Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » TORDAY családnév eredete? Zsidó?

Csillag jupiter kérdése:

TORDAY családnév eredete? Zsidó?

Figyelt kérdés
2013. dec. 26. 19:01
 1/6 anonim ***** válasza:
88%

Nincs olyan, hogy zsidó név, mint ahogyan más sincs. Nincs orosz, lengyen, román stb. sem. Magyar, héber, orosz stb. nyelv szava lehet családnév. Torda magyar szó.

Torda ótürk eredetű magyar keresztnév. Jelentése megáll, marad. A Tardossal azonos gyökerű.

És azért írtam én i betűvel, mert arra utaltam, hogy a Torday családnév Torda város és vármegye nevéből származik. Tetszik érteni?

2013. dec. 26. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Kihagytam a zsidókat.

Nos. A magyarországon élő, egykoron élt zsidók sem keresztnéként, sem nemesi előnévként, sem családnévként nem használták a Torda/Turdu/Turda/Tardos nevet.

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy egyetlen ilyen nevű zsidó nem látezik. Tardos Péter neve pl. ismert. Tordai Teri is talán az lehet.

2013. dec. 26. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 mustafa33 ***** válasza:
100%
Magyarosítás által szerezve lehet, de azt úgy tudod meg, ha visszakutatsz a mult század elejére vagy a 19.-be. Ha akkor is Torday akkor nem zsidó. De ha egyszer csak valamikor 1910 körül például megszűnik a Torday és felbukkan Tannembaum, akkor zsidó.
2013. dec. 27. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
76%

1-es!


Már hogyne lenne olyan, hogy "zsidó név"?

Van!


Mária Terézia és II. József rendeletei nyomán a zsidók többségükben rájuk jellemző német vezetékneveket választottak, melyek helyesírása gyakran eltérő az eredeti némettől. Utónév választásuk is egyedi és jellemző (kivéve az asszimilált zsidókat).

2014. jan. 1. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
64%

4-es vagyok.


A Torday (Tardos, Tordas) ősi magyar név.

Turda (Torda) Álmos vezér leszármazottja volt.


"Turda vezér a honfogaló Árpádnak egyik rokona s kiváló vezére volt, a ki Tuhutummal együtt Erdélyt meghóditván, annak egyik legfontosabb hadászati pontján erős hadállást foglalt s ott várat épitvén, vagy a megvolt római várat kiigazitván és megszállván, alapját veté meg a nevét örökitő Torda városának"


Orbán Balázs

2014. jan. 1. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 pethy997 válasza:

Igazuk van az előző hozzászólóknak.

Sőt ha a név vége (I) de (Y)-onnal írják akkor

elképzelhető de csak mondom elképzelhető , hogy

magyar nemesi eredetű.

2014. jan. 16. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!