Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A ló a szekeret valójában...

A ló a szekeret valójában "tolja" vagy "húzza"?

Figyelt kérdés

Nemrég ezen vitatkoztam az egyik ismerősömmel, mert ő azt mondta hogy a ló a szekeret "húzza" amíg én azt mondtam hogy "tolja".

Gondolom azt hihette hogy nem vagyok normális, pedig meg is indokoltam azzal az elméletem, hogy a ló a szügyére kötött szügyellőt tulajdonképpen tolja maga előtt és ez a tolóerő vonja maga után a szekeret.


Kíváncsi lennék hogy ki mit gondol, hogy "tolja" a ló szekeret vagy "húzza"?



2023. márc. 30. 13:02
A kérdező szavazást indított:
Tolja a ló a szekeret
Húzza a ló a szekeret
62 szavazat
1 2 3 4
 1/35 anonim ***** válasza:
98%
A ló a szekér előtt halad - tehát "húzza". A lószerszám konfigurációja ez esetben nem lényeges.
2023. márc. 30. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/35 A kérdező kommentje:

# 1

"A ló a szekér előtt halad - tehát "húzza". A lószerszám konfigurációja ez esetben nem lényeges."


Na éppen ez volt az, amin az ismerősömmel is összekülönböztem. Hiszen a "húzóerőt" nem maga a ló fejti ki. A "húzóerő" annak az erőnek a továbbadása amit a ló a szügyellő "előre tolásával" ér el, miközben az állat előre megy.

Persze hülyén, vagy szokatlanul hangzik ez, mert sokan fejben arra asszociálhatnak, hogy a "ló a szekér mögött, a szekérnek fejjel nekitámaszkodva próbálja a szekeret maga előtt tolni".

2023. márc. 30. 13:10
 3/35 Suetonius válasza:
96%

"...a szügyére kötött szügyellőt tulajdonképpen tolja maga előtt és ez a tolóerő vonja maga után a szekeret."

Pedig te is leírtad a választ: a szügyellőbe beledőlve vonóerőt fejt ki.

Tehát húzza.

2023. márc. 30. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/35 anonim ***** válasza:
97%
Ez nem kérdés, húzza. A többi csak belemagyarázás.
2023. márc. 30. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/35 anonim ***** válasza:
96%
Az erőemberek akik képesek elhúzni egy kamiont és felvesznek egy hámot azok is tolják szerinted a kamiont?
2023. márc. 30. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/35 anonim ***** válasza:
96%
Most akkor döntsd már el, mi a kérdés! A szügyelő vagy a szekér? A szügyelőt a saját szemszögéből nézve nyilván tolja, mert maga előtt van, aminek a segítségével a szekeret HÚZZA!
2023. márc. 30. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/35 anonim ***** válasza:
69%
Rég olvastam ilyen jó kérdést
2023. márc. 30. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/35 anonim ***** válasza:
94%
De a te hülye nézeted szerint, ha egy autóra rákötök egy kötelet, és a két kezemmel a hátam mögött megfogom és úgy mozgatom, akkor az húzás, de ha mindezt úgy teszem, hogy átvetem a kötelet a vállamon és úgy fogom meg és haladok előre, akkor meg szerinted tolom a kocsit?
2023. márc. 30. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/35 A kérdező kommentje:

5 #

"Az erőemberek akik képesek elhúzni egy kamiont és felvesznek egy hámot azok is tolják szerinted a kamiont?"


Lovakról beszéltem és nem emberekről. Egy ember anatómiai felépítése teljesen más, mint egy lóé.


A hám - amit a lóra kötnek - elosztja a terhelést a ló mellén és annak két oldalán (könnyű hevederrel), vagy a nyak és a vállak tövében, illetve a mellkason (nehéz hevederrel). A hámot "tolva" a ló a szükséges erőt hozza létre, mely a hevedernek adódik át, és ez az erő húzza magát a terhet, nem pedig a ló. Tehát a ló csak közvetetten húzza a terhet, a fő fizikai erőt maga a "tolóerő" jelenti.

2023. márc. 30. 13:31
 10/35 anonim ***** válasza:
95%

"és ez az erő húzza magát a terhet, nem pedig a ló"


De hát te magad is !eírod, hogy húzza! Azt az erőt meg a ló fejti ki! Szerintem engedd el, 15-0!

2023. márc. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!