Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mit kéne csinálnom, ha a ló...

Mit kéne csinálnom, ha a ló állandóan robog?

Figyelt kérdés
Na jó, néha lehet vele rendesen dolgozni, de ha bekattan, akkor kész. ATV, nem futott soha, bár nem volt korrektül lovagolva csikókorában, most 11 éves, kb egy éve dolgozunk vele (igen, szakemberrel, és fejlődik is a ló, csak kicsit lassan, pedig nagyon jó a segítségem)
2013. febr. 1. 19:32
1 2 3 4
 21/35 anonim ***** válasza:
13. vagyok. Merre laksz, esetleg el tudsz jönni hozzám, vagy én hozzád? Igazából a vágtát nem szabad erőltetni, mert anatómiailag soha nem lesz tökéletes, kezdve azzal, hogy a nagy tolóerő miatt kifelé lép. A hátuljával amíg beleüget, addig gond van, és negatívan visszahathat a többi jármódjára is. A támaszkodását rendbe kell tenni, nem dőlhet a kezedbe, mert nem a Te válladnak, kezednek kell tartania a fejét. Nem siethet, ügetésben se. Az enyém egy időben rémesen ütemhibás volt, ilyen felfele mozdulatokat csinált, mintha az ügetés határán lenne - ezt néha akkor is csinálta, amikor ennek még közelében sem volt. Ezt meg kell szüntetni. El kell érni, hogy a ló elengedett és laza legyen, a testsúlyát hátra vigye (ehhez a Te ülésed is kell!), és csak ezen a ponton kezdheted a vágtát. Először a beugratást gyakorold vele, hogy segítségre ugorjon, ne belehajszolja magát, mert ez vezethet ehhez a félig még ügetéses megoldáshoz. Ha beugrott, egy-két ütem után vedd fel, dicsérd meg. Nem várhatsz tőle egyből nagyobb szakaszokat, mert beléjük ezt verték, hogy ezt nagyon tilos. Fokozatosan mehet egyre nagyobb táv, illetve próbáld futószáron vágtáztatni, minél nagyobb körön persze - ne erőltesd, de ha kedve van, akkor menjen, és nézd meg, hogy így, lovas nélkül hogy megy (ha nagyon tele van, valószínűleg szinte gurul, és csúszik maga alá/kifele, de ha már nyugodt az agya, akkor elviekben egész szépen is tudnak menni). Arra kell ráéreznie, hogy nem csak rohanni tud. A lábsorrendje jó, ha lovas nélkül, vagy más lovassal megy?
2013. febr. 13. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/35 anonim ***** válasza:

Hát én Zalaegerszegen vagyok...Te?

Amúgy nem lép olyan "ügetősen" kifelé a hátuljával,inkább az elejét dobálja olyan furán szét.Azért is lett leselejtezve ügtőröl,mert állandóan ugrott.Nem hajszolom a vágtába tudom,hogy nem szabad.Hála égenk nem rohan ügetésben sem, sőt inkább hajtós.Támaszkodással is csak vágtában és csakis jobbkézre van gond.Lovas nélkül karámban magától mindig balkézre ugrik be,viszont futószáron lovas nélül is kavargál jobbkézre a hátuljával.

Az az igazság a legtöbb ex-ügetőtulaj akivel beszéltem erről,azt mondta nyugodjak bele,ilyen marad...

Edzőm azt javasolja hajtsam előre ezerrel,hogy muszály legyen "elrugni" magát a hátuljával,elöl meg tartsam meg,és akkor maga alá fog ugrani,de ez nem igen működik...

2013. febr. 13. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/35 anonim ***** válasza:
Ja amúgy bocs kérdrző,hogy "szétügetőzzük" a kérdésed,ne haragudj.
2013. febr. 13. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/35 anonim ***** válasza:

Bocs,de hamár átment kicsit "ügetősbe" én is érintett vagyok,és annyira nem lehet az ügető-átlovaglással kapcsolatban semmit olvasni.És a legtöbb lovasedző is csak szétteszi a kezét.13-as neked van tapasztalatod,vállalsz ilyesmit?Hol vagy helyileg?

Mert én se igen jutok dűlőre az ügetőmmel,és a lovas emberek,csak szétteszik a kezüket(jobbik eset,hogy bevallja,hogy ebben nincs tapasztalata),vagy mindeféle nem működő tanácsokat osztogatnak én volt,hogy kfizettem elég jó nevű edzőnek havi 25 ezret,de a ló ugyanúgy csak ügetve rohant 2 hónap utánn is,mit előtte.Ja az enyémmel is jobbkézre volt gond,csak ő jobbra egyáltalán nem volt hajlandó vágtázni,és mostanra is csak a másik kérdező által vázolt "ügetvevágtázós" állapotot sikerült elérni,úgy,hogy már a 3.-ik"szakember" lovagolja át....

2013. febr. 13. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/35 anonim ***** válasza:

13 vagyok. Debrecen/Miskolc, tehát Zalától nagyon messze. Célzottan ilyet nem vállalok, van némi tapasztalatom, de azt nem merném bevállalni, hogy bárki lovát garantáltan "helyre teszem".

Ami az ügető kifelé lépését illeti - az ügetőn minél gyorsabban kell, hogy menjen. Ahhoz, hogy ezt a sebességet elérhesse, hatalmas tolóerő kell, tehát minél inkább maga alá kell lépnie, és "tolni" magát előre. Nyilván az még jobb, ha az első láb elé lép... Na most ez csak akkor lehetséges, ha kifelé lép. Ez egy általános ügető betegség, nagyon ritka, hogy valamelyikre nem jellemző, főleg vágtánál már.

Az baromság, hogy soha nem fogja megtanulni, és törődj bele, minden (!) lovat meg lehet tanítani mindenre bizonyos fokig, aki mást mond, az legfeljebb nem ért a lovakhoz. Lehet, hogy XY nem ugrófajta, de tud ugrani valamennyit, lehet, hogy nem igásló, de bekocsizható, lehet, hogy nem galopp ló, de vágtatni és menni azért tud. Nekem, mikor elhoztam a lovat, a fél lovarda röhögött, hogy erre ráülni se fogok soha.

Az én ügetőm mindkét kézre jól ugrik be, nem egy életbiztosítás a vágtája, de messze jobb a lábsorrendje, mint, mikor elhoztam, akkor még ugyanaz volt, mit amit Ti is említettetek: Az eleje még csak-csak csinálja a vágtamozgást, a hátulja üget. Először is, nagyon sok türelem kell, és nem szabad a vágtát erőltetni nála, mert nem megerőszakolni szeretnénk a lovat, és rákényszeríteni, amit mi akarunk. Rá kell ébreszteni, hogy tud vágtatni, rá kell venni, hogy segítségre ugorjon be, és szívesen menjen. Ezt terepen lehet gyakorolni, ki kell tapasztalni, hogy jobb, egyedül, vagy kettesben (ha többen mentek, elkaphatja a versenyszellem, de már csak biztonsági okokból is, én minimum két főt ajánlanék).

Nem szabad hagyni, hogy rohanjon bármelyik jármódban is. Minden edzés lényege az legyen, hogy a végére támaszkodjon, engedjen, áthajlítsd és elengedtesd. Sokat kell tanügetni vele, kiülni a mozgását, mert ha pattogsz benne, az vágtánál sem lesz szerencsés.

Aztán ha már a két másik jármód teljesen biztos lábakon áll, és a testsúlyát is hátul tartja, szép kereken megy, letámaszkodva, akkor kezdhetitek el csak a vágtát - az ügető sajna ezt igényli, különben negatívan visszahathat a vágta gyakorlás, újra előidézheti az ütemhibákat az ügetésben is akár, illetve rohanóssá teheti a lovat! Kezdetben a lényeg a beugratáson magán van, hogy segítségre menjen, ne belehajszolja magát, mert már nem bírja kiügetni a tempót. Minél összeszedettebb ügetésből kell tehát beugratni, határozottan. Előre lovagolni és megtartani az elejét azért nem jó rögtön elsőre, mert ő kezdetben nagyon az elejére akarja pakolni a súlyát, ahelyett, hogy kereken, összeszedetten menne, valószínűleg félig-meddig felveszi magát.Vidd hátra a súlyod, a szárat tartsd meg, de semmiképp se húzz rajta kezdetben, és próbálkozz nagykörön, íven.

Ha már jó lábra ugrik be, és mindig segítségre, akkor lehet tovább lépni, és magára a vágtára koncentrálni. Teljesen támaszkodni nem fog elsőre, sőt, ezt ne is kérd tőle, mert nem fogja tudni megcsinálni: Ő egészen eddig nem is igen vágtatott. A kontrollt persze ne add fel, mert az a ló másik oldala. Nagyon sok türelem, és apránkénti lépések.

Ha van a közeletekben meredekebb lejtő, kaptató, azon lehet kicsit fel-le léptetni, az jó kis kondit is ad neki ezekhez.

Másik, ha kicsit tele van, és futószárazod - ne engedd, hogy elkezdjen rohanni, ugrálni, rugdosni, mint az őrült. 1-2 kört mehet, aztán egyből vedd fel picit, ha húzza magát ezen, ha nem. Egy idő után szép, kultúrált vágtában fog menni, majd felveszi magát ügetésbe.

2013. febr. 14. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/35 anonim ***** válasza:
Kár,én meg (24-es) budapesti vagyok,na az sincs közelebb...Amúgy sokan tényleg ezt mondják,örüljek,hogy egyáltalán vágtázik valahogy,ha nem tetszik minek vettem ügetőt,miért nem "normális lovat"különben is olcsó húsnak híg a leve,és ezzel leintenek...
2013. febr. 14. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/35 anonim ***** válasza:

13) Pest még talán vállalható, ha nagyon akarjuk. :) Aki ilyet mond, az simán nem ért hozzá. Azt én sem mondom, hogy íjlovas versenyt fog nyerni, de minden ló megtanítható az alap jármódokra.

A két másik jármódja tiszta? Tudsz róla esetleg videót vagy képet küldeni priviben?

2013. febr. 14. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/35 A kérdező kommentje:
Semmi gond, jól megtaláltátok egymást :) Én is kaptam 1-2 hasznos tanácsot, tippet. Tegnap szerencsére egész normálisan ment.
2013. febr. 14. 19:55
 29/35 anonim ***** válasza:

Szerintem az is baj,hogy bodog-boldogtalanra rásózzák a "kivénhedt" ügetőket,hogy jó lesz az hobbyra.Állítják,hogy be van lovagolva,ami csak annyit tesz,hogy eltűr embert a hátán.Aki meg hobbyra vesz lovat az általában nem áll a lovastudás olyan szintjén,hogy meg tudja oldani ezeket a problémákat.Aztán vagy rákölt még 1-2 lónyi pénzt egy átlovaglóra(aki jobb esetben érti a dolgát),vagy lepasszolja a jószágot,mert így nem tud vele mit kezdeni.Sok kupecnál-vágóba köt ki végül.Én is így jártam,bár nekem hálistennek hozzértő volt a segítségem,de így is 3 év volt mire "igazán" jól ment,de ebbe belejátszik,hogy csak "hétvégi ló",szóval csak heti 2-3 alkalommal dolgozik.Bár imádom,és én is rengeteget tanultam a dolgoból(együtt fejlődtünk),de mégegyszer nem csinálnám végig ezt a macerát,ráadásul én is ráköltöttem a "gatyámat is",és mást is lebszélnék arról,hogy ügetőt vegyen.

Hamár veresnyló akkor egy nyugisabb telivérrel jobban jár.

Amúgy a fenti két hozzászólót nem bántani akarom,de biztos bennük(is) van a hiba.Bennem is volt annó,nem volt ehhez elég jó az ülésem.

2013. febr. 14. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/35 anonim ***** válasza:
Még utolsó vagyok,nálunk miután kiderült nem csak úgy megy az,meg én nem gondolta,hogy "jó az úgyis".Én egy bérlovon tanultam a tisztességes ülést,befolyást stb(mit ugye a legtöbb lovardában amig csak bérlovas vagy és nem bértartó szarnak megtanítani a ló meg úgyis megy osztályban a másik utánn),közben meg az edző lovagolta az ügetőmet.Na képzelhetitek ez mibe került:-)Ennyi erővel vehettem volna kb 1 millás lovat:-)Igaz ezt nem egyszere kellett kipengetnem,de utólag utánna se merek számolni.
2013. febr. 14. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!