Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Van valami információtok a...

Van valami információtok a Kapitány vezetéknévről?

Figyelt kérdés
2011. okt. 8. 10:24
 1/9 anonim ***** válasza:
88%
Ez de dúrva még sose hallottam ilyen vezetéknevet.:)) Kapitány..:O :)) Nem tudom.:) érdekes.
2011. okt. 8. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nekem van Kapitány Kata nevű oszt.társam
2011. okt. 8. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
80%
Van Kapitány vezetéknevű ismerősöm. Egy nyálas köcsög f@sz.
2011. okt. 8. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Nos, én inkább az eredetére gondoltam. Elhiszem, hogy sokan ismertek ilyen nevűeket.
2011. okt. 8. 10:51
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Először azt gondoltam, hogy ez eléggé újkori név lehet, esetleg névmagyarosítással összefüggésbe hozható, de be kell látnom, hogy nem így van. Feltételezve, ha az ős a foglalkozása után vette fel a családnevet, lehetne várkapitány, vagy hajóskapitány, esetleg valamilyen sereg élén betöltött pozíciója után... viszont ugye mindenhol a meglévő személy, vagy kételemű családneveiket viselték, úgyhogy ez szerintem tévút. Ebből gondoltam, hogy újkori.


Végignéztem az 1715-ös összeírást, amiben 10 településen találkozhatunk ilyen nevü adózókkal.



2069 Az 1715. évi országos összeírás/Bereg • 2. TÉKA/A munkácsi uradalom helységei:/Bereghszász

2070 Az 1715. évi országos összeírás/Ung • 10. TÉKA/Járás:Ungvar/Csáp

2071 Az 1715. évi országos összeírás/Liptó • 17. TÉKA/Helységek/Dovaló

2072 Az 1715. évi országos összeírás/Pest-Pilis-Solt • 20. TÉKA/Járás: Pilis/Szent Endre

2073 Az 1715. évi országos összeírás/Pest-Pilis-Solt • 20. TÉKA/Járás: Pilis/Löre

2074 Az 1715. évi országos összeírás/Pozsony város • 21. TÉKA/Cseklész

2075 Az 1715. évi országos összeírás/Pozsony város • 21. TÉKA/Járás: Felsősziget Csallóköz/Pinteksúr


2076 Az 1715. évi országos összeírás/Trencsén • 23. TÉKA/Alsó Járás:/Kraszna

2077 Az 1715. évi országos összeírás/Bihar • 26. TÉKA/Járás: Belényesi/Keresztszeg

2078 Az 1715. évi országos összeírás/Fejér • 32. TÉKA/Járás: 2./Vereb


Szóval jóval régebbi, mint ahogy gondoltam. Etimológiailag nem tudom, hogy mivel függhet össze... a foglalkozás után? esetleg volt egy ilyen település?

2011. okt. 8. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Előző vagyok. Elképzelhető esetleg egy Kapitan/Capitan alakból való magyarosítás. Magát a szót is biztosan külföldről vettük át, hiszen túlságosan hasonlít a germán, szláv stb népeknél használt szóra.
2011. okt. 8. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!:)
2011. okt. 8. 13:26
 8/9 mustafa33 ***** válasza:
Hajóskapitány nálunk nem sűrűn akadt, a várkapitányok pedig nagyobb nevű családokból valók voltak, mintsem ilyen név ragadjon rájuk. Egy betyárkapitányról inkább, de azoknak nem igen jutott megélt idejök családot alapítani és nevet tovább adni. Sokkal valószínűbb hasonlóan a Pap, Herceg, Gróf nevekhez hogy az illető akire ez a név ragadt, egy kapitány (akár várkapitány vagy pandúrkapitány, vagy százados = kapitány) szolgálatában álló személy volt. Például: a kapitány Pistája === kapitány Pista == Kapitány István. De lehetett a természetére utaló név is, aki nagyon parancsoló, szigorú ember volt = olyan mint egy kapitány, ma is használják ilyen értelemben hogy - kapitány egy ember. (anyósomra is mondták, én inkább zupás őrmesternek mondtam).
2011. okt. 9. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Zupás őrmester...:) Ez jó!:D
2011. okt. 10. 08:42

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!