Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Ír szetter jó lehet első...

Ír szetter jó lehet első kutyának? (Elsősorban saját tapasztalatokra lennék kíváncsi, de tippek és tanácsok is jöhetnek kiskutya neveléshez)

Figyelt kérdés

Lakásban élünk, de külvárosban, sok itt a parkos, erdős rész, remek sétálós, kirándulós helyekkel, részmunkaidőben dolgozom, ezért hétköznap 3-4 órát kényelmesen tudnék sétálni vele, hétvégén pedig amúgy is sokat szoktunk kirándulni, így a mozgásigénye szerintem passzolna az életvitelemhez. Emellett természetesen járnék vele kutyaiskolába, illetve az agility és a dog dancing is nagyon tetszik, ha nem is versenyszinten, de ezeket a trükköket szívesen tanítgatnám neki. Tehát a kutya fizikai és szellemi fárasztása is olyan elfoglaltság lenne, amit nagyon nagy boldogsággal csinálnék, igazi kikapcsolódás lenne számomra.

A kérdés inkább azért merült fel bennem, mert nem tudom mennyire nehéz a természete ennek a fajtának, amennyire tudtam utánaolvastam, de jó lenne saját tapasztalatokat is megismerni, mert a legtöbb helyen csak annyit írtak róla, hogy tanulékony, de kicsit szeleburdi fajta.


A másik, hogy nem vagyok a szó szoros értelemben teljesen kezdő, gyerekkoromban volt vizslám, de az ő nevelésében sokat hibáztam, nagyon engedékeny, tapasztalatlan és kicsi voltam, hiába jártam vele kutyaiskolába (sajnos nem a legjobba) nagyon domináns volt, más kan kutyákkal és idegenekkel agresszív, ezért is szeretnék most mindent jól csinálni és egy nyugodt, kiegyensúlyozott, boldog kutyust nevelni.


Elolvastam Caesar Millan Hogyan neveljünk tökéletes kutyát című könyvét, a műsorait is néztem, de úgy érzem, hogy neki olyan tehetsége van a kutyákhoz, amilyen nekem sose lesz, így nagyon hasznos lenne pár életszerűbb tapasztalat, tanács, ami egyszerű, hétköznapi kutyásoknak is működik. Illetve ami még sokat segített az a népszigeti kutyaiskola videósorozata, nagyon tetszik és hasznosnak tűnik az ott alkalmazott tükör módszer, remélem élesben is működni fog :D


Szóval összegezve ezt a sok mindent arra lennék kíváncsi, hogy az ír szetternek, vagy tágabban a vadászkutyáknak milyen fajtaspecifikus igényeik vannak, illetve mire kellene kifejezetten ügyelnem a nevelésénél.

Minden hasznos tippet, tanácsot, saját történetet, tapasztataltot nagyon hálásan köszönök :)



2018. ápr. 25. 20:20
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Nagyjából hasonló körülmények között élünk, mint te, külvárosi lakás, de van erre sok erdős rész, plusz egy patak is nem messze.


9 évesen kaptam az első ír szetteremet, őt tavaly vesztettem el, de annyira megtetszett, és úgymond "bevált" a fajta, hogy a következő kutyusom is ebből a fajtából került ki. Van néhány jellemző, ami eddig minden általam ismert írnél megjelent, szóval ezekről a tapasztalatokról fogok írni :)


Hihetetlenül barátságos, extrovertált, szeretetbomba kutyák. Felnőtt korukban is megmarad a kölykös játékosság, viccesek, sosem lehet mellettük unatkozni. A mozgásigényük nagy, jól bírják a hosszú túrákat is, másznak, futnak, úsznak, ugranak, semmi sem akadály. De a lakásban átkapcsolnak kanapékutya módba. Állandóan bújnak, másznak fel az öledbe, dörgölőznek mint a cicák. Nagyon ember, és főként gazdiközpontú fajta, szinte szerelemmel, rajongásig szeretik a gazdáikat. Ez magával hordozza, hogy nem lehet tőlük megszabadulni, mindig a nyomodban lesz :D


Mint vadászkutya, természetesen az ösztön erős bennük, hajlamosak elmenni madarak, őzek után. Nekem szerencsém van, mert a kis újonc olyan szinten ragaszkodik, hogy lehetetlen elveszteni, mert ha 15 méternél távolabb kerülök már rohan is vissza :) A marad parancs azonban nem igazán megy egyelőre.


Kajával remekül motiválhatók, már már túlzottan is kajaorientáltak. A tanulás úgy vettem észre könnyen megy, de fontos, hogy fenn tudd tartani a figyelmét, mert minden érdekli, és könnyen elkalandozik. Okosak, de van, hogy nincs kedvük dolgozni, és akkor hiába próbálkozol. Nem egy szolgalelkű fajta, de nem is olyan független, mint egy agár.

Fontos, hogy a durva bánásmód náluk nem működik, megsértődnek, és onnantól kezdve nem lehet mit kezdeni velük. Egyszer az enyém egy erősebb szóbeli szidás után (amit amúgy megérdemelt, és tudta is) nem jött vissza sétakor, vérig volt sértve, és állandóan elfutott, ha meg akartam fogni. Máskor ez minden probléma nélkül menni szokott. Szóval ki kell tapasztalni, hogy mire hogy reagál, de én úgy látom, hogy nagyon érzékenyek.


Dominancia előfordulhat, a szuka kutyám például elég domináns volt. A mostani kisfiú egyelőre mindenkinek behódol, de ez inkább egyed, mint fajtafüggő szerintem. A határokat szeretik feszegetni, főleg kamasz korban, szóval a következetesség nagyon fontos náluk is. Rafináltak tudnak lenni, nem mindig használják jóra az eszüket ;)

Házőrzésre totálisan alkalmatlan, de jó jelzőkutyák. Agresszió nem igazán van bennük, de ha kell felléphetnek védelmezően. Persze itt inkább egy odamordulást-megugatást értek ezen, nem fogja szétmarcangolni a célszemélyt.


A sport jó ötlet, én is szeretnék majd agilityzni a kisszetterrel jövőben, ha elég nagy lesz az ugrándozáshoz :D Mint elég nagytestű fajta az ízületeire figyelj. A mély mellkas miatt gyomorcsavarodásra is kifejezetten hajlamos kutyák, evés után mindig legyen egy kis pihi. A szőrüket hetente 2x érdemes átfésülni, és a fülek állapotát is időnként ellenőrizni kell.

2018. ápr. 25. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos és részletes beszámolót, egyedül a dominanciától félek kicsit, ezért is gondolkoztam szuka kutyán, mert azt olvastam, hogy a kan kutyáknál ez jellemzőbb, de akkor úgy látszik ez teljesen egyedfüggő.


Viszont annak nagyon örülök, hogy a leírásodból egy számomra is tökéletes kutya jelleme bontakozik ki, mert nekem is nagyon fontos, hogy teljesen az életem része legyen, családtag, aki jól érzi magát velünk.

Szóval még egyszer nagyon köszönöm, hogy írtál, csak még jobban megerősített abban, hogy ír szettert szeretnék :)

2018. ápr. 25. 22:15
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

A szuka kutyusom sajnos nem lett megfelelően szocializálva, szerintem ez is közrejátszhatott a dologban. Falun laktunk, és ott nem igazán volt más kutya, akit nem csak házőrzőnek tartottak az udvaron, így nem sok lehetőségünk volt erre akkor. Ketten voltak a testvérével, és mindig ő volt a főnök, de nem kell durva dominancia harcokat elképzelni, általában szépen lerendezték :) Inkább idegen, hasonló habitusú lányokkal volt baja, de idősebb korára már ez is sokat enyhült.

Az ivartalanítás egyébként javíthat a domináns viselkedésen, ha kifognál egy nehezebben kezelhető kutyát. De a tenyésztő biztosan segít kiválasztani a hozzád, és az életviteledhez leginkább passzoló kölyköt.

Örülök, hogy segíthettem, ha bármi kérdésed lenne még nyugodtan írj :)

Nem fogsz csalódni a fajtában, gyönyörűek, hihetetlen személyiségük van, és rengeteg szeretetet tudnak adni.

2018. ápr. 25. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!