben lenne a kutya, tök oké lenne, hogy úgy dönt, hogy nincs kedve odamenni, te pedig ezt elfogadod, de addig nem.


"de hát már telivigyorral néz rám, mintha engem nézne hülyének, hogy már megint ott kell maradnia, amíg én hátralépek, meg megint leültetem, fektetem, stb. "

Élvezi a munkát, tök jó! Csak így tovább! :)


"A falkából kizárásnál egyébként volt tiltás"

A legnagyobb hiba, amit elkövethetsz, ha a kutya csak úgy tudja felhívni magára a figyelmedet (akár negatív formában is), ha rossz. Így gyakorlatilag megerősíted ezt a viselkedést, mert a negatív figyelem is többet ér a semminél. Ezért szokták olyankor csak flakonnal fegyelmezni a kutyát, de sokszor az is segít, ha olyankor is közömbös maradsz, ezzel jelzed neki, hogy tényleg rohadtul semmivel nem tudja elérni, hogy foglalkozz vele, kizárólag azzal, ha alárendeli magát az akaratodnak.


"sétánál például megintcsak néztem, mert alig hitte hogy rárakjam a pórázt, ugrált, csóvált, riszált, mindent, csak menjünk már. "

Na, és olyankor nem szabad menni, nem szabad hagyni, hogy akkor és úgy történjenek a dolgok, ahogy a kutya akarja.


Szóval lenne még itt javítanivaló, na. Egy rendes kizárást én végigcsinálnék, de olyan ember felügyeletével, aki tudja is, hogy hogyan kell, érti, hogy mi zajlik ilyenkor a kutyában, nem csak hallotta valahol és találomra kipróbáltatja veled, meg elmagyarázza, hogy hogyan kell ezt folyamatában alkalmazni, azonnal, amikor valami olyat csinál a kutya, amit nem kéne.

2015. okt. 1. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
A kutyád nem hiszi el neked, hogy te erősebb vagy nála. Ha nem elég erős a büntetés végeláthatatlan időbe telik míg megalkusztok abba, hogy nem te vagy a falkavézér. Neked több magabiztosságra van szükséged és keményebb kézre. A farkas falka feje is ritkán büntet, de abből ért mindenki.
2015. okt. 1. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"Mondjuk én annyira nem vagyok ennek a csak pozitív megerősítéses dolognak a híve,"


5. vagyok és nem írtam, hogy "csak" pozitív megerősítés legyen :D Az nyilván csak idilli környezetben működik, kell a szidás, büntetés, csak nem ebben a formában, egy ilyen kutyánál. Egy szolidabb büntetés is tud hatásos lenni. Ne azt érezze a kutya, hogy még a gazdi is ellene van :)


Többiek közben leírtak még egy fontosat: MINDIG AZ LEGYEN AMIT TE AKARSZ. Persze ezt lehet úgy is, hogy ha nem ül le első szóra te erővel lenyomod vagy szépen kivárod amíg hajlandó lerakni a fenekét (max. kicsit egy érintéssel rásegítesz). Gondolom érzed a különbséget :)


Mónika show, ez jó :D Kezdem úgy érezni, hogy a kutyád nem dominancia miatt agresszív, csak baromi bizonytalan és hisztis. Ilyenkor SZERINTEM egy erélyes korrigálás, rákiabálás, stb. helyett célravezetőbb lenne egy határozott "NEM" és az, hogy kivárod a hiszti végét. Pl. ha közelben van egy kutya és a tiéd mellettük elhaladva kiugrik, acsarog, hisztizik, mert láthatóan idegesíti, akkor szépen megállsz és addig nem haladsz tovább, amíg felszólításra el nem kussol. Ilyenkor meg dicséret mehet és menjetek tovább, ha újrakezdi a hisztit újra kivárni míg lenyugszik.

Tehát ha valami baromira nem tetszik a kutyának sokkal kifizetődőbb lesz neki kussban maradni, mint cirkuszolni, hiszen így hamarabb megszabadul a zavaró tényezőtől.


És ki kéne tapasztalni, hogy mire (másik kutya, csöves, babakocsiok, vagy bári ami "agressziót" vált ki) milyen távolságban kezd reagálni. Pl. ha kutyára már 1 méteren belül ugat, akkor 1 méternél kicsit nagyobb távolságot tartsatok, ívben kerüljétek a többi kutyát és jutalmazd a nyugodt viselkedést. Az lenne az igazi, ha odáig eljutnátok, hogy összeszagoljon más kutyákkal és aközben is erősíteni a nyugodt viselkedést.


Valószínűleg nem rossz kutya ő, csak nem érti teljesen, hogyan kell más kutyákhoz viszonyulni és mit vársz tőle. Ha téged véd be (az enyém is csinálta velem), akkor meg azt is meg kell értetni vele, hogy köszönöm, nincs szükségem rá.


Valahogy meg kéne pedig oldani, hogy póráz nélkül is dolgozzatok a problémán (persze szájkosárral felszerelkezve), mert pórázon eleve feszültebbek a kutyák, póráz nélkül meg hamarabb ráérezne mit és hogyan kéne, persze oktató felügyeletében történjen mindez. (Nem ritka amúgy, hogy a pórázon agresszív és őrjöngő kutya póráz nélkül beszari lesz.)

2015. okt. 2. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!