Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi az a "saddle seat" és "big...

Mi az a "saddle seat" és "big lick", miért fáj ez a lónak, és ha fáj, miért nincsenek még mindig betiltva?

Figyelt kérdés

Nem vagyok igazán lovas, az alapokkal nagyjából tisztában vagyok, de magyarul nem találtam ezekre találatot, esetleg ha csak a kulcsszavakban segítetek, megköszönném azt is.


A saddle seatnél azt tudtam kivenni, hogy sokkal hátrébb ül a lovas, mint egyébként, ami önmagában meg is magyarázza, hogy miért probléma ez a lónak, de azt nem értem, hogy akkor miért alakult ez ki, mitől kívánatos ez még mindig ebben a sportágban.


A "big lick" esetén pedig a mellső lábak kinyújtva jó magasra kerülnek, a patacipő itt nem tudom milyen célt szolgál. Eleve vannak szép nyújtott lépésű fajták (ügetők), ott nem láttam ezt a gyakorlatot? Itt is hasonlóak a kérdéseim, mint korábban.


Valamint egy angol hozzászólásban írták a Tenesse walker-ről, hogy ennél a fajtánál lentebb tűzött a farok, ami valamiért problémás, ezért bizonyos szalagokat elvágnak... nem egészen értettem.


dec. 28. 13:57
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Big lick az, amikor bármi vegyi anyaggal roncsolják a mellső patákat, ehhez alkalmazkodva a ló látványosabban használja a mellső lábait. Régen indult erre egy mozgalom, mert vonzotta a plebejusokat a kiállításokra. Nem humánus dolog.


A saddle seat más, ez megint csak kiállítási dolog, arra használják, hogy a ló tomporát minél inkább megmutassák. Ennek persze nem minden lónál van értelme, csak azoknál, akiket szándékosan olyan alkatúra tenyésztettek a kiállítás kedvéért. Ez már kicsit felemásabb történet, vannak sarlatán tenyésztők, meg vannak normálisak, utóbbiak lovainál konkrétan jobbat is tesz az ilyen testalkatú lónak, hogy úgy ülnek rajta.


Hogy miért nincsenek még mindig betiltva? Mert ki tiltaná be? Jól láttad a Tennessee Walkert, szerinted az amerikaiakra ráparancsolhat bárki, hogy bármit betiltsanak, ha élvezik nézni?


Mondok más példát:

Vizsláknak vágják a farkát, kaukázusi juhásznak régen vágták a fülét-farkát, előbbinek hogy vadászat közben ne akadjon bokorba, utóbbinak azért, hogy ne tudja a farkas letépni, mert ha letépné, akkor csúnyán vérezne és több gondot okozna.

Ez speciel humánus, mert félnapos korában csinálják, amikor a nyisszantásból _semmit_ meg sem érez az állat.


Viszont a dobbermanoknak egész kölyökkorukban formára vágják a fülüket-farkukat, ahogy nő. Az egy embertelen dolog, azért, hogy egy bizonyos módon nézzen ki. Állatkínzás. Mégsincs betiltva.


Ráadásul beszélhetnénk arról is, hogy van egy FCI, meg vannak fajtastandardok, de az USA ennek pl. nem tagja, ezért kedvére keresztezhet összevissza, amit akar, hogy olyan küllemű kutyája legyen, amit el tud adni. És pl. nekünk nem lehetne abba se beleszólásunk, ha egyszer kitalálná a hülye amcsi, hogy puli meg labrador keveréket akar csinálni, hiába tőlünk vette (jó esetben) a pulit.


Szóval ezért nincsenek ezek betiltva. Mert vitatott dolgok, nem is annyian lovagolnak, hogy ebből társadalmi ügyet lehessen csinálni, és világszerte úgysem fogod betiltani, majd a show-lovaglás nagyhatalmai eldöntik, mit szabad és mit nem, de ha betiltják, akkor is simán lesz, aki a sufniban sarlatánkodik.

dec. 28. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszi!

A fül és farokcsonkítás hazánkban be van tiltva, fajtától függetlenül.


Azért gondoltam, hogy betilthatták már volna, mert ennél jóval kevesebbért is megszokták lincselni az embert (főleg a tengerentúlon), és azt gondoltam, hogyha ilyen nagy és együttes az ellenkezés a lótartók körében, akkor nem elégséges az a pár százalék, akik fenntartják ezeket a hagyományokat, szokásokat.


Köszönöm a válaszod!

dec. 28. 14:59
 3/4 anonim ***** válasza:
Kevesebbért is hőbörögnek, de általában nem olyan dologért, ami pénzt hoz a házhoz. Márpedig egy így mutogatott lovat és ivadékait veszik a gazdagok, mint a cukrot, meg a show-nak is annál jobb, minél inkább tele a nézőtér. Mocsok dolog, tudom...
dec. 28. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Vannak olyan országok, például Svájz, ahol bevannak tiltva.
dec. 31. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!