Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hackamort lehet zavlaval...

Hackamort lehet zavlaval hasznalni? Van ilyen kombinalt kantar?

Figyelt kérdés
A lovam nagyon erzekeny a szajara ezert gondoltam a hackamort, de viszont eleg kiszamithatlan igy gondoltam h a kettot nem e lehet kombinalni
jan. 2. 23:49
 1/8 anonim ***** válasza:
96%

Kedves kérdező!

Arra kérlek, hogy viselkedj éretten, és kezeld a helyén az építő jellegű hozzászólásomat, amit érted, és a lovadért pötyögök le hosszasan.


Mi lenne, ha mondjuk a lovad kiképzésére, újraképzésére fektetnéd azt a pénzt, amit egy új, rohadt drága felszerelésre szeretnél? Elárulom, nem kellenének ezek, a lovad kiegyensúlyozottabb, kiszámítható lenne, te pedig képzettebb, jobb lovas.


A modern lovassportok baja, hogy mindig mindent gyorsan akar megoldani. Zablákkal, segédszárakkal, kisorrszíjjal, nyugtató táplálékkiegészítővel, stb-stb.


Ha rászánod a saját képzésedre a pénzt, az időt, az energiát, türelemmel fordulsz magad és a ló felé, tovább fogsz jutni.

A felszereléstől ezek a problémák nem fognak megváltozni.

Végigzongorázhatod ezeket például:

1. Ellenőrizni kell, hogy a lónak van-e egészségügyi problémája

Pl. Fáj a háta, jók-e a fogai, van-e gyulladás a szervezetében valahol, bármi ilyesmi

2. Te mit rontasz el, te miben kell fejlődj

Pl. Hangulatingadozások, szárkezelés, üléssegítségek használata (!!!), tudatalatti hatás a lóra

3. Van-e olyan hozzáértő, türelmes szakember, aki tud segiteni neked és a lovadnak? Ha te nem bírod kezelni a lovad problémáit, és az edződ is csak mégtöbb olyan módszert ajánl, hogy hogyan szorítsd be mégjobban a lovat, ahelyett, hogy mondjuk visszamenni az alapokra akár földről, akkor érdemes jobb szakember után nézni. Ha az alapok hiányoznak, nem fogsz tudni magasabb szintre lépni akkor sem, ha a világ összes dolgát megveszed a lovadnak.



A kérdésedből egyértelmű, hogy nincs szükséged semmilyen plusz felszerelésre, csak képzettségre. Valószínűleg nem a szintednek megfelelő lóval dolgozol együtt, ebből adódnak a problémák, amit a ló is elszenved. Nem ő a kiszámíthatatlan.

Ne várd meg, amíg a lovad nem lesz érzékeny, hanem tanuld meg, hogy hogyan kell bánni ezzel az érzékenységgel, és hogyan nyújthatsz neki egy olyan közeget, amiben biztonságban érzi magát.


Sok ilyen problémával küzdő lovassal, haladó lovassal találkoztam már életem során, és ezekkel a módszerekkel egyik sem került előrébb. Szeretném megelőzni a lónak ezt a fajta passióját, ezért kérlek, fordulj a lovad felé felelősséggel, és ha rossz helyen, rossz szakembernél vagy vele, a saját és az ő érdekében is keress olyan helyet, ahol elmagyarázzák neked, amit nem értesz, ahol kérdezhetsz félelem nélkül, ahol segítenek neked ezeket szakszerűen, és nem szakbarbár szerűen megoldani.

Attól még, mert valakinek papírja van, és versenyeredményei, nem biztos, hogy ért hozzá, ezt pedig kezdő lovasként nehezen lehet helyesen megítélni.


Remélem tudtam segíteni.

jan. 3. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nagyon jól összefoglalta az előttem szóló, támogatom is az általa leírt megközelítést, viszont az esetek nagy részében aki itt gyakorin kér segítséget neki nincs edzője csak egy lovacskája otthon. Nem akarok senkit sem ledegradálni, főleg, hogy jómagam is otthon tartok lovat és nincsen ezzel semmi baj alap esetben. De sajnos a gyakorin érdeklődök java része sajnos nem megfelelően képzett lovas és ebből kifolyólag elképesztően felelőtlenül viselkedik a ló körül. A kérdező is valószínűleg egy kislány, akinek van otthon a faluba egy lova akivel láthatóan nem bír, mivel hiányos talán mindkét oldal felkészültségi szintje. Elolvasni el fogja, de megfogadni sajnos kétlem, hogy meg fogja az építő jellegű kritikádat. Az a legrosszabb az egészben, hogy valószínűleg nem is akar változtatni rajta valójában rajta vagy ha szeretne nincs rá anyagi kapacitás.
jan. 3. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Szeretnem leszogezni h nem egy kisfalusi lany vagyok hanem egy belvarosi lovas akinek Dallos Gyula az edzoje. Sokat tunodtunk h ez e a megfelelo megoldas. A lo egy nagyon magas fokon kepzett díjló aki csikokora ota foldrol van belovagolva. Kulfoldon mar egyre tobb lovasceg gyart kombinalt kantart es nagyon nagy a sikere is. A lo akit lovagolok nagyon fiatal rakoncatlan lovacska es ez egy egy kerdes volt reszemrol de latom itt mar mindennek is elettem hordva
jan. 3. 23:28
 4/8 anonim ***** válasza:

1es vagyok.

Kedves 2-es!

Én nem feltételezném rögtön, hogy nincs edzője, hiszen pontosan tudom milyen rossz edzőknél lenni, sokat tudni, de keveset érteni. Nagyon sok edző végzettségű lovas is tesz fel itt kérdést gyakorin egyébként. (Nyilván nem ilyeneket)


Kedves Kérdező!

Nehéz reagálni arra, amit írtál, hiszen nagyon nem hiteles számomra, több szempontból sem. Nagyon szeretnék veled őszintén, tisztelettudóan, véletlenül sem bántóan beszélni, de ehhez az kell, hogy te is őszinte legyél magaddal és velünk.

Sorban reagálnék az általad írottakra:

"Szeretnem leszogezni h nem egy kisfalusi lany vagyok hanem egy belvarosi lovas akinek Dallos Gyula az edzoje"

Jómagam pedig egy falusi lány vagyok, akinek nem Dallos Gyula az edzője, de számít ez valamit? Nem. Nem kell kicsinyeskedő vitákba belemenned. Dallos Gyula bácsi egyébként tapasztalatából adódóan könnyedén tudna neked segíteni egy ilyen problémán, ezért nem gondolom, hogy ő az edződ. Bár Dallos Gyula bácsi az egész országban elismert díjlovas, a szakavatott szem látja, hogy nagyon könnyű nála elképzelni hátfájós lovakat. Sőt, hogy durvábbat mondjak, Dallosnál járt mozgásszakértő lóorvostól hallottam, hogy sok a 'nagydíj programot' kapó lovacska arrafelé, ami jelen esetünkben a gerinc melletti izmokba beadandó fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő injekciókat jelenti. Sajnos a lovassportok már régóta olyan irányba tartanak, ami sem a lovasoknak, sem a lovaknak nem kedvez, csak a szaktudás nélküli gazdag lótulajdonosoknak, akik a szaktudástalan 'szakemberekhez' viszik a nagy képességű lovaikat, hogy azok megtanulják: ellenállni felesleges (hiszen ott a százféle zabla, segéd- és kikötőszár, kisorrszíj, stb.). Ezzel pedig nagyon sok a gond, leginkább a lovak sínylik meg az egészet.

Ezek ellenére nagyon nem szeretném elhinni, hogy Dallos Gyula tanítványa vagy, hiszen ha már az kerül a tanítványai szájába, hogy a lovuk "nagyon fiatal rakoncatlan lovacska", ott régen sok baj. Egyrészt nem szakszerű a kifejezés, másrészt pedig nem helytálló. Egy ló nem rakoncátlan, egy ló csak egy ló, a benne zajló folyamatokra, a környezetre reagál.

" A lo egy nagyon magas fokon kepzett díjló aki csikokora ota foldrol van belovagolva." majd később "A lo akit lovagolok nagyon fiatal rakoncatlan lovacska"

Nem tudom, hogy most ugyanarról beszélünk, feltételezem nem, hiszen az egyik egy nagyon magas fokon képzett díjló, a másik pedig egy nagyon fiatal egyed. Nem tudom mit jelent a nagyon fiatal, de azt remélem tudod, hogy a ló csontazata 6 éves koráig kialakulóban van. (Bízom benne, hogy a nagyon fiatal az neked minimum egy 5 évest jelent, nem egy 2-3 éves lovat)


"Kulfoldon mar egyre tobb lovasceg gyart kombinalt kantart es nagyon nagy a sikere is"

A kérdésedben szereplő "Van ilyen kombinalt kantar?" kérdést ezek szerint megválaszoltad, remek. Persze, hogy van ilyen kombinált kantár, ahogyan arab zabla, meg weiroter szár is, de nem biztos, hogy szeretnénk őket használni. Nagy a sikere, persze, hiszen minden hozzád hasonló lovaslány, aki nem tud mit kezdeni az ilyen problémákkal vásárolják őket.


"de latom itt mar mindennek is elettem hordva"

Ne haragudj, hogy szeretnélek megóvni felesleges anyagi kiadásoktól, amivel időt veszítenél, illetve a helyzetet rontanád. Én úgy gondolom nem bántó hangnemben írok még most sem, ezért szögeztem már itt le a legelején. Azt is megértem, ha még nem vagy olyan helyzetben, hogy változtass az attitűdödön, lehet, hogy később majd megváltozik a véleményed, lehet, hogy nem. Ezért én sosem leszek felelős. Egyedül aziránt érzek felelősséget, hogy megadjam neked arra a lehetőséget, hogy változtass.

Hagyományos díjlovas szállóige: Ha valami gond van elől, keresd meg az okát hátul.

Ez is sugallja, hogy még több kontrollba kényszerítő eszköz nem fog segíteni a problémádon, ugyanakkor nyilván ez a szállóige is vitatható, hiszen amelyik lónak a tmj csatlakozásával baj van, azt orvossal kell kezelni, és nem például előrelovagolni. Ezért mondtam, hogy először ellenőrizni kéne, hogy nem a fájdalom az oka a számodra kiszámíthatatlan viselkedésnek, ezt akár egy rosszul beállított felszerelés (például nem tökéletesen illesztett nyereg) is okozhatja.


Azért bevallom, azok után, hogy az elején is kinyilvánítottam a szándékom, kicsit rosszul esett, hogy azt feltételezed rólam, hogy csak azért írok ide neked kisregényt, hogy elhordjalak mindennek is, miközben ez nagyon nem igaz. Viszont ha azt akarod, hogy az emberek komolyan vegyenek, beszélj szakszerűbben. Egy szakember nem teszi a lóra a felelősséget azzal, hogy a ló a rakoncátlan. Egy szakember azon gondolkozik, hogy hogyan nem kezelte helyén a szituációt, ez pedig mindenkivel, a legjobbakkal is előfordul.

Sajnos az évek alatt, amikor szerencsém volt külföldi lovas mesterektől tanulni, az edző kifejezés megfekedett számomra, teljes mértékben a modern lovassportokhoz kötöttem, és el kellett idegenülnöm tőle. Ha megnézed a modern nagy díjlovas versenyeket, olimpiákat, sajnos láthatod, hogy mennyi lónak vannak nagy eséllyel hátproblémái. Pedig a díjlovaglás pont, hogy az egészséges, jó erőben lévő ló kiképzését kellene megcélozza, de már évtizedek óta látszik, hogy nem ebbe az irányba fejlődik a sport. Nem hiába vannak viták a FEIvel.

Csak arra kérlek, ha meggondolnád magad a véleményemmel kapcsolatban, hogy ne a lóra tedd a felelősséget, hanem magadat képezd. A te kezedben van a pénzed, te döntöd el, hogy mire költöd.

jan. 4. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Kettes vagyok!

Gondolom az én válaszom miatt kapta fel a vizet, de én sem rossz szándékból írtam vagy áskálódás miatt. Csupán láttam azt az energiát amit az egyes válaszadó belefektetett abba, hogy neked átadja a tudását és leírtam neki, hogy ez itt gyakorin általában süket fülekre szokott találni. És így is lett. Mivel ahelyett hogy megfogadtad volna a tanácsát vagy legalább elgondolkoztál volna rajta, helyette felkaptad a vizet és mégnagyobb hülyeségeket hordtál össze a komment szekcióba. Dallos Gyula bácsi ha ezt látná, ő se akarna hinni a szemének.

jan. 4. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
74%

Már bocsánat, de ha magasan képzett ló, ami fiatal valahogy nem áll össze. A kettő erősen üti egymást, mert aki kicsit is jártasabb a témában az tudja, hogy egy komolyabb képezettséget alsó hangon 7-8 éves korra lehet elérni.

A másik az, hogy ha Dallos Gyula lenne az edződ, akkor nem engedné, hogy kapukulcsot tegyél a lovad szájába, hanem ahogy az 1-es írta, vissza kell menni az alapokhoz, illetve meg kell keresni a probléma gyökerét. Azzal, hogy beteszel egy kombi hackamoret, mert létezik, az nem megoldás a bajodra, csak egy fedő, ráadásul tapasztalt kézbe való. Nagyobb magasságon ugró versenyzőknél láttam ilyet, ahol egy 150-es technikás pályánál, már nem mindegy mi és hogyan hat.

Aki egy díjlovas mesteredzőhöz jár, annak ilyen meg sem fordulhat a fejében! Már csak azért is, mert vagy elmegy a ló egy 1x vagy 2x tört zablával, kellő képzettségi szint elérése után pedig nagykantár is befigyel a két zablával, de ott is alapvetően a finomabb segítségek miatt van a pelham, nem féknek. Szóval erősen kamuszagú a dolog pár helyen.


Viszont ezek után azt teszel a lovad szájába amit akarsz, tudatlan kézben a legenyhébb zabla is fegyver tud lenni, egy komolyabb szerkezet pedig visszafordíthatatlan károkat tud okozni a ló szájának bizalmában, ha nem tudod megfelelően kezelni.


Nekem az zablára ráharapós és elmenős lovamat, 2 évbe telt finom szájúvá lovagolni, hogy megfelelően támaszkodjon. Vér és könnyek.. sok hullámvölggyel, de most már látom az utat felfelé. Szóval inkább idomíts, szánd rá az időt. Ha meg kamuzol legalább ne ilyen átlátszó legyen.

jan. 4. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ismét 1-es vagyok.


Kedves 6-os!

Teljes mértékben egyetértek, arra szeretném csak felhívni a figyelmed, hogy a kérdező egy kapukulcsot tenne a lova szájába.

Valószínűbbnek tartom, hogy valami egyszerűbb zablát akar hackamoreral kombinálni.


Kedves kérdező!

Ennek ellenére maga a hozzáállás ( egy ilyen problémát nem következő kontrolleszközzel akarunk megoldani, hanem tanulással), ami miatt ilyeneket írunk.

Nem szeretném ugyanakkor, hogy olyanokat feltételezzünk rólad, ami nem biztos, hogy igaz :)

jan. 5. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Hogy a kérdező egy szóval sem említette *
jan. 5. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!