Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » 5 hónapos kan németjuhász...

Petyák kérdése:

5 hónapos kan németjuhász fegyelmezett de nagyon húz. Hogyan tudom tudatosítani vele hogy ne tegye?

Figyelt kérdés

Egyedi esetem miatt fölvázolnám a helyzetet.

Ismerősömék kutyájáról van szó.Kertes házban van, Ők csak enni adnak neki, néha labdáznak vele, és a helyére „parancsolják” ha kiállnak autóval. Szeretik, de nem foglalkoznak vele, sétálni sem viszik. (idősek) Sajnos heti 1-3 alkalommal tudok átmenni, és foglalkozni vele.

Kezdetektől tanítgatom, 3-4 hónaposan már stabilan tudta az ül, fekszik, gyere, helyedre (bár gyorsan kiszalad onnan) parancsokat. Ha átmegyek már ritkán ugrál, de megbolondul szegény az örömtől. Pár percig nem foglalkozom vele, ha megnyugszik kis játék, majd séta, (1-2 óra) és kaja. (leül, megvárja míg „tiéd”és eszik is) Simogatni is lehet kaja közben nem morog. A kapunál szépen leültetem, megvárja míg kinyitom, és én megyek ki elsőként. (néha kirohan, de következetesen visszahívom)

A gondom, hogy nagyon húz.

Oktató pórázon fojtó nyakörves (5 hónaposan ???) módon kevésbé, de úgy is húz.Ha rollerrel viszem lassú ügetős tempóval az elején húz, de ha nem hagyom szépen besorol mellém, azután nagy az összhang. Gyalog ezt nem tudom megtenni.



#5 hónapos németjuhász #németjuhász kölyök #nagyon húz
2015. dec. 17. 22:40
 1/9 anonim ***** válasza:

Cesar Millan-nek elég sok hasznos videója van.


Ezt így átadni neten keresztül nehéz, de röviden: Viszed magad mellett, a kutya bal oldalt jön. Lábaddal egy vonalban, nem futhat előre. Ha erőlködik, kicsi rántás a nyakörvvel (nem kell szöges, meg fujtó). A lényeg, hogy zökkentsd ki. Vagy enyhén fenékbe kell billenteni. A sok retardált ne jöjjön a hülyeségeivel, hogy állatkínzás, mert NEM az. Kikészítenek sokszor.


Keress meg privátban, elég sok tapasztalatom van ezen a téren (8-10 kutyát kiképeztem már).

2015. dec. 17. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Gyerek még szegény, ráadásul nincs soha rendesen lemozgatva, amit tőled kap az sem rendszeres... (félre ne érts, nem téged akarlak ezzel csesztetni, rendes tőled, hogy ennyi időt áldozol egy idegen kutyára). Legjobb lenne, ha valahogy a napi egyszeri nagy séta biztosítva lenne, akkor tudná szegény, hogy bármi van, de ő délután mehet sétálni és akkor nem pörögne be annyira a ténytől, hogy indultok. Nincs még 1-2 ilyen jótét lélek a környéken, aki (akár a sajátjával együtt) elvinné?
2015. dec. 17. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Sajnos bőven kevés neki ez a mozgás, igazad van. Viszont 3 Km rolleres kocogás, vagy 1-2 óra kutyafuttatós rohangászás után is húz. Jobban meg nem merem terhelni még. Persze ha ezek rendszeresek lennének...
2015. dec. 17. 23:50
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Fojtón ne hagyd húzni. Soha. A fojtónak az a titka, hogy nem csak felrakjuk a kutyára, és várjuk a csodát, hanem használjuk (amúgy a sima nyakörv is ugyanúgy működik, csak azzal több erőt kell kifejteni a kevésbé érzékeny kutyáknál). Akárhányszor megfeszíti a kutya a pórázt, te visszarántod, de úgy, hogy feltűnjön neki, hogy csináltál valamit. Akár kettőt-hármat is beleránthatsz egymás után, a lényeg, hogy nézzen hátra, hogy mi a fene történt. Ha százötvenszer kell ezt eljátszani egy sétán, akkor annyiszor. És ezt vedd komolyan, mert ha hagyod benne húzni és elérzéketlenedik a nyaka a fojtóra, akkor jöhet a szöges. Ha nincs kedved cibálni, inkább hagy sima nyakörvben húzni.


De én elsősorban azt javaslom inkább, hogy szerezz be egy ötméteres pózárt, vagy akár hosszabbat, attól függően, hogy milyen helyen sétálgatsz vele, mennyi a praktikus. Ha van mozgástere, kevésbé húz a kutya, hiszen a frásznak feszülne bele előre a nyakörvbe, amikor el is indulhat oldalra felfedezni. Persze azt is használni kell, szóval ha megfeszíti a pórázt (mert azért meg fogja, csak mondjuk nem percekig egy irányba), akkor ugyanúgy vissza kell rántani, hogy megtanulja, hogy az nem oké. Aztán majd rááll, megtanulja, hogy meddig mehet el, szóval nem kell élete végéig rángatni rajta.

2015. dec. 18. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Kedves Mindenki!


Elöször is szeretnék elnézést kérni, nem célom senkit sem megbántani. Értelemszerű hogy mindenki a saját tudása alapján próbál segíteni. Mindenkinek szíve joga lepontozni, de én nagyon nem értek egyet az itt elhangzottakkal. Húzó kutyát hátra rángatni? Hosszú póráz izgatott állatnak? Te jó ég, ember legyen a talpán aki egy hosszú póráz végén kezében tudja tartani az irányítást...


Kedves Kérdező!


Először is a kutya eleve izgatott. Mostanra lehet már Te is. Senki nem indul sétálni amíg meg nem nyugodott! Egy izgatott állapotú kutya soha nem indulhat sétálni, mert ebben az állapotban kezelhetetlenné válik. Póráz, kapu, stb látványa mind felizgatják és hiperaktívvá válik. Addig nem rakod rá a pórázt míg valóban nyugodtá nem válik! Figyelj oda mert van amikor látszólag nyugis, holott majd szétfeszül a kutya. Finom, rávezetéses hangnemű tiltást használj. Ez a folyamat főleg elsőre el fog tartani egy jódarabig. De a jó gazdi ismérve hogy következetes és türelmes. Ezáltal is megnyugszik...


Séta. Fogsz egy szimpla pórázt azt rakod rá úgy hogy átfűzöd. A póráz egyben nyakörv is. A kapocs része lesz a te kezedben . Ezt a nyakörvet egészen pontosan a fül mögé tedd (lásd pl. Kiállitási kutyák) figyelj hogy soha ne csússzon le. Nos kutya jobb oldaladon , jobb kezedben a pórázt fogod, bal kezeddel a póráz végét. Vagy másik oldal, ahogy neked kézre esik... mindenki nyugodt, indulás. A póráz stabil legyen, ne feszüljön, ne fojtsad a kutyát.


Amint a kutya elkezd húzni, te finom! De határozott! Mozdulattal OLDALRA rántasz, és egyben nyugodt de határozott tiltás! Ez is el fog tartani egy darabig, de következetességgel hidd

El a kutyus meg fogja érteni hogy mit vársz el tőle.


A másik, figyelj oda két dologra! Elöször is a kutyusnak szüksége van a szimatolásra, az infóra . (Tudod, mi újság a világban) másodszor, intenzívebb mozgásra van szüksége, labdajáték,.rongy, más kutyatársak. Tévhit hogy egy kutyának pórázon bandukolni szépen órákon át , kielégíti minden vágyát. Vagy hogy széttanuljátok az agyatokat. Minden kutyának a mozgás,.a törődés minden formályára szüksége van ugyanúgy. Csak van akit egy alacsonyabb van akit magasabb energiaszintű kutyussal áldott meg az ég. Így ennek megfelelően kell kombinálni a dolgokat.


A másik. Igyekezz megértő lenni. Fiatal és borzasztó kiváncsi kutyussal állsz szemben. Te vezesd őt rá hogy mi az amit elvársz. És természetesen te cserébe biztosítod neki amire szüksége van. Lehet egyépként egy igazán jól megtervezett sürű program is elég a kutyának olyan időközönként amilyen sürün tudsz időt szakítani. Véleményem szerint ha magas lenne az energiaszintje még ennyire se bírnál vele.


Sok szerencsét kívánok, remélem sikerült érthetően is megfogalmaznom ha már ennyit írtam. :)

2015. dec. 19. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Átjött minden, Köszönöm.

Gyakorlatilag mindent kipróbáltam.

Oldalra húzás, rövid, hosszú póráz. Meg-meg állás. Körözés, visszafordulás, megcsíptem a farát, meghúztam a szőrt a hátán, de ezektől csak frusztrált lett egész napra. (érthető) Nehéz kizökkenteni.

Ha megállunk, nyugodtan ácsorog mellettem, ha kérem leül. De amint elindulunk nem bírok vele.

Kapu záráskor is nyugodtan ül, max. ha bénázok a zárral nyüsszög, hogy „mennyünkmááá”

Nyilván nagyon kevés a heti egy óra, és ez a nem ott lakom, csak néha elviszem sem tökéletes megoldás. Ahogy nő egyre dominánsabb, és az ottléteim sokszor egy „csendes dominancia harcok”. Az ideje 90 százalékát egyedül tölti, a gazdájától szinte csak enni kap, meg ugrál körülötte, ha épp a kertben dolgozik. Ha sokat ugat rászólnak, netán pálcával kap egyet. (nem agresszív a gazdi, jó ember, csak nem ért az állatokhoz) Hiába szófogadó, egyre több a hormonja, és a mozgás igénye. Látom az egyedüllét és pótcselekvések jeleit, (szopizza a rongyát) amitől tartok picit. Asszem fel fogom adni, mert semmi értelme küzdeni. Azért fogad szót nekem, mert szivacs korszakában (még volt időm) sokat foglalkoztam vele. De az ottlétem csak fegyelmezésből, és kutya után lobogásból áll. Hiába szeretem, tennék meg érte bármit, ez így szerintem kevés.

Már alig bírok vele menni, és felnőtt korára nem lesz vicces, és biztonságos a séta.

Még megpróbálom, hogy séta előtt a kertben vele vagyok 1-2 órát, és ha „nyugodt megadó” akkor indulunk, netán kaja után (bár ezt nem szabad)

Sajnos a labda-bot dobálás is fél siker. Harmincszor is visszahozza odaadja a játékot, szépen megy az ereszt parancs, vagy két ujjal könnyedén elvehető tőle. De ha megmakacsolja magát, elfordítja a fejét, ha meg akarom fogni a botot-labdát. Néha megmorog, ma egy kezdődő vicsorítást is láttam. Ilyenkor odébb lépek, odahívom, leültetem, és el tudom venni tőle a játékot gond nélkül. Van, hogy játszik a bottal és ha odahívom és elkérem „megfeszülve” jelezi, hogy az övé. Vagy odébb áll, és lepisili. Elég rapszódikus. Érdekes, hogy jellemzően a kertben feszül a játékra, a futtatón csak elfordítja a fejét ha kérem a lasztit. De ha sokáig nála hagyom a futattón is moroghat. Nem tudom mi tévő legyek.

Elméletem szerint mivel egyedül van, minden az övé, csak vendég, és gazda pótlék vagyok, aki néha elviszi sétálni, és kaja után bandázik vele picit. De alapban ő dominál. Hogy a kapun miért én megyek ki elsőnek? Mert megtanulta, hogy így kell.

2015. dec. 19. 22:29
 7/9 anonim ***** válasza:

Igazából az összes módszer működik, ha jól csinálják. Forgás, oldalra rántás, hátra rántás, csípés, bökés, mind működik, csak tudni kell ezeket használni. Persze ezek között van, amivel hamarabb megérti a kutya, hogy mit is várunk el tőle, de a kutyák zsenik, egy kevésbé jó büntetési módszert is megértenek, ha a gazda azt tényleg csinálja, nem pedig csak szöszöl helyette.

Ami fontos, a megfelelő mértékű a büntetés, jó az időzítés és persze az, hogy jól tudd a kutyának lekommunikálni, hogy helyette mit is kellene csinálnia. Az már rég rossz, ha össze-vissza kombinálsz mindennel! Persze, hogy nem érti szerencsétlen, hogy mit akarsz tőle! És mivel a végén úgy is húzni fog, megerősíti magát benne, hogy igazából neki húznia is kell, ez a feladata.


Az pedig, hogy nehéz kizökkenteni, pont az össze-vissza és rosszul használt büntetések miatt van. Mivel nem magyaráztad el neki, hogy mit vársz tőle, csak kapkodva, minden módon próbálkoztál, így jobb híján habituálódott a mindenféle behatáshoz. Szép lassan megszokta, hogy bökdösöd, csipkeded, rángatod, húzod, kiabálsz rá. Megszokta, hisz a végeredmény mindig ugyan az volt, húzhatott. Kölyök kutyánál ez az egyik legrosszabb, mert ilyenkor egy jóval erősebb, és természetesen jóval tudatosabb, következetesebb korrigálást kell használni, amit sajnos a gazdák nem mernek, vagy nem akarnak felvállalni. Így vagy kikerülik a problémát, például nem sétálnak, vagy rámondják, ez egy szemét, rossz kutya, és beletörődnek az egészbe.

2015. dec. 21. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Kedves kommentelő. Szerintem most picit félreértettél. :) Természetesen nem egyszerre alkalmaztam ezeket a módszereket. Gyakorlatilag nincs olyan pillanat, hogy ne húzna, így nem jutok el a dicséretig, valamint folyamatosan fegyelmeznem kell, ami természetesen egy idő után semmit nem ér. Ezért szeretném Tudatosítani benne a dolgokat. Olyat meg végképp nem mondanék, hogy "szemét a kutya" (tudom, ezt álltalánosan értetted) Gond az is, hogy mostanában csak heti egysze tudok átmenni hozzá (mert máshol lakok) és vele foglalkozni, így a domináns szerepem már a multé. Így viszont nem sok értelme van. Átmegyek, csörte a domináns szerepért, eljövök. Ez senkinek sem jó. Csak nagyon szeretem, és sajnálom, hogy rossz helyen van egy nagyon okos blöki.
2015. dec. 22. 17:55
 9/9 anonim ***** válasza:

Ebből a szempontból ez, hogy milyen gyakran találkoztok, nem sokat számít. Ha hozzám visszakerül egy-egy kutya, akiket pár hétig, hónapig nevelgettem, azonnal tudják megint, hogy mik is a szabályok, hiába nőttek a gazda fejére. Az, hogy ki a főnök nem olyan dolog, mint a ping-pong, hogy állandóan váltakozik, kinél is van.


A póráz fegyelem kialakítása normál esetben max 4-5 nap, kezdő gazdáknak, ha szorgalmasak általában minimum 7-8 hét szokott lenni. És ha állandóan húz, akkor végképp valamit nagyon rosszul csinálsz a módszerekben. Ezt így nem érdemes tovább folytatni, mert vagy még jobban hozzá szokik a büntetésekhez, vagy te fogod végleg feladni. Ha nincs segítséged ebben, akkor próbálkozz haltival -bár én nagyon nem vagyok a híve-, vagy hosszú pórázos, 20-30 m-es pórázzal, amin szabadabban tud mozogni. Persze olyan helyen, ahol ez lehetséges.

2015. dec. 22. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!