Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Hogyan működött ez régen? (lent)

Hogyan működött ez régen? (lent)

Figyelt kérdés
Dédapám 1914-ben született egy kis bakonyi faluban. Minden testvére meghalt 1-2 hónapos korában, apja az első világháborúban esett el, anyja az 1920-as spanyolnáthában halt meg. Semmilyen közeli rokona nem volt, 6 éves korára egyedül maradt. Egy olyan falubeli családhoz került, akik abszolút nem voltak rokonok, és volt saját gyermekük. Mi alapján került pont hozzájuk, illetve lehet-e erről valamiféle hivatalos papír valahol? Már senki nem él aki erről tudna nyilatkozni, de engem érdekel, hogyan mi alapján gondoskodtak egy kisgyerekről akkor a 20-as évek elején, akinek semmije és senkije nem volt.
2011. júl. 23. 15:29
1 2
 1/13 napietus ***** válasza:
89%
akkor is létezett gyámhivatal. nyilván hivatalosan is örökbe fogadták őt, a mi családunkban is volt ilyen, a bácsi már 80 éves (őt fogadták örökbe), és még mindig benéz hozzánk, ha erre jár, rokonként tartjuk egymást számon.
2011. júl. 23. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
85%
Azt nem tudom, hogy ő személy szerint miért került pont oda, ahova, de abban az időben még - főleg falun - a gyerekről úgy gondolkodtak, hogy legalább lesz valaki, aki segít az otthoni munkában. Tehát nem csak azért vettek magukhoz az emberek gyereket, mert annyira nagyon gyerekszeretőek voltak (akkoriban természetes dolog volt, hogy sorra születnek a gyerekek, szerették is őket általában, de nem csak ez volt a szempont), hanem mert haszon is volt belőle.
2011. júl. 23. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Ők taníttatták,és onnan is vonult be katonának.
2011. júl. 23. 15:44
 4/13 anonim ***** válasza:
84%
Én úgy tudom, h ha egy gyerek elárvult akkoriban, akkor a keresztszüleihez került. Ezért is van a keresztszülőség. Ma már ez csak formális dolog. Volt akkoriban is gyámhivatal, de csak azokkal törődött igazán, akikért nem kaptak a rokonok v a barátok. A párom nagyapjának pl úgy lett egy testvére a 20-as években, h a küszöbükön hagytak egy babát, ők meg befogadták az akkor még csak 4, később 5 gyerekük mellé.
2011. júl. 23. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

15:54-es:

Ennek is utánajártam, nem ők voltak a keresztszülők.

2011. júl. 23. 15:56
 6/13 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy írod, h falubeliekhez került, lehet, h csak egyszerűen ismerték és megszánták, h mindenki kihalt mellőle ilyen pici korában-
2011. júl. 23. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 napietus ***** válasza:
90%
attól még ez hivatalosan kellett hogy menjen, ha máshol nem, a községházán nyoma van. akkor is volt lakcímnyilvántartás, OTI (a mai tb elődje), tudni kellett, ki hol van.
2011. júl. 23. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
89%
Abban az idoben meg segitettek egymast az ismerosok, baratok, rokonok, foleg egy kis faluban. Ott, akkor, masnak a baja az oveke is volt. Nem hagytak egy gyereket az utcan felnevelkedni, elveszni, arvahazba jutni. Sot a gyerek is tudta, mikor felnott, hogy mennyi halaval tartozik, hogy mutassa ki. Sok papir nelkul, nem hivatalosan fogadott be arvagyereket, mondvan egy tobb szaj nem hoz annyi bajt.
2011. júl. 23. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Nem tudom, a községházán vannak-e ilyen régi iratok, szerintem már régen megsemmisítették őket.. De majd utánakérdezek.
2011. júl. 23. 16:09
 10/13 napietus ***** válasza:
90%
nem, népességnyilvántartással kapcsolatos iratokat soha nem semmisítenek meg. a dédapám községi bíró volt, tőle tudom, hogy a háború előtt majdnem olyan pontos nyilvántartás volt, mint most, csak értelemszerűen a kor technikai szintjén. tehát csak papír alapú adatbázisokkal.
2011. júl. 23. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!