Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » A Vas (s) családnév, valóban...

A Vas (s) családnév, valóban zsidó eredetű?

Figyelt kérdés
2015. jan. 19. 17:44
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

"Hajdú Mihály: Családnevek enciklopédiája (Tinta Könyvkiadó, Budapest, 2010) a következőt írja: a Vas változata a Vass. Eredete:

Ősi uráli eredetű „vas” szavunk eredetileg többféle fémre is vonatkozott. A családnevek kialakulásakor azonban már egyértelműen a

mai jelentéssel bírt. Gyakori személynév volt az Árpád-korban, abból apai családnév lehetett ’Vas nevű személy fia, leszármazotta’

jelentéssel. Ragadványnévvé és abból is vagy közvetlenül is családnévvé válhatott. Metaforikusan, vagyis hasonlóság alapján azok

kapták, akik olyan erősek, szívósak, ellenállók voltak, mint a vas. Szimbolikusan pedig a vassal dolgozók, bányászok kohászok, kereskedők

(vasárusok), fölhasználók, kovácsok (vasverők) kaphatták meg."

2015. jan. 19. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Nem. A zsidóknak a térségünkben (Közép-Kelet Európa) általában németes hangzású vezetéknevük van, sokszor utal egy virágra, színre vagy helyre.
2015. jan. 19. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Pontosítok, azt hallottam, hogy sok zsidó magyarosította a családnevét Vassra.Ezért kérdeztem. Elsőnek: Igen,ezt olvastam már , de azért Köszönöm! (:
2015. jan. 21. 17:22
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem.


Zsidó eredetű neveket keress a Bibliában vagy a mai zsidó területeken. Aki Vas(s)-ra magyarosította a nevét, az magyar nevet választott, azaz a Vas(s) magyar név. Na, találd, ki ugyan mire utalhat és honnan eredhet? :)

2015. dec. 25. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Inkább az y végződésűek szoktak azok lenni.
2015. dec. 26. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Nekem lenne egy olyan tippem is amely baskír elnevezésből tömörülhetett le, a "baska" elnevezésből szlávosan, és gyanítom ebből származik a paska családnév is de az már németes.
2015. dec. 27. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!