Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi történik ha este kólikázik...

Mi történik ha este kólikázik egy ló?

Figyelt kérdés
reggelre mi lesz vele? túléli? vagy annak aznap már vannak tünetei h este kólikázni fog? és mika tünetei?olvastam már rola csak szemékyes tapasztalatokat esetleg

2012. nov. 24. 15:08
 1/8 anonim ***** válasza:
ha nem veszik észre valószínűleg belehal, de ha nem hal bele, akkor igazán nagyon-nagyon nagy szerencséje volt a lónak :)
2012. nov. 24. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
és hány ora kell h belehaljon? szoval este 8-9 ora elég??
2012. nov. 24. 16:54
 3/8 anonim ***** válasza:
88%
A kólika gyűjtőfogalom, nem pedig betegség, lovak eseténben bélrendszeri problémárákra használjuk, de alapvetően csak annyit jelent, hogy görcsös fájdalom, hasfájás. Tehát számos kimenetele lehet a tényleges kiváltó októl függően. Egy enyhe kólika esetén nem valószínű, hogy belehal, míg másik oldal, amikor addig se él a ló, míg kiér az állatorvos.
2012. nov. 24. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
88%

Van hogy egy fél óra is elég - attól függ, hogy mennyire súlyos. Tünetei: kedvtelenség, bágyadtság, a ló sokat fekszik és nem szívesen áll fel, nincs hangja az emésztésnek vagy ellenkezőleg túl hangos (ha ráteszed a füled és a kezed a hasára, normális esetben folyamatosan érezni a bélműködést), nem trágyázik (nincs trágya az alomban), étvágytalanság, láz, izzadtság, a ló ingerülten (sunyít) ütögeti a hasát, a fejét pedig mélyen lógatja.

Teendő: állatorvos hívása (meg kell mondani, hogy sürgős eset, mert kólika gyanús a ló), folyamatosan sétáltatni kell - olyan tempóban ami kényelmes neki, figyelni a tüneteket és nem szabad hagyni hogy lefeküdjön (ha mozdulatlanul fekszik, az nem tesz jót neki). Ha közben sikerül trágyáznia, azt meg kell mutatni az állatorvosnak, aki görcsoldót fog beadni neki. Ezután még az éjszaka és még pár napig meg kell figyelni (ha tünetmentes, akkor is), diétára kell fogni, majd csak fokozatosan lehet visszaszoktatni az abrakra. Még nagy segítség lehet ha közben óvatosan maszírozod az oldalát.

Ami saját tapasztalat (40 lovas istállóban 15 év alatt): én eddig csak görcskólikát láttam (az egyikük beszökött a magtárba, mert valaki nyitva hagyta az ajtót - alig fél percet zabált, de kétszer kellett kihívni a dokit hozzá) és egy gázkólikát: amikor hazamentem ebédelni még nem volt semmi baja, egy óra múlva értem vissza és már csak boncolással lehetett megállapítani a kólikát.

Ez egy jó cikk a témáról: [link]

2012. nov. 24. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha bekólikázik egy ló AZONNAL doki!! nem várunk reggelig..

Személyes saját történet: Volt egy nagyon jó igazi magyar hidegvérű munka lova papának.. a ló szóra dolgozott.. "Lenke! menj egy lépést előrébb" a ló előrébb ment kicsit és megállt.. (kukoricát szedtek) probléma nélkül vitte egyesben a 25-30 mázsa kukoricát.. de egyszer elszabadult a ló és kiment a kertbe neki állta a ló enni a zöld (lábon álló) lucernát.. kólika.. 2 állatorvos járt ki naponta többször is.. (a két legjobb a környéken!) mindent próbáltak.. de rájöttek hogy nem lehet vele maximum műtéttel kezdeni vele valamit.. (esetleg) nagypapámék sajnálták de honnan kerítsen szegény paraszt ember aki az ő drága egyetlen lovából él több százezer forintot? levágni vagy vágóba adni sajnálták (ebből a pénzből tudott volna másik lovat venni hangsúlyozom a ló volt az egyetlen megélhetési forrása!!) próbálkoztak.. hátha.. de nem kellett.. a 6.nap reggelén arra kelt hogy a ló az ajtó előtt áll.. és vár.. kiment hozzá.. megkérdezte, hogy miért jött ki a ló beleszagolt a hajába és lehajtotta a fejét.. bevezette az istállóba nagyapám megkötötte.. elment felöltözni.. egyszer csak nagy puffanás.. bemegy az istállóba.. és látja hogy az ő drága lovacskája már egy sokkal jobb helyen van.. :'(


Remélem senkit nem sirattam meg. . mert magamat sikerült.. (túl személyesen ismerem (tem) a lovat )

a többit le írták vagy le fogják írni..

2012. nov. 24. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
de alovunk ha este kolikázna és azt nem vesszük észre?
2012. nov. 25. 14:40
 7/8 anonim ***** válasza:
41%
sújosságtól függ..
2012. nov. 25. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
köszönöm
2012. nov. 25. 16:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!