Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Lovasok! Elengednétek terepre...

Lovasok! Elengednétek terepre egy tourette szindrómás lanyt?

Figyelt kérdés

Az ismerősöm egy 16 éves lány, jól lovagol, de terepre nem igazán szokott járni csak sz edzőjével, nagyobb társaságban, nyugodt lovakon. Enyhébb tourette szindrómája van (kisebb ticjei vannak, halkan hümmög) de ezen kívül teljesen normális, megbízható csaj.

Felkeresett, hogy van egy fiú aki tetszik neki, és elhívta lovagolni (abban nem vagyok biztos, hogy ő honnan szerez lovat, de ha jól értettem az apjának több is van), mehetne-e az én pacimmal (én már felnőtt vagyok).

Nagyon örülnék, ha összejönne ez neki (nekem is ez lett volna a kamaszkori álmom), de a lovamat — meg persze a lányt — se szeretném veszélyeztetni.

Szerintetek kölcsönadjam neki délutánra? Van valaki, aki szintén ilyen betegségben szenved?

Köszönöm a válaszokat!



2023. aug. 16. 10:58
 1/6 anonim ***** válasza:
98%

A tourette szindróma jellemzően nem okoz gondot akkor, amikor valaki nagyon belemerül valamibe, és leginkább akkor merülsz bele, ha szereted csinálni - ilyenkor nem, vagy alig vannak tünetek.


Izgulás viszont ellendolgozik, a tünetek felerősödnek.


Összességében nem tartom valószínűnek, hogy maga a tourette szindróma ebben az esetben gondot okoz.

Nem ismerem az ő tüneteit, de van rálátásom a dologra.


Inkább azt gondold át, hogy tourette szindrómát leszámítva mennyire lehet probléma - tapasztalatlanság (írod, nem nagyon volt még terepen), váratlan helyzetek mennyire lehet gond.

Esetleg beszélj a szüleivel, ők miként látják.


Alapvetően én nem a tourette szindróma miatt aggódnék, ha jól érzi magát, felszabadult, akkor nincs ezzel gond, és vészhelyzetekben sem szokott gondot okozni (megindul a ló, meg kell fékezni, rossz esetben próbálni "jól" esni - nem tudom, lovagláskor ezek mennyire problémák, csak azt, hogy a tourette szindróma nem ebbe szokott beleszólni).

2023. aug. 16. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
97%
Ha csak vokális tikjei vannak, akkor emiatt simán. Ahogy előttem is írták, inkább a tapasztalatlansága miatt aggódnék.
2023. aug. 16. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A halk hümmögés teljesen oké - az lenne gond, ha hangos, hirtelen hangokat adna ki, amivel megijesztené a lovat, vagy a keze/lába mozogna, ami téves jelzést adhat.


Én is inkább a tapasztalatlanság miatt nem engedném. Legyen velük egy tapasztalt vezető, vagy maradjanak pályán (ott is inkább felügyelném a lovaglást)


Természetesen megértem a dolog varázsát, nagyon csábító, de azért nyilván te is tudod, hogy a lovaglás veszélyes is tud lenni. Még ha a két fiatal teljesen normális és megbízható is (nem kezdenek el "vagánykodni" egymásnak) attól még bármi történhet.


Például a srác lova megijed valamitől, amitől megijed a te lovad, és ezt nem tudja helyesen lereagálni (mert nyugodt lóhoz szokott)

2023. aug. 16. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
75%

A toourette szindrómával nem hiszem hogy lesz gond ha nem rángatja nagyon a lovat, rúgdossa stb.

Szerintem ez csak a lovadon múlik, ha nem idegbeteg vagy ijedős akkor kiengedheted

2023. aug. 16. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Nekem kicsit más aggályaim vannak.. Lovaddal ismerik egymást? Mondod, nem szokott nagyon terepezni, nem biztos, hogy kettesben kéne menniük. Srácot sem ismered, ki tudja, mennyire normális, vagy mit talál ki, milyen a másik ló.. Meg alapból nem adnám oda a lovamat egy ilyen helyzetben. Valaki sérül, leesik, elszalad, lovadnak is baja eshet.. Kell ez neked? Kié a felelősség? Megy a huzavona évekig akár. Ha több lovad van és velük mész, az megint más, de így... Nem a betegsége miatt, de tuti nem adnám oda a lovat.
2023. aug. 17. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Akkor átbeszélem még vele.

2023. aug. 17. 20:58

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!