Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogy kell mélyre lovagolni a...

Hogy kell mélyre lovagolni a lovat HELYESEN?

Figyelt kérdés
Akárhogy is, de az edzőm nem igazán erőlteti meg magát, hogy segítsen a lovasoknak. A válaszai leginkább csak félmegoldások, és minél előbb befejezze az órát. Amikor megkérdeztem ezt az edzőmtől, akkor csak annyit mondott, hogy hosszú száron lovagolj, de ettől még önmagában nem adta lejjebb a fejét, és nem is igazán válaszolt arra a kérdésre, hogy mi is tulajdonképpen a mélyre lovaglás, és mi a haszna. Edzőt majd váltok, csak nem most, hanem majd csak a nyáron.
2012. márc. 26. 16:13
 1/5 A kérdező kommentje:
A támaszkodást sem értem annyira, noha nem vagyok hül*e, de nekem nem igazán jött le, hogy mire való, és hogyan kell végrehajtani. Tudom jól, hogy csak edzővel lehet ezeket megcsinálni, és nem itt kellene normális esetben kérdeznem, de jobb ötletem nincs. Legalább szeretnék egy normális képet kapni erről, hogy megértsem.
2012. márc. 26. 16:17
 2/5 anonim ***** válasza:
91%

Ezt nagyon hosszú lenne teljesen részletesen leírni, úgyhogy csak felvázolom nagy vonalakban és a végén ajánlok egy könyvet, jó?

A támaszkodásnak az a lényege, és az a haszna, hogy a lovat egyensúlyba hozd a lovaglás ideje alatt. Ha nem ül a hátán senki, és szabadon mozog, minden ló természetes, tökéletes egyensúlyban van, de amint a hátára kerül valaki, a súlypontja előrébb kerül. Ebből adódik a legtöbb csetlés-botlás, és vágtában a síkon való bukások jó része is.

A jó lovasnak tehát kutya kötelessége erre odafigyelni, és úgy lovagolni a lovát, hogy az akkor is egyensúlyban legyen, amikor fenn ül a hátán, ugyanis csak ebben az esetben tudja a ló kihozni magából a maximumot, és mindez sokkal kisebb megterhelést jelent számára fizikailag - pláne, hogy ha a mellső lábakra jutó munkát nézzük.

Hogyan érjük el a támaszkodást? Honnan lehet tudni, ha egy ló támaszkodik? Nos, ez függ rengeteg dologtól, a ló testfelépítésétől elkezdve a lovas kezének könnyedségén át a csizmáig. A támaszkodó ló a hátulsó lábaival teljesen maga alá lép/ kézhez lép, ami onnan látszik, hogy belelép, vagy átlépi az elülső patanyomát. Felengedi a hátát, a Nyaka ívbe hajlik, és a feje merőleges a földre.

Kép:

[link]


Az általános képlet a támaszkodás elérésére a következő:

ütem->lendület->elengedettség->egyenesre állítás->támaszkodás(->összeszedettség)

Azaz, a megfelelő ütem megtalálása után előre kell lovagolnod a lovat, hogy elég lendülete legyen, hogy felszabaduljon a háta és a hátsó lábai, majd finoman meg kell tartanod elöl a szárakat, ezzel arra késztetve, hogy kézhez azaz maga alá lépjen. Ehhez sok lovardai alakzat, felvételek, fokozások kellenek, és ha elég jól ösztökéled és belép maga alá, el fogja engedni magát. Ez azt jelenti, hogy érezni fogsz pár dekányi "fogást" a zablán, ez még nem támaszkodás, csak felkínálás. A kulcsszó: "ha ő enged, te is engedsz". Azaz, ha felkínálja a támaszkodást, nem rátartani kell, hanem egy leheletnyit engedni a szárakon, és még többet hozzáhajtani csizmával. Finoman át is lehet mozgatni ilyenkor, és akkor le fogja adni a fejét.

Ennyi nagy vonalakban.

Ajánlanám a Lovasakadémia könyvsorozatból 'A jól képzett lovas' és 'A fiatal hátasló alapkiképzése' c. köteteket.

2012. márc. 26. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
76%
Azt javaslom, hogy keress másik edzőt, Ő ezt, és még csomó minden más jót megtanít majd neked! Szomorú, hogy az ilyen ember edzőnek meri mondani magát...
2012. márc. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A mélyre lovaglásnak az a lényege , hogy a ló lehajtsa egész mélyre a fejét, kövesse a lovas kezét. Ha lenyúlik akkor fellazulnak a martüskéi és feladja a hátizmait valamint jobban fogja használni a hátulját. Ezzel a feladattal nagyszerűen tudjuk magunkat ellenőrizni is , mert ha a munka végén oda engedjük a szárakat és a ló lenyúlik a kezünk után ,akkor jó munkát végeztünk. A bemelegítés, munka kezdeténél is érdemes mélyre nyújtatni , hogy aktivizálódjanak a hátulsó végtagok, ha így történik akkor jól átfog menni a lovas segítségadása a lovon.
2012. márc. 26. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Mivel az első válaszoló mindent leírt, így nem is fárasztom magam vele, olvasd az általa ajánlott könyveket is, így legalább elméletben képben lehetsz az edzőváltásig.

Egyébként valóban nagyon szomorú, hogy kik merik magukat edzőnek nevezni...

2012. márc. 27. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!