Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit csináljak ilyen viselkedés...

Mit csináljak ilyen viselkedéssel? (hosszú)

Figyelt kérdés

Adott egy 6 hónapos, nagyon energikus kölyökkutya. Mikor a kutyafuttatón eldobnak egy labdát, akkor ő nem a többi kutyával együtt a labda után fut, hanem inkább rá egy másik kutyára. Mikor épp dobná el valaki a labdát, akkor a kiszemelt kutyát cseszteti (harapdálja, felé ugrál, mintha játszani akarná hívni), majd mikor futnak a labda után, akkor a másik kutya után fut, néha még ilyen fura ugató-morgó hangot is ad mellé. Ha fut vissza a kutya a labdával, onnantól kezdve már nem érdekli a másik kutya, mellette békésen fut vissza. Persze nekem ez miatt ég a fejem. Ha nincs labdadobálás a képben, akkor viszont képes kulturáltan viselkedni a többi kutyával, nem csipked, nem megy neki, hanem mintakutyaként játszik.


Próbáltam már tiltani, megtanulta a "hagyd" parancsot is, hogy békén hagyja a másik kutyát, de ezek csak ideig-óráig működnek. Le is fárasztottam előtte agyilag is és fizikailag is (trükktanulás + gyakorlás, kergetőzés), ezzel csak annyit értem el, hogy amíg a másik kutya nem indul el, addig fekszik a fűben kidőlve, majd mikor a másik kutya elindul, ő is megy utána, csak sokkal komótosabban. Közben igyekszem neki megtanítani hogy milyen jó dolog labdázni, egyelőre ott tartok vele, hogy elfut utána, és félig vissza is hozza (jobb napjain teljesen, olyankor örömóda és jutitenger), remélve hogy talán így inkább a labda fogja majd érdekelni, nem a másik kutya. Próbáltam pórázon is tartani, amíg a másik kutyák játszanak, és hagytam, hogy távolról szemlélje, ha nyugodt viselkedést mutatott, akkor jutalmaztam, ha ment volna a másik kutyára, akkor hátrébb álltam vele, távolabb a szituációtól. Körülbelül 2,5 hónapja van nálam, ez a helyzet azóta fennáll. Ezeket a módszereket egymással párhuzamosan, helyzettől függően alkalmaztam/alkalmazom, de nem igazán akar javulni a helyzet.


A kérdésem az lenne, hogy volt-e valakinek már hasonló tapasztalata, és mi segített neki? Folytassam amit elkezdtem felépíteni (labdázás megszeretése + "hagyd" + fárasztás), és majd megszűnik a viselkedés? Vagy próbáljak meg valami mást?



2016. júl. 28. 12:03
 1/5 anonim ***** válasza:
56%

Szerintem normálisan vislekedik a kutyád, póbálja a nagyoktól játszva eltanulni a labdázást, és ennek hangot is ad. Fél éves, mit vársz tőle? Nagyon gyerek még. És kutyának kutya a társa, persze hogy érdekli a többi kutya, te a gazdája vagy, ők meg a haverok. Akikkel jó buli együtt lenni.

Arról nem beszélve, hogy ne trükköket taníts neki szerintem, hanem erősítsd benne a falkavezéri tekintélyedet. Egy picit sokat vársz tőle, persze hogy hullámzó teljesítménye hisz még kicsi. Ha sokat csipked, akkor hidd el, egy jól szocializált kutya jelezni fogja neki, mert ebben a korszakban nem csak te tanítod, hanem a többi, nevelt kutya is.


Vidd el kutyaoviba,

2016. júl. 28. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
35%

Kan kutyus?

Lehet féltékenység a többi kutyára... Ő nem fogja fel, hogy ez nem jó.

Szerintem erősítsd a kötődést kettőtök között... S mikor legközelebb ilyen inger éri, hívd magadhoz, valahányszor nem kívánt viselkedést mutat. Keressetek egy állandó ismerős kutyabarátot. Szerintem suliba menjetek.

2016. júl. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Igen jól látod, hogy a kutyád megpróbálja leszedni a másik fajtársát, de ez nem támadásnak tűnik, inkább valamiféle helyzet egyensúlyra törekedésnek. Ha minden igaz, akkor a legaktívabb partner akarja "takarékra" rakni.

A jószág minden tettének van valami testbeszédi előjele. Ekkor kell kizökkenteni a tevékenységéből, valamiféle kisebb testi kontaktussal (mondjuk finoman megbököd), majd az új állapotot, a zavaró állapot elmúltáig megtartani.

Én legalább is ezt csinálnám.


Üdv.

2016. júl. 28. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Azt kifelejtettem, hogy szuka kutyusról van szó. Lehetséges, hogy féltékeny, bár az nála abban merül(t) ki, hogy elkezd hisztis hangon ugatni, és ugrálni felém, de ez a viselkedése már majdnem megszűnt, ilyenkor ignorálni szoktam, elfordulok és csak akkor megy tovább a játék, simi stb., ha lenyugodott. Az elején nagyon kitartóan ugrált (volt hogy belém is csípett közben), de nálam már nem próbálkozik, csak páromnál (ő picit fél ettől a viselkedéstől, harapta már meg kutya kiskorában), de ott is jobb már a helyzet.


Állandó kutyabarátai vannak, az egyik egy vele egyidős mopsz (kan), egy német vizsla (szuka), valamint a másik kutyánk, egy kisebb keverék (ivartalan szuka) kutyus. Szóval minden féle méretű és nemű játszópajtása van. Velük (is) szépen játszik, a kis mopszra például nagyon szépen figyel a méretkülönbségek ellenére is. De ha előkerül a labda és futna utána a másik kutyánk például, az annyira felspannolja (gondolom), hogy elfelejti, hogy szépen kéne utána futni. Sajnos a másik kutyusunk annyira engedékeny, hogy akármit csinálhatna vele a "kicsi", tűri. Épp ezért igyekszünk mi tiltani.


És "sajnos" muszáj neki trükköket tanítani (nem valami nagy dolgokat tanul egyelőre; ül, fekszik, pacsit, láb mellett séta, szlalom, marad...), mivel igényli az agyi lefárasztást :) De igyekszem így se túlterhelni, az egész játékos módon zajlik, nem valami spártai szigort kell elképzelni :) Kutyaiskolába sajnos nem tudom még vinni, nyári szünet van, szóval maximum ősztől lehetséges.

2016. júl. 28. 14:59
 5/5 A kérdező kommentje:

#3

Szerintem sem támadás lehet, maximum kicsit bunkó módon próbál játszani/felhívni magára a figyelmet.

2016. júl. 28. 15:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!