Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Régen miért volt minden állat...

Régen miért volt minden állat nagyobb?

Figyelt kérdés
Gondolok a megaladonra , óriás krokodilra, több métert meghaladó skorpiókra, ízeltlábuakra. Miért nőttek akkoriban ennyire nagyra? Van esély arra, hogy még lesznek ekkora állatok?

2023. júl. 18. 15:26
 1/7 anonim ***** válasza:
73%
Szerintem még az utasellátó desszert is nagyobb volt.
2023. júl. 18. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
24%
Ha megnézed, hol nincsenek ma nagyobb testű állatok (ahol az emberi faj invazívként van jelen és letarolt mindent) akkor választ kapsz a kérdésedre, hogy miért volt "régen minden nagyobb". A nagy testméret véd a puszta erőtől ami egy átlagos állatnak van, de a magas szintű intelligenciától és eszközöktől nem, ráadásul a nagytestű állatok lassúak is, elfutni nem tudnak. Lényegében azokat a nagytestű fajokat, amik éltek mikor elterjedt a fajunk a bolygón, többnyire kiírtottuk. Pl ausztráliában ezért konkrétan semmi nagytestű állat nem maradt, a legnagyobb őshonos ma is élő szárazföldi állatok ott az emuk meg a kenguruk. Az lenne a tök normális, ha sok-sok-sok kicsi, nagy, hatalmas és óriási állat élne mindenütt és amit ma látsz az az abnormális. Lényegében egy tömeges kihalásnak a közepén vagyunk, a nagytestű fajok többsége már kihalt (többnyire emberi kéz által) de a környezetre gyakorolt hatásunk az még csak most erősödik fel nagy mértékben, már olyan változásokat okoztunk, amik nyomokat fognak hagyni a kőzetekben és korszakjelzők lesznek pl mikroműanyagok és egyéb kőolajszármazékok. Sok tudós már elfogadja, hogy jelenleg már az "antropocén" korszakban élünk, de abban még nincs egyetértés, hogy ez a holocénen belüli dolog vagy önálló. A kérdésedet ez a videó jól megválaszolja: https://www.youtube.com/watch?v=lf-H7YvA7YY
2023. júl. 18. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

Ha valami nagyra nőtt akkor volt ilyen irányú szelekciós erő. Például kevesebb ragadozó tudta elejteni vagy jobban bírta az ottani klímát, bőven volt élelem stb.


Amikor hatalmas rovarok rótták a földeket akkortájt magasabb volt az oxigénszint s még nem nagyon volt más ami kiszorítja őket.

Az egyes dinoszauruszokat többek közt az anatómiájuk, legzőrendszerük tulajdonságai engedték meg ,hogy olyan hatalmasak legyenek. Tulajdonképpen emlős anatómiával egy nagyobb sauropoda méretű állat összeroppant volna maga alatt. Szóval szárazföldi emlősökből a maximum méret valszeg’ valahol a gyapjas mamutok, masztodonok, Paraceratherium stb szintjén van.

A vízi állatoknak (őskori tengeri hüllők, bálnák, nagytestű halak stb) ott van a víz felhajtó ereje ami sokat segít egy nagy test növelésében.

A gyakorlatilag néhány ezer-tízezer évvel ezelőtt élt nagytestű emlősök meg a jégkorszaki megafauna részei voltak. A zord, hideg időjárást jobban tűri a nagy, zömök test. Ők nagyrészt a felmelegedés és részben emberi túlvadászás miatt haltak ki. Ma már kevés képviselőjük maradt.


Ha ez némileg megnyugtat akkor a valaha élt legnagyobb állat most él napjainkban, nevezetesen a kék bálna.

2023. júl. 18. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Régen a növényevők többsége is sokkal nagyobb termetű volt, így a ragadozók az evolúciójuk során kénytelenek voltak szintén nagyobbra nőni, hogy sikeres legyen a vadászatuk, hiszen a nagytermetű növényevők túl erősek voltak pl. egy mai farkas méretű ragadozó számára. A növényevők valószínűleg azért tudtak ekkorára nőni, mert akkoriban még sokkal több volt a táplálék számukra, mint napjainkban, illetve számukra fontos volt a védelem a ragadozók ellen. Minél nagyobb testűek, annál erősebb, és hatékonyabban tudják megvédeni magukat.
2023. júl. 18. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Önjelölt igazságosztó ***** válasza:
91%

A dinoszauruszok korában meg előtte teljesen más éghajlati, növényzeti és földrajzi viszonyok voltak. Pl. a magasabb oxigén szint lehetővé tette a mainál jóval nagyobb rovarok kialakulását(varjú nagyságú szitakötő és társai), míg a levegő jelenlegi oxigén szintje csak akkora rovarok létezését teszi lehetővé amilyenek most vannak. A szárazföldek nagy részén meleg éghajlat volt dús vegetációval és az emlős riválisok/ragadozók híján a hüllők is nagyobbak lettek.


Az emlős megafauna jelenleg is létezik Afrikában meg kisebbrészt Dél-Ázsiában. Az afrikai elefánt pl. a mamut fajok többségénél nagyobb is.

A valaha élt legnagyobb állat pedig a kék bálna, ami legalább másfélszer nehezebb a legnagyobb dinoszaurusznál és a jelenben él.

2023. júl. 18. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
52%
5 oxigénszint egy szó.
2023. júl. 19. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Grimfox ***** válasza:
75%
Korszakonként más okokból. Amikor a rovarvilág akkorára nőtt, annak az volt az oka, hogy magasabb volt a légköri oxigén szintje. Ez valamennyire még a dinoszauruszok idején is megvolt, de ott már majdnem a jelenlegi szinten volt a légköri oxigén. Az ő esetükben már a tüdő hatékonysága engedte a nagy testet, a nagy test pedig előnyt jelentett a ragadozók ellen, a ragadozók pedig nagyobbra kellett nőjenek, hogy a nagy prédát elejtsék. Ez amolyan alkalmazkodási verseny. A dinoszauruszok kihalása után egy darabig nem voltak nagy élőlények, aztán az általuk hagyott ökológiai ablakokat több nagytermetű élőlény is megpróbálta kitölteni, de a környezet akkor már nem volt alkalmas ekkora élőlények eltartására. A jégkorszakok idejére megint elkezdődött a növekedés, a nagy test ellenállóbb a hideggel szemben, és ekkorra a ragadozók megint elég hatékonnyá váltak. A megafauna utolsó képviselői a vastagbőrűek, és néhány párosujjú patás. A mostani körülmények nem igénylik a túl nagy testet, és egyre kevésbé kedveznek az ilyen állatoknak.
2023. júl. 19. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!