Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mennyit szamit egy lany...

Mennyit szamit egy lany macskanal az ivartalanítás? Nyugodtsag? Ötletek?

Figyelt kérdés

Van egy nem soka 1 eves lany szobacicam. Meg nincs ivartalanitva, majd májusban lesz.

Eleg eros karakteru macskarol van szó. Kicsit kétségbe vagyok esve.

Van kaparofaja, a legdrágább kajat eszi, van egy csomo jateka.

Viszont a problémán, h elkezdte leszedni a tapetat a falrol(kaparni, ott elezi a körmét), a borreszet az ágynak, es most a ket szeknek esett neki. Az elejen meg racsaptam az orrara erte ha lattam, hogy csinalja. Valahol olvastam meg a vizzel valo lespriccelest, nos ez olyan jol sikerul hogy valaszul ram pisil a macska, vagy az agyba ott ahol fekszem.(eddig ilyen nem volt, csak miota hasznalom ezt a vizes modszert)

Illetve ha vendeg jon, foleg a ferfiaknal csinalja ezt, lepisili a taskajat az illetonek, vagy ha elmegy oda ahol ult.

Egyszer tuzelt mar a cica.

A kérdés, hogy vajon nyugodtabb lenne utana, vagy nem? Vagy jobb lenne ha hazavinnem a szuleimhez ahol kinti macska lenne, viszont ott csak kajat kapna, semmi szeretetet.



márc. 17. 11:01
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Ivartalanítani azért kell, hogy egészséges, hosszú élete legyen a cicának, és ne terheljék a szervezetét a tüzelések (meg az ellések se, értelemszerűen).

A viselkedésén a macskának szinte semmit nem szokott változtatni az ivartalanítás, az általad felsorolt gondok közül egyedül a vendég érkezése kapcsán lévő pisilés lehet az egyetlen, aminek TALÁN köze van hozzá, de jó eséllyel még az sem fog változni.

Gyakorlatilag rosszul tartod és nem neveled a macskádat, csak megfélemlíted, és még most sem érted, hogy mit nem csinálsz jól...

Tegyük tisztába:

A macska, ha kapar olyat, amit nem kéne, első körben a teendő, hogy beszerzünk számára megfelelő kaparófelületet. Nem mindegy macska szereti a kaparófát! Vannak vízszintes, földre tehető kaparók, meg falhoz támasztható laposak is (többsége karton, szóval még olcsó is), kísérletezni kell, melyiket szereti. Mellette tiltani kell az összes ilyen helytelen viselkedést, soha nem szabad engedni neki!

A tiltás mikéntje:

- "Nem!" - mondjuk hangosan a macskának.

- "Nem!" - mondjuk hangosan, és mellé tapsolunk egyet, hogy felhívjuk a figyelmét, kizökkentsük abból, amit csinál. Ha a tapsolás nem lenne elég, akkor még használhatunk hasonló hangképző dolgokat, pl összecsavart újsággal a saját combunkra/asztallapra csapunk, hogy hangos legyen (NEM a macskára ütünk vele, és nem is közvetlenül mellé!!). Ha közel van hozzád a macska, bele lehet fújni az arcába a levegőt, azzal is ki szoktak zökkenni (ezzel a módszerrel én agresszív macskát szoktattam le durva játékról pl).


Amit nem csinálunk: a macskára NEM ütünk és NEM spricceljük vízzel! Nem fújunk rá légkürtöt meg ilyeneket! Ezekkel a macskádat megfélemlíted, nem azt a következtetést vonja majd le, hogy ne csinálja, ami csinál, hanem hogy te veszélyt jelentesz rá nézve! Azért pisil le téged a macska, mert stresszel, és máshogy nem tudja a tudtodra adni, hogy felzaklatod őt.


Ez önmagában elég indok ahhoz is, hogy ha vendég jön, odapisiljen, hiszen a macska nem érzi magát biztonságban a saját helyén (a lakásban), és minden idegen dolog/tárgy/ember veszélyforrás lesz számára.

Tartsd rendesen a macskát, legyen meg mindene, ami kell (megfelelő kaparó, megfelelően elhelyezett étel és víz, elegendő tiszta alomtálca, és búvóhelyek a macskának. Tudjon elvonulni a macska, ha akar, olyan helyre, ahol nincs zargatva.)

Ezután kezdődhet a megfelelő nevelés, ami a részedről nem tartalmazhat agressziót, bántalmazást. Orra ütést/koppintást sem, mert ezek a bizalmat rombolják. A vízzel lelocsolás is a bizalmat rombolja, ezt kb akkor használjuk csak, ha veszélyes helyzeteket teremt egy macska (pl támadja a másik macskát/kutyát, és semmi másra nem reagál).

Mivel eddig rosszul nevelted vagy nem nevelted egyáltalán, így ez hosszú menet lesz, amit csak következetességgel lehet helyrehozni, meg sok türelemmel, ahol azzal motiváld magad, hogy miattad jutott ide a helyzet, nem a macska tehet róla.


Az, hogy lepasszold a macskát azért, mert nem foglalkoztál vele eddig megfelelően... egyedül ezt tudom rá mondani:

„Te egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.”

márc. 17. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem szabad a vizes módszert, semmilyen negatív élményt okozni a cicának. Valamelyik cica bosszú álló típus is lehet ezért kapod tőle vissza. Ha rossz helyen kapar, csak annyit tegyél hogy egyszerűen elviszed onnan és háttal a bútornak (úgy hogy ne lássa mit kapart), adsz neki jutifalit, ne abból a szárazból amit amúgy is eszik hanem másfélét. Nálunk is van 2 benti lány cica és ivartalanítva vannak, a 2 bőr székünket szét kaparták így is, de a fenti módszerrel sikerült leszoktatni most már a saját kaparójukat használják, érdemes ilyet is beszerezni.

Ivartalanításhoz vissza térve, orvos mondta nekünk még ivartalanítás előtt hogy egészségesebb első tüzelés előtt ivartalanítani, utána másféle eljárással lehet (ezt nem tudom mit akart jelenteni), mindenképpen egyeztess erről állatorvossal.

márc. 17. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mind a kettő valaszt.

Van tapasztalatom a macskakkal, es o nem az elso cicam. Meg nem tapasztaltam ennyire eros személyiségu cicat.

Tenyleg mindene meg van a cicanak. Az h a kaparofajat nem szereti abban lehet valami. De tervben van hogy veszek neki egy nagy kaparofas hazikot.

Ez a hangos Nem, csorges dolog nala sajnos nem működött. A kezdetektol igy csinaltam, ezért jott utana a nozira csapás. Arról ugye olvastam h csak rossz elmenykent fogja fel a macska es utalni fog erte. Erre jott valaszul h probaljam meg a vizes spriccelest, mert hogy az nem agresszió csak víz. De akkor ugy latszik ez sem a megoldás rá.

Az ivartalanítás, mint a kerdesben is irtam majusban lesz, akkorra van idopontunk a dokinal. Természetes, hogy ivartalanitva legyen, ahogy chip-e is es utlevele is van.

Nem a viselkedese miatt lesz ivartalanitva, hanem mert nem akarok rosszat neki. De sokan mondtak mar hogy ivartalanítás utan total mas lett a macskajuk.


Nem azért akarom a macskat anyukamekhiz vinni, hogy lepasszoljam, hanem mert ott kint lenne, es lenne elég tere. Sokan mondtak hogy tuti azert ilyen mert nem engedem ki, meg h kicsi a lakasom neki. 25m²es lakasban lakunk. Ezért gondoltam hogy ez lehet meg az oka.

márc. 17. 13:01
 4/6 anonim ***** válasza:
Személyiség változás inkább fiú macskák esetében fordulhat elő gyakrabban ivartalanítás miatt.
márc. 17. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy nem az első macskád, mégsem tudod, hogy kell egy macskával bánni. Nincs ebben szégyen, amíg az ember akar fejlődni és tanulni.

Nem csapkodjuk a macska orrát és nem spricceljük vízzel sem, ez alap. Annak a szégyene, aki ezt ajánlotta neked, de ettől még nem kell megfogadni, informálódni kell.

A macskának nem a személyisége erős jelen esetben (eleve ez egy ilyen értelmetlen kifejezés), hanem MÁS a személyisége mint a másik macskádnak volt. Ami egyik macskának oké, az a másiknak nem biztos, hogy az. Ahogy pl egyik macska megszokja a változást egyik pillanatról a másikra, a másik macska meg totál kikészül tőle és FIC-es lesz. Ez ilyen.

Olyan nincs, hogy a macska személyisége megváltozik az ivartalanítással (mondom ezt úgy, hogy amúgy 24 éve macskákat mentek és adok örökbe, btw). Olyan van, hogy ivarosságra jellemző viselkedéselemek (pl erősebb territoriális hajlam, vagy a nőstények tüzelésénél a dörgölőző-hízelkedő viselkedés) kiesik onnantól. Van, aki ezt személyiségjegynek hiszi, főleg azok, akiknek nem társállat a macska, hanem egerésző, vagy csak nem foglalkoznak vele eleget.

A lakásod tényleg kicsi, és én magam sem ajánlanék kicsi helyre állatot, de ez nem élhetetlen. A macskának nem TÉRRE van szüksége, hanem INGEREKRE. A kinti macskák nem azért vannak el kint, mert sok a helyük, hanem mert mindig van valami: szagok, hangok, más állatok (madarak, rágcsálók), amiket lehet nézni, figyelni, szagolni, hallgatni. Ezeket az ingereket a gazdinak kell megteremteni bent, pl játékkal, minőségi együtt töltött idővel. Hogy utóbbi mit takar, az mindig az adott macska személyiségének függvénye, mert nekem pl van macskám, amelyik imád játszani, de nem igényli nagyon a simogatást, míg van másik, amelyik alig játszik, de egész nap elfetrengene az ölemben, ha simogatnám addig. Szóval az, hogy kinti macska legyen, nem reális opció, csak a felelősség lerázása, mert könnyebb kivágni a macskát a kertbe/utcára, mint hogy foglalkozzunk vele annyit, amennyit igényel. Összességében a macskának kint rosszabb: egyrészt törődésre úgy is igénye lenne, de nem fogja megkapni, a gazdáiban egy kinti macska SOHA nem bízik meg annyira, mint egy benti (márcsak a ráutaltság miatt kialakuló bizalom hiánya miatt se), ráadásul kint ezer veszély fenyegeti - nem véletlen, hogy kevés kinti macska éri meg az öregkort (és légyszi senki ne kezdje el nekem magyarázni, hogy a nagyanyja macskája százéves volt, és boldogan egerészett, mert egyrészt egy példa nem változtatja meg a statisztikát, másrészt épp azoknak gőze sincs a saját állatáról, akik kint tartják...)

1-es voltam.

márc. 17. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Az én lány cicám elviselhetetlen volt onnantól ahogy tüzelni kezdett. Vernyákolás egész nap, borzasztó... nem siettünk az ivartalanítással, sajnos 11 hónaposan került rá a sor. Mai fejjel, már 6 hónaposan elvittem volna, de első macska, nem voltunk elég tapasztaltak. Nem érdemes megvárni a tüzelést,nálunk ez 9 hónaposan történt meg. Minél előbb elvinném ivartalanítani, a sok hormontól tiszta bolondok, neki is jobb lesz és neked is.
márc. 20. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!